Absolvent (1967)

Absolvent Mikeu Nicholsovi předplatil čestné místo ve filmařském nebi, Dustinu Hoffmanovi dal životní roli a všem ostatním věnoval podvratně humorný snímek, v němž se prvky satirického dramatu mísí s duchem doby v bolestně lehkovážném rytmu Simona and Garfunkela. Mladické kouzlo ani po čtyřech desetiletích nevyprchalo.

Amarcord (1973)

Dolce far niente aneb jak vklouznout do nostalgických střevíček od oscarového ševce Felliniho. Vynikající hudba Nino Roty umocňuje poutavost chaotické procházky po provinční piazze přímořského městečka 30.let. Divákovým očím se v hlučném italském spektáklu nabízí posmutnělé i žertovné reminiscence na dětství a dospívání, kousavě satirické postřehy na účet katolického kléru a maloměšťáctví nebo barvité figurky z latinsky cholerického těsta. Můj první FF mě zaujal i svou rozvolněnou formou, netradiční strukturou vyprávění, které postrádá linearitu, a až obsesivním zachycením palčivých témat adoscelence. Fellini je spíše architektem vlastního kuriózního světa, kde vypravěč oslovující publikum funguje jako průvodce muzeem v paměti zasutých, imaginací vyšperkovaných vzpomínek, které se jako kapky slévají do zemitého celku. 9/10

Pravdivé lži (1994)

A horse, a horse, my kingdom for a horse! Americká herka není tuzemský Šemík ani anglický plnokrevník, nejenže neskočí, ale ani neumí zařadit zpátečku. Arnie na koni v hotelu mi způsobil bezmála infarkt myokardu. Letošní šedesátník není Richard III. , ale umí nakrmit padouchy olovem, hladit parkety v tangu a pod Cameronovou taktovkou kupodivu i h-r-á-t. Přepychová akce. Senzační hlášky. "Pro mě je škoda kulky. Vzala jsem si Ramba. Děti- deset vteřin radosti a třicet let starostí. Příště, zlato, uhni. Tančíte tango? Ten chlap se mi líbí, ale stejně ho budeme muset zabít. Tady je má pozvánka... " ráže 9/10 :-)

Fantastická čtyřka (2005)

Funtastic Four? No, only one. :) Když se v Sunshine potápěl Chris Evans do vražedně ledové vody, se slzami v očích jsem mu slíbila, že nakoukám jeho filmografii... Fantastická čtyřka je comics, který si hraje na akční jízdu v bublinách Čtyřlístku. Bod dolů. Tim Story je story-teller výlučně ve významu Baron Prášil. Bod dolů. Geologický útvar má své vtipné praskliny, ale ani svým něžným charismatem nudného kovového patrona Viktora a ušlechtiletého gumáka Užaninevímjaksejmenuje nepřeválcuje. Bod dolů. Měla bych držet blonďatou basu s Jessicou, ale neviditelnou solidaritu přebije supernova-žár jejího bratra. Chris Evans je neodolatelný i coby frajírkovská varianta Ptáka Ohniváka, takže téhle legrační superhrdinské bajce pro těžce slabomyslné odpouštím i smrtelné hříchy. Ze zcela povrchních důvodů. Jdu se stydět do kouta. Mám tam plakát Chrise:)

Okamžik zlomu (2007)

I shot my wife...prove it. Fracture je zapomenutelné odvíjení detektivního klubka. Bez osmělování skočíme doprostřed krvavého jezera, kde nám režisér servíruje téměř dokonalou vraždu, vraha a hru, kdo s koho...Arogantní prokurátorský spratek Willy dostal na odchodu do zlatonosné privátní sféry poslední případ, banální pokus o vraždu. Má vražednou zbraň, místopřísežné přiznání parohatého manžela a 97% úspěšných odsouzení. Idylka. Ale holobrádek Gosling brzy pozná, že když lstivý bazilišek blýskne modrým pohledem a zaútočí, ze spravedlnosti zbude jen nápis na budově a z oběti se může stát materiál pro patologa. Napnout atmosféru mezi dva stožáry se daří a cynické právnické průpovídky, Hopkinsovy zlomyslné provokace a dvojsmyslné, v titulcíc zabité, vtípky s D/dickem rozhýbají bránici. Ubohý Cliff Curtis přicmrndává jako policajtská holka pro všechno, z Rosamund Pike čiší chlad na sto honů. Je to two-men-show, souboj žraloků, Hopkins navléká bílou kůži lidožravého, Gosling připomíná vegetariána Lennyho z Příběhu žraloka, kterému už nejde o jen výhru, ale o (šokující spoiler:) čest a princip. Když se do sebe ti dva zakousnou, stává se ze starosvětsky suchého thrilleru šťavnatý soudní biftek. Poloprůhledná pointa neuráží, hudební podkres místy irituje. Když čiperný skorodůchodce túruje nadupané fáro, hrají funusoidní klenuté melodie, zní to, jako by ho posílaly na máry a bourák na vrakoviště. Ale Sir Anthony znovu prokázal, že tam má ještě daleko.. P.S. Nejzajímavější je horská dráha na skleněné kuličky, kterou vynalezla Hopkinsova postava a režisér ji použil coby zhmotnělou metaforu. Kčertu s Porsche...

Smím prosit? (2004)

Smíš. Ale vůbec ti to nepomůže, takže se radši vrať do Lotusu, Ríšo:)

Jerry Maguire (1996)

Věřte nevěřte, každý díl Dobrodružství Toma a Jerryho v sobě má víc komedie, dramatu i sportovních výkonů víc než tenhle upovídaný Jerry Maguire s Tomem v hlavní roli.

Rande s celebritou (2004)

Kate Bosworth před Supermanem, Topher Grace před Spidermanem, Josh Duhamel před Transformers, Luketic po Pravé blondýnce. V letadle snesitelné, všude jinde jen s vypnutým zvukem nebo několika promilemi. 50% P.S. Až potkám George Clooneyho, určitě změním názor i přítele:)

Znamení (2002)

The first sign you can't explain. The second sign you can't ignore. The third sign you won't believe...Tagline má pravdu. Nevěřila jsem, jak se mi indický talent ztrácí před očima. Mel Gibson coby pastor tragicky svedený z cesty víry mluví o náhodách, osudu a štěstí. Shyamalan zjevně patří do první skupiny, která štěstí chápe jako osudové znamení. Jakožto příslušník jiné skupiny říkám, že svůj um ukázal v Šestém smyslu, fortunu vypotřeboval na Vyvoleného a ve Znamení přichází k lánům obilí s poloprázdnýma rukama. Atmosféra je většinu stopáže řídká jak na Jupiterově měsíci Ganymede, uslzená rodinná katarze nad večeří, kdy si Gibson na svou hruď přitáhne Phoenixe, nebo jeho halekání a la postřelený bůvol nechtěně rozesmívá. Znamení symbolizují potenciál, který byl promrhán. Když si navíc v závěrečné desetiminutovce zbourá autor i poslední solidní zdivo, z velkého tématu, velkého napětí a velké pointy zbude jen pár polámaných klasů. 7/10

Faunův labyrint (2006)

Innocence Has A Power Evil Cannot Imagine....Faunův labyrint, to jsou drastické přesýpací hodiny made in Mexico. Pár zrnek nevinnosti a rozlehlá poušť zla. Když poslední zrnko magického písku světa dvanáctileté Ofelie s vážnýma očima, která objevuje uvnitř čarovného stromu podzemí groteskních bytostí, masek, předmětů a pravidel, přepadne dolů, ocitáme se krvavýma nohama ve frankistickém režimu poloviny čtyřicátých let. Partyzánská válka proti kníratému establismentu, jemuž na malé usedlosti kdesi v lesích vévodí Francův nelítostný El Capitano Vidal, otčím hlavní hrdinky. Smyčky kolem její rodiny se začnou utahovat stejně jako vojenský kruh proti povstalcům v lesích. Zrada, láska, čest. ALE... v tom difúzním střídání reality a fantasy, dětské hravosti a vojenské krutosti, neuhýbavé kamery, náboženských motivů a morálních přešlapů, jsem se v Labyrintu úplně ztratila. Film, který pro mnohé kvality respektuji, ale už od půlnoční projekce na Febiu mě mrzí, že přes působivý výkon Ivany Baquero a Sergi Lopéze, Del Torovu fascinující režii, oslnivé zkamenělé obrazy a sugestivní hudbu, vnitřně minul o několik světelných let. Desgraciadamente.