Invaze - Průlom (2023) (epizoda)

Bolo zrejmé, že sa táto epizóda bude v jednej svojej dejovej línii zaoberať vniknutím do prísne stráženého areálu a záchrane jednej osoby, čo prinesie presne to, čo očakávate a neprinesie vôbec nič prekvapujúce. Tie záležitosti, ktoré potrebujete vedieť/vidieť, sa dejú okolo Micuko, ide ale iba o zopár záverečných minút celej stopáže. Som zvedavý, či finále pripraví niečo, čím sa uzavrie príbeh takým spôsobom, aby prípadná neschválená tretia séria nebola nutnosťou, čo by bolo zrejme tým najlepším riešením. Čím nechcem povedať, že by som sa na ňu netešil.

Mluv se mnou (2023)

Pokiaľ vidím (triezvych, opitých, nahúlených...) teenagerov točiť na mobily kadejakú hovadinu, nech je to aj vyvolávanie duchov týmto zaujímavým spôsobom, dostávam automaticky osýpky a bohužiaľ sa stalo, že som sa vďaka prítomným postavám na párty-seanse už do deja poriadne nedostal. Uznávam kvality filmu a snahu tvorcov niečo povedať a neponúknuť iba prvoplánové šoky, ale osobne mi, čisto subjektívne, chýbala hutná atmosféra a ani kengury to nezachránili. Možno ak by tu bola aj koala. Teraz už snáď niekto nakrúti aj horor založený na hraní hry Človeče, nehnevaj sa. Určite ju budú hrať za stolom na párty opití teenageri.

Vymítač ďábla III (1990)

Osobne si myslím, že Blatty mal prenechať réžiu svojho solídneho scenára niekomu šikovnejšiemu. Je chvályhodné, že sa snaží dospieť k odlišnej atmosfére než predchádzajúci režiséri, určite lepšie nadväzuje na pôvodný film než Boorman, avšak prináša viacero rozpačitých scén a celok by mohol pôsobiť celistvejšie. Našťastie mnoho zachraňujú George C. Scott a Brad Douriff, ktorí majú toľko charizmy, že by pred nimi utiekol každý démon a k žiadnemu exorcizmu by nikdy nedošlo. No a v neposlednom rade tu máme jednu z najlepších ľakačiek histórie, ktorá funguje ale najmä z dôvodu, že celá, do viacerých plánov rozvrstvená sekvencia je skvostne nakrútená.

Vymítač ďábla 2: Kacíř (1977)

Pokiaľ si robíte zoznam filmov, kde sa nič nedeje a videli ste Exorcistu dvojku, tak si ho tam s najväčšou pravdepodobnosťou dosadíte. Vzhľadom na záver prvej časti, respektíve filmu, ktorý chcel ostať bez sequelu, The Heretic nedáva zmysel. Každopádne scenár bol napísaný a buďme radi, že keď už neobsahuje skoro žiadne hororové scény, tak si ho aj Boorman nakrútil sám. Film má solídnu temnú atmosféru, musíte si však od nej odrátať triky s kobylkami, špeciálne s tou ústrednou, a predovšetkým scénu voľného pádu, ktorý evokuje podmienky na Mesiaci. Záver je celkom slušne nakrútený, ale o čo v ňom skutočne išlo, vedia asi len Boorman a Goodhart, ak vôbec. No a nechýbajú ani klasické wtf momenty, ako keď sa rúcajú steny domu, celá ulica je stále prázdna a po jednej kamerovej otočke je plná ľudí a na miesto spoločne s nimi prišla aj polícia. Očakával som ale podstatne väčšiu katastrofu. 50%

Stvořitel (2023)

