• Krátkometrážní

Zyma v ogni (2015)

Začít dokument o ukrajinské revoluci sice asi odvážným mladíkem, jenž má na sobě ale šálu s Mussolinim nebo Banderou nepovažuji za zcela šťastné. Zvláště pak pokud se i této oblasti protestů tvůrce nevěnuje. Jinak ale všechna čest. Pozorovat den po dni poutavě zdokumentované protesty které víc a víc rostou na síle, bylo na tom něco mrazivě fascinujícího. Jak je vidět v současnosti, tak boj Ukrajinců za svobodu asi ještě dlouhá léta, možná dokonce nikdy neskončí a o to víc oceňuji toto dílo jako hodnotnou „kroniku“ novodobé východoevropské historie přinášející chvilkové okamžiky naděje pro svůj lid.

Konvoj (1978)

Rozhodně nejsem velký fanoušek kamionů, dokonce bych i tvrdil že mě celá tato oblast motorismu velice minula. Tady to naštěstí tvůrci u mě vyhráli díky zajímavému castingu, zvláště u hlavní postavy a šerifa. Velkou pomocí pak budiž poutavé nasnímaní putování konvoje napříč státy a pozorování onoho velkého dobrodružství. Díky tomu sem i já na chvíli dostal chuť zkusit se projet s tahačem. Sice mě to brzo zase přešlo, ale touha si film pustit někdy v budoucnu znova zůstala.

Crack: Kokain, korupce a konspirace (2021)

Jsem rád že jsem se dočkal dokumentu o válce proti drogám popisujícím nejen boj, ale hlavně samotné projevy jejího užívání. Z počátku to působilo velice osvěžujícím dojmem. Bohužel tvůrci po chvíli sklouzli v jednostranné obvinování tehdejší vlády Ronalda Reagana z nečinnosti, což postupně přeroste až k náznakům konspirací, že cílem bylo poškodit primárně černošské obyvatelstvo. Což mi přišlo mírně úsměvné v kontrastu s tím, že kromě zde zastoupených bývalých uživatelů a sociálních expertů tak i tehdejší dealeři jsou zástupci onoho stejného etnika. Jinak se ale jedná o řemeslně dobře zvládnutý dokument, který má nějakou vypovídací hodnotu a určitě přinese i nové, pro někoho zajímavé informace.

Kaskadéři s.r.o. - Pilotní díl (2018) (epizoda)

Čekat špatnou akci od českých kaskadérů by byla velká chyba. Zde totiž předvádí své schopnosti naprosto parádně a hlavně zábavně. Co už zábavné není je neakční pasáž s parodií na mafiánského bosse. Mohl to být zajímavý projekt a je upřímná škoda, že nedostal možnost pokračovat.

Ponorka Nautilus (2000)

Když pominu úvodní velice lacinou snahu o napodobení atmosféry z Mad Maxe, tak se celý film odehrává na jedné ropné plošině a levných kulisách napodobujících ponorku. Na konci osmdesátek by se z toho mála, i díky obsazení Richarda Nortona jenž má bohaté zkušenosti z Hongkongu, dalo vytřískat zábavné béčko. Pokoušet se o to samé v roce 2000 mi přijde jen jako kalkul ne moc schopných producentů. Dějové zvraty jsou „opravdu zajímavé“ a akce je po většinu času i přes snahu Nortona velice slabá. Film, co bych nedoporučil ani fanouškům ponorek, cestování časem nebo snad akce. Jediný, kdo ho opravdu možná dokáže ocenit budou skalní fanoušci slavného gweilo v hlavní roli, jinak rozhodně ruce pryč.

Přepnout na život (1988)

U přerodu Burta Reynoldse z akčních filmů do žánru komedie sice člověk netrpí jako když se o to samé pokoušel Arnold nebo Stallone, ale že by se jednalo o dobré, natož vtipné dílo, tak to rozhodně ne. Kathleen Turner jako divoká novinářka toužící po lásce je příjemná, sekundující Christopher Reeves je zde jen do počtu. Je vidět že se tvůrci snažili do filmu narvat akci, dobrodružství i romantiku a díky tomu selhali v tom hlavním zde zamýšleném, humoru. Když k tomu připočtu neexistující chemii mezi herci, jedná se rozhodně o slabší filmový kus.

Santa je pořád úchyl (2016)

Jak již název napovídá, Santa je skutečně pořád úchyl. Koho napadlo natočit pokračování nijak zvlášť ve všech ohledech úspěšného filmu po tolika letech nevím, ale jsem sám překvapen, že žádné utrpení se naštěstí nekoná. Vrací se všechny důležité postavy z minula, máme tu kupu nových a samozřejmě novou loupež. Koho bavil minule alkoholický humor, bude i teď rozhodně spokojen. Co mi na filmu vadilo byla Kathy Bates. Asi ji mám holt zaškatulkovanou jako herečku starších kultivovaných dam a tady mi její casting subjektivně nesedl. Pochvalu si naopak zaslouží Christina Hendricks a zvláště pak Jenny Zigrino jako Santovy Femme fatale. Svůj úkol dodat humor splnili. Film zkrátka není nic světoborného, ale je určitě zajímavou volbou pro netradiční vánoční večer.

Marco Polo: Sto očí (2015) (TV film)

I když snahu tvůrců vyplnit čekání mezi řadami tímto krátkým filmem chválím, zvláště pak kvalitu, s jakou tvůrci toto dílo natočili, nejsem si jist, zda to bylo potřeba. Ano, nastiňuje nám minulost Sto očí a doufám, že se to skrze zde mihnoucí se Michelle Yeoh na druhé řadě skutečně projeví. Tak uvidíme. Těším se.

Ve jménu krále (2007)

Sice dávám dvě hvězdy, ale na Uwe Bolla pozitivní překvapení. I přes dlouhou stopáž se zas tak moc nenudíte, Jason Statham jako Farmář si odvede svůj standard, a i skřeti velice podobní těm v Pánovi prstenů jsou v pohodě. Naopak jako úplný cringe působí obsazení Raye Liotti a Matthewa Lillarda. Tak moc, že i role krále, kterou hraje Burt Reynolds, působí oproti jejich výkonu jako Oscarové herectví. V rámci Bollovi tvorby jednooký mezi slepými, ale shlédnutí na rozdíl od zbytku jeho tvorby neublíží.

Sterne über dem Eis (2009) (TV film)

Romantika jak od Inge, Rosamund či dalších podobných romantických autorek. I když tady to díky krásným Špicberkům připomíná spíš Loď snů. Naprosto předvídatelný děj nepřekvapuje, snaha o humor, zvláště v podání „hodného dědečka“ dosti bolí. Kdo si naopak získal mé sympatie byla ústřední dvojce, obzvláště Birge Schade která svou úlohu novinářky ve starších středních letech zvládá s velkou lehkostí a i Michael Fitz nějaký ten plusový bod přináší. Předvídatelné finále přesto ani oni nedokážou vylepšit či něčím zajímavým obohatit. Takový ideální film na nedělní odpoledne pro rodiče, spíše prarodiče.