Polární expres (2004)

Tento film som videl na štedrý deň, takže asi preto štyri hviezdičky. Inak celkom vydarená už tretia spolupráca Z+H, na ktorej kvitujem, že je tu Hanks iba v digitálnej podobe. Vizuálne absolútne úchvatný dynamický film s vydareným severným pólom a tragickým Santa Clausom, ktorý v našich končinách dopláca na postavu Santa Clausa. Mimochodom v Európe by sa malo vyjasniť, kdo a ako nosí darčeky, aby sme nemuseli stále počas vianoc pozerať v televízii americké televízne filmy so santíkom.

Pod povrchem (2000)

Toto že natočil Zemeckis? Nie je to chyba v kolonke režisér? Absolútne nevhodný žáner pre tohto režiséra velkofilmov. Prvoplánová pointa nemala v čase vzniku, keď letel Šiesty zmysel, žiadnu šancu. Film ako keby vznikol iba preto, aby ukázal Harrisona Forda v zápornej úlohe a producenti to dávali v propagácii filmu najavo. Pod povrchom sa neskrýva nič.

Trosečník (2000)

Film, ktorý tak trochu dopláca na svoje očakávania-od tvorcov Forresta Gumpa. Hanksova one-man show ale určite nie je tak zaujímavá ako minule a v podstate sa jedná iba o nadpriemerný dobrodružný film s nijak výraznou réžiou. Treba ale uznať Hanksovi, že sa na film skvele fyzicky pripravil, niekde som s ním videl rozhovor a hovoril, že musel výrazne kvôli úlohe v krátkom čase schudnúť. Televíznym evergreenom sa pre mňa Stroskotanec nikdy nestal. Vo filme je pre mňa najzaujímavejším motívom čas. Záver (od scény v daždi) je trochu doslovný, čo je škoda a mám pocit, že to bol viac zámer štúdia, ako Zemeckisa.

Kontakt (1997)

Sci-fi žáner je moj najoblúbenejší, takže tomuto trochu nedotiahnutému filozofickému sci-fi s množstvom patetických kecov všeličo odpustím. Veď ono to má tak krásnu atmosféru, že by sa jeden roztopil. Keď Jodie foster cestuje vesmírom a prezerá si galaxie a mimozemské civilizácie, divák chce, aby to trvalo večne. Tento film pozerám dosť často v televízii a na preskáčku je to raz za štyri a druhý krát za päť.

Forrest Gump (1994)

Najvtipnejšie zhrnutie americkej histórie. Jednoznačný vrchol Zemeckisovej kariéry. Najlepší film s Hanksom. Najkrajší film, kde sa hrá pingpong. A vôbec najlepšia komédia, kde sa vyskytuje bonboniera, lietajúce pierko, Nixon, Kennedy, Číňania, zakomplexovaní hipisáci a lavička dohromady. Filmy sú ako bonboniera, nikdy neviete, čo si pustíte. Forrest je sladký mliečny bonbónik s chrumkavým orieškom uprostred.

Poslední samuraj (2003)

Počas pozerania tohto typického hollywoodskeho velkofilmu s typickou hollywoodskou hviezdou a typickými hollywoodskymi vznešenými rečami som sa občas cítil trápne, občas som sa na úkor tvorcov pobavil a občas krútil hlavou nad neschopnosťou Zwicka podať takúto zaujímavú tému hlbšie. Lenže potom prišla záverečná bitka a neuveritelne emotívny záver, pri ktorom som sa rozplakal ako pri závere Nekonečného príbehu, keď som mal 8 rokov. Je to dobrý alebo zlý film, ktorý lacno manipuluje s divákom, aby ho nakoniec dostal?

Stav obležení (1998)

Na tomto filme je jasne vidieť Zwickova urputná snaha spojiť vážnu tému s blockbusterom pre široké masy s populárnymi hviezdami. Niekedy mu to vychádza viac, niekedy menej a na konci máte pocit, že to celé mohlo byť o niečo viac závažnejšie a emotívnejšie. Po 11. septembri dostal film akýsi reálnejší rozmer, diváci, ktorí ho brali ako čistú fikciu a zábavu, museli trochu poopraviť svoj úsudok.

Odvaha pod palbou (1996)

Myslím, že trochu nedocenená Zwicková dráma, ktorá nešla ani v našich kinách. Film s niekoľkými hviezdami ani chvíľu nenudí a ponúka pohľad na nie príliš častú tému amerických vojnových snímok (Perzský záliv). O niečo vydarenejšie a dotiahnutejšie ako Stav obliehania a jedna z najlepších úloh Meg Ryan, ktorej to v uniforme sluší podľa mňa herecky viac, ako vo vykalkulovaných romantických komédiách.

Legenda o vášni (1994)

Druhý slávny film Edwarda Zwicka predstavuje vtedy vychádzajúcu hviezdu Brada Pitta a Juliu Ormond na vrchole kariéry, kedy som ju považoval za najkrajšiu herečku na svete. Túto trochu dlhú melodrámu som videl už dosť dávno, takže s konečným hodnotením počkám až po druhom vzhliadnutí. Alebo jej pozeranie prenechám radšej citlivým diváčkam, ktoré tú osudovosť a dlhé vlasy Brada Pitta ocenia zopár úprimnými slzami.

Sláva (1989)

Zobrazovanie americkej občianskej vojny na plátne rozhodne nie je moj šálok kávy, každopádne Zwickov prvý slávny opus rozhodne patrí k tým záživnejším. Zároveň asi najlepší Zwickov film, keď sa mu podarilo nenásilne spojiť umenie a velkorozpočtový blockbuster (neskor mal a má s tým problémy). Postavy rozhodne nie sú čiernobiele a pre niektorých hercov predstavujú jednu z ich najzaujímavejších rolí (Broderick,Washington a jeho oscar).