Co dělat v Denveru, když člověk nežije (1995)

Na tomto filmu není žádná zásadní chyba, ale celkově působí nekonzistentním a nevýrazným dojmem. Mísí se tu několik žánrů (gangsterka, romance, sentimentální příběh o přátelství), které se ale nepodařilo skloubit do fungujícího celku. Snímku neprospěly ani nechutné řeči, které celý film měly udělat drsnější a snad i šokující, ale místo toho působí uboze a samoúčelně.

Sejměte Cartera (2000)

Takhle zajímavě a originálně nasnímaný film jsem už dlouho neviděl. Podobně krásnou obrazovou a barevnou stylizaci měl snad jenom Fincher v Sedm. Stallone v tomto noir thrilleru hraje super drsňáka, který pátrá po tom, kdo mu zabil mladšího bratra a při tom se spřátelí s jeho dcerou. Bohužel má film ale špatný scénář, dialogy jsou někdy až stupidní (rozhovor na střeše) a závěr filmu je tak nevýrazný, že divák až s příchodem loučící scény pochopí, že před chvílí sledoval "velké finále". Nebýt Slye, vynikající kamery a jedné z nejlepších automobilových honiček, co jsem kdy viděl, byl by Sjeměte Cartera opravdu mizerný film.

Pianistka (2001)

Neobvyklý film, který i přes pomalé tempo vyprávění silně působí na diváka a nejen díky kontroverznímu námětu chvíli zůstane v hlavě. Pianistka je příběh o učitelce klavíru na konzervatoři, která, ač běžně navenek působí jako přísná, odtažitá stará panna, je ve skutečnosti zvrácená masochistická žena disponující řadou úchylek. Kontrast mezi nádhernou vznešenou hudbou, kterou celý den vyučuje a následnou návštěvou videokabinky v porno shopu je až šokující. Hlavní hrdinka, která je prakticky neustále v záběru, si nemá šanci získat od diváků jakýkoliv projev sympatie nebo soucitu, jedná se o nepříjemnou, zlou ženu, která touží jen po vlastním uspokojení a nebere při tom na nikoho ohledy.

Zatracení (2002)

Co se týče nových českých filmu, jsem vždy dost skeptický, protože opravdu mizivé procento současné tuzemské tvorby se mi zalíbí. Od Zatracení jsem čekal kýč a nudu, ale byl jsem poměrně příjemně překvapený. Jistě, jedná se o nijak originální zpracování filmaři oblíbeného klišé o nevinném sympaťákovi v drsném vězení, které má i dost mizerný scénář, ale i tak jsem se docela dobře bavil a o to přece jde. Mezi velké klady filmu počítám i nádhernou filmovou píseň od Monkey business, znějící při závěrečných titulcích.

Gattaca (1997)

Žánr sci-fi nabízí scénáristům asi největší prostor v realizaci svých myšlenek a omezeni jsou prakticky jen svou fantazií. Proto není zas až tak obtížné přijít s originálním námětem, jako se to povedlo tvůrcům Gattacy. Film se odehrává v budoucnosti, kdy jsou někteří lidé geneticky upravováni, aby byli zbaveni svých nedostatků. Společnost se tak rozděluje na upravenou elitu a přirozené, tudíž nedokonalé lidi. Příběh je bohužel vyprávěn poněkud odtažitým, jakoby odlidštěným způsobem a nedovoluje tak divákovi vcítít se do děje.

Seržant Bilko (1996)

Podprůměrný film, který svým stylem přípomíná ztřeštěné americké komedie 80. let. Děj se odehrává na vojenské základně, kde slouží jednotka, jejíž příslušnící místo tvrdého výcviku celé dny jen hrají hazardní hry a pořádají mejdany. Velí jim seržant v podání Stevea Martina, kterí i přes očividnou snahu není moc zábavný a působí nevýrazným dojmem. Dobrých humorných situací je tu velmi málo a to je u bláznivé komedie zásadní nedostatek.

Úkryt (2002)

Napínavý thriller se strhující atmosférou opět dokazuje, že jen málokdo dokáže točit tak temné (čti úžasné) filmy jako Fincher. Snímek pojednávající o matce s dcerou, které se svojí první noc v novém domě musí z opancéřované bezpečnostní místnosti bránit zlodějům, kteří se do této místnosti chtějí dostat, je plný působivých momentů, které mě dokázaly natolik vtáhout do děje, až jsem se v jedné