Ovplyvnený skôr vlažnými hodnoteniami som išiel našťastie do kina bez vyšších očakávaní, skrátka si film možno aj previnilo užiť, ak bude najhoršie. Takýto moment ani napriek zopár rozpačitých scénam nenastal, Stvoriteľ dokonca na môj vkus aj veľmi slušne graduje a jeho záverečná časť môže aj za konečné vyššie hodnotenie. Napriek množstvu predobrazov ponúka aj určitú mieru vlastnej originality, napríklad zasadenie do "iného" orientálneho prostredia (vážne nejde o Neo-Tokyo či Neo-Soul) alebo oproti štandardu obrátenú úlohu umelej inteligencie a ľudskej civilizácie. Poteší aj zamyslenie sa nad jednou z najväčších chýb modernej civilizácie, totiž neschopnosťou preskúmať problém viac do hĺbky a odpovedať na "všetko" okamžite hrubou silou. Ak by Američania a ich spojenci poriadne vyšetrili onen útok, globálna situácia by bola diametrálne odlišná. 70%

Chobotnice z II. patra (1986) (seriál)

Sledovanie ďalšieho kultu z nášho (môjho) dávneho detstva na jednej strane prináša notnú dávku nostalgie, na tej druhej ju zase mierne rozbíja, keďže sa dospelý človek chtiac nechtiac zaoberá aj motiváciami či vývojom postáv a ich vzťahov a trochu premýšľa aj nad logikou. Manželská kríza nie je dostatočne zmotivovaná, deti sa ani za štyri časti nemali kedy poriadne zblížiť s chobotničkami, i keď nám ich zobrazujú ako nerozlučných kamarátov a poriadne ani neviem, kto o ich existencii nakoniec vedel. Séria je ale celkom uspokojivo ukončená, postavy sú sympatické a má to slušnú atmosféru.

Chobotnice z II. patra - Veselé Vánoce přejí Zelená a Modrý (1986) (epizoda)

Fajn zakončenie, ktoré je ale rozhodne lepšie si vychutnať na Vianoce, napríklad ráno na Štedrý deň. Potenciál ale ani zďaleka využitý nebol, Hofman s Polákom sa akoby zasekli v tom, že píšu pre deti a scenárom sa extra nezaoberajú. Opäť platí, že Chobotnice najlepšie fungujú v starej Prahe a tým pádom ani akčné finále neponúka nič špeciálne. Našťastie fungujú emócie pri štedrovečernom stromčeku, pardon, piáne a aj pri finálnom zvrate, kedy sa deti rozhodnú, že... ale aj tak to už každý videl.

Chobotnice z II. patra - Všechno napůl! (1986) (epizoda)

Podľa mňa zatiaľ najslabšia časť. Manželia sa hádajú a chcú sa rozísť kvôli nejednoznačnému dôvodu, chobotničky robia v podstate iba zle a nie je to obzvlášť vtipné. No a medzi nimi a deťmi sa nevytvára na obrazovke žiaden hlbší vzťah, netrávia totiž spolu dostatočné množstvo času. Poteší napríklad sekvencia z opery, i keď aj tam sa mohlo diať niečo vtipnejšie a napínavejšie.

Chobotnice z II. patra - Blesky nad Čertovkou (1986) (epizoda)

Zákutia starej Prahy svedčia tejto látke viac ako more. Tak je škoda, že sa musíme s deťmi sťahovať na prázdniny na "českou vesnici", kde to bude asi síce väčšia "taškařica", avšak už bez atmosféry. "Připomeň tatínkovi, že včera nezaplatil za dvě piva a dva myslivce" :).

Chobotnice z II. patra - Projekt IV. (1986) (epizoda)

Na náš detský projekt prekvapivo výpravné a aj hneď od začiatku zdvíhajúce varovný prst nad ekológiou. Plávanie v ropnej škrvne nepôsobí síce ako z hororu, sme v detskom seriáli, avšak aj tak, ak si tento legendárny seriál/film z detstva už nepamätáte, táto scéna prekvapí. Inak sledujeme dve dejové línie a osobne by som dal prednosť stráveniu viac času s posádkou na mori, s našou rodinkou ešte nijaká zvlášť zábava nie je.