To nic, drahá (2022)

Táto očakávaná novinka schytá čo to od kritikov asi najviac z toho dôvodu, že podobné filmy sa točili cca pred 20-30- rokmi, ale spomínať ich nebudem, pretože by išlo o jasné spoilery. Každopádne sa mi okrem vizuálu páčilo, že pre každého bude film o niečom inom. O tom, kam môže dospieť manželstvo v dobe workoholizmu, o nešťastnej snahe mnohých mužov zachraňovať manželstvo prílišnou dominanciou, o kritike kapitalizmu, o kritike komunizmu, alebo skrátka len o povzdychnutie nad tým, že únik do virtuálnej reality (zatiaľ) sociálnych sietí je čím ďalej tým viac zdanlivo najlepším riešením. Len prečo dej naštartovalo zrovna padajúce lietadlo, som príliš nepochopil.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Epizoda 4 (2019) (epizoda)

Podľa mňa zatiaľ najlepšia epizóda celého seriálu. Prípad v Atlante ukazuje svoj plný potenciál, pribúdajú obete, čakáme na telefonát ohľadom výkupného, do veci sa zapájajú stále noví policajti a chudáci z FBI začínajú byť zbytoční, i keď sú jediní, ktorí prípady posúvajú vpred. Zaujímavý zvrat nás čaká aj v prípade s mŕtvym dieťaťom a Bill musí ihneď nastúpiť do lietadla domov, aby sa dozvedel, že...

610 metrů nad zemí (2022)

Fall oficiálne vyhlasujem za najextrémnejší filmový zážitok v živote. Kdeže ľakačky v najtrápnejších hororoch, na toto sa proste nedalo pozerať s neustále otvorenými očami a s pokojom v duši. Ako človek, ktorý by vo výške dvadsať metrov po stúpaní po vnútornom rebríku skolaboval, si myslím, že to presne sedí. Rozumiem, že to nemá s realitou absolútne nič spoločné a Huntove výkony oproti týmto babám pôsobia ako lozenie po lane v telocvični. Ale ak je zážitok tak intenzívny, tak odpustím aj scenáristické klišé, občas ťažko počúvateľné dialógy a absenciu explicitného zobrazenia záchrannej akcie.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Epizoda 3 (2019) (epizoda)

Bill pokračuje doma vo vyšetrovaní a nachádza nové miesto činu, kde bolo zavraždené dvojročné dieťa. Holden prichádza do Atlanty, kde sa zdá, že nachádza novú lásku, ale našťastie sa tvorcovia rozhodli nebyť patetickí a "vatoví" a všetko ženú do nového prípadu. Je otázne, či by ten "doma" nestačil, ale budiž, aspoň to bude viac "nabúšené".

Oběť (2022)

Hodnotené v rámci slovenskej tvorby. Obeť je atypická kiriminálka zaobalená v šate sociálnej drámy, alebo aj naopak, ako sa na vec budete pozerať. Ponúka viacero námetov na premýšľanie, neodpovedá na všetko, mnohé je len naznačené, no a stačí to. Nie síce na veľkolepý kino zážitok, ale na dobrý film "o niečom" určite áno. Je síce otázne, nakoľko by pravda negatívne ovplyvnila život matky so synom, myslím v momente, keď mama zistí, čo je vo veci. Potešia maličkosti typu vyhodenie zo skúšky na základe nahliadnutia do telefónu a následná paralela s tým, čo urobí Irina, i keď jej motivácia je pochopiteľná. 70%

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Epizoda 2 (2019) (epizoda)

Stačí sa trochu poobzerať a hneď je čo riešiť, konkrétne sa vyskytla na scéne jedna masová vyvražďovačka v istom rodinnom dome. Pomoc pri hľadaní vraha budeme potrebovať od iného šialenca vo väzbe, ten poskytuje návod na to, ako sa vrah bude chovať, napríklad že s najväčšou pravdepodobnosťou bude navštevovať miesto činu. Takže druhú sériu tým pádom vyhlasujem za definitívne zahájenú.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Epizoda 1 (2019) (epizoda)

No opäť je pilot série skôr slušný rozbeh, než plnohodnotná epizóda. Riešime, čo s Holdenom a zisťujeme, že sa vracia, ale bude musieť byť závodným koňom s klapkami na očiach. Jeden člen tímu odchádza a v tomto smere nás čaká prekvapivé rozuzlenie. S novým prípadom začíname veľmi opatrne a na dialógy so zločincami zatiaľ nedošlo.

Utama (2022)

Hlavnou devízou snímky je bolívijská príroda, respektíve vidiek, pretože podobný príbeh s rovnakými klišé sme videli niekoľko stokrát. Môžete si ich pokojne škrtať, je tam všetko. Ale nijak zvlášť to neprekáža, pretože je to krátke, v podstate stále pravdivé a najmä je tam tá krásna príroda. Mimochodom pôsobí dosť apokalypticky, ono totiž aj do týchto končín zavítalo sucho spojené s globálnym otepľovaním. A medzi mládež zase mobily, takže vnuk je pri večeri na mobile, zatiaľ čo babka naberá polievku. A sme pri tých klišé zase. 70%

Arvéd (2022)

Dokonalý opak nablýskaných českých historických a životopisných family friendly drám (nič proti nim), ktoré by chceli vyzerať ako od Miramaxu, ale na ktoré sa ja príjemne díva. Na Arvéda sa príjemne nedíva, respektíve sa naňho príjemne díva vďaka tomu, že je podobne nepreniknuteľný, ako rovnomenná hlavná postava. Výtvarne ide o dokonale zvládnutý počin, čo znie ako paradox k faktu, že sme neustále v opakujúcich sa interiéroch, ktoré sú stále aj rovnako zariadené. Na české pomery nebývalý naratívny experiment, ktorý ale má, obávam sa, v podstate nulový komerčný potenciál. To sa môže negatívne prejaviť na rôznych dotáciách, ktoré bude Mašek požadovať pre ďalšie projekty, ale dúfam, že sa mýlim.

Podezřelá (2022)

Asi bude hlavný problém v očakávaniach, respektíve v očakávaniach ani nie autorovho rukopisu, ale údernejších zvratov. Ak by som sa ale na Podozrivú od začiatku pozeral ako na old school elegantný film noir v modernom háve, ústredná výčitka by bola minimalizovaná. Podozrivá ponúka niekoľko skvelých scén a momentov (nechajte sa prekvapiť), častokrát som sa ale pristihol, že z filmu vypadávam. Z môjho pohľadu zatiaľ najslabší režisérov počin z tých, ktoré som videl a ktoré ma bez výnimky maximálne strhli, takže aj preto 70% zaokrúhľujem smerom nadol.