Volání (2022)

Zajímavý a neotřelý námět, který bohužel po několika minutách omrzí. Druhou půlku jsem se už vesměs nudil. V průběhu děje sice můžeme symbolicky sledovat měnící se náladu operátorů, od motivace, přes humorné zoufalství až po totální únavu, spolu s měnícím se typem volání, ale otázka, jestli to prostě na film není málo. *50 %*

1670 (2023) (seriál)

Naprostá pecka od sousedů Poláků. Hodně dlouho jsem se při ničem tak moc nebavil. Více takových neotřelých projektů prosím! *85%*

10 000 př. n. l. (2008)

Tento film se mi líbí hlavně z historické perspektivy, když si uvědomíte, že zatímco v Evropě lidi lovili mamuty, v Egyptě vznikala daleko modernější a v té době již vyspělejší říše. Děj je občas zbytečně táhlý ale díky té výpravné atmosféře to nějak funguje. Baví mě to! *70%*

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Hrozně jednoduchá, ale poetická, krásně natočená a kouzelná pohádka. Míň je zkrátka někdy víc a Slovákům to po Zakletém králi a odvážném Martinovi lepí. Někdy prostě stačí cvaknout a hned je jasno, a to obzvlášť o Vánocích. *70%*

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

V první řadě...z tohoto filmu nebude komerční hit ani kultovní MEME dílo naší generace. Scorsese na první pohled necílí na masy diváků, ale na úzkou skupinu filmových příznivců, kritiků a fanoušků kvalitních děl z konce minulého tisíciletí. Jestli mu to uškodí na popularitě? Rozhodně ne. Film je důkladně zpracovaný, není zde vypuštěný jediný detail, jediné slovo. Kdyby byl film o patnáct minut kratší, nebo naopak delší, nedopadlo by to tak, jak to dopadlo. Mistrovsky. Pustit do kin přes tři hodiny dlouhý film, bez výrazné zápletky, zvratu, momentu překvapení, opřený o dialogy a zjevné skutečnosti, to může udělat pouze ten, který ovládá řemeslo a který neotřesitelně věří svému konceptu. Mistrovské herecké výkony, dokonalá hudba na pozadí, rezonující historická událost nebo kontinuální a dynamická kamera s precizní scénografií dělají skutečně ze Zabijáků impozantní a naprosto ojedinělé dílo poslední dekády. Co se hlavních oscarových kategorií týče, věštím tři - Lily Gladstone za vedlejší roli, která herecky zastiňuje i suverénního DiCapria, dále Scénář a Zvuk. Při odchodu z kina jsem přemýšlel jak jednoduše popsat tento film. A pak mě to napadlo. PŘIROZENÝ! *90%*

Ecce homo Homolka (1969)

"Si musíme najít nějaký chlazení, tohle nemá cenu" *90%*

Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

Zajímavý mix povídek různých žánrů a stylů. Od komediálních a odlehčených, po těžké a náročné. Místy trochu skřípe pointa, nebo samotné vyústění příběhu, to je ale daň krátkometráže jednotlivých kapitol. Některé povídky jsou naprosto bravurní, ať už ta s karavanou, Jamesem Francem v hlavní roli, nebo Liamem Neesonem a řečníkem bez končetin, některé jsou zase velmi slabé, ať už v podstatě bezdějová balada o hledači zlata nebo poslední, hvězdně obsazená povídka v dostavníku, táhnoucí se nudně do ztracena. Zkrátka mě to celkově nějak bavilo, možná i inspirovalo, ale věřím, že to rozhodně není zpracování pro všechny. *70%*

The Flood (2023)

Ocenil bych parádní podání a saturaci barev, které dělaly z relativně nudného a předvídatelného béčka alespoň trochu odlišnou podívanou. Charaktery postav vesměs sympatické a oproti jiným béčkům bych neřekl, že by byly herecké výkony extra špatné. Solidní béčko, které neurazí. *25%*

Gorily v mlze (1988)

Moc pěkně zpracovaný film bez speciálních efektů, natočený v přirozeném prostředí, inspirovaný skutečností tak silně, že by šlo polemizovat o životní rekonstrukci Diane Fosseyové. *90%*

Legenda o Tarzanovi (2016)

Je to další ze série klasických předělávek do akční a alternativní podoby. Jako například Ostrov lebek. Kdo ale hledá akční a dobrodružnou odpočinkovou podívanou prošpikovanou slavnými herci, litovat nebude. *55%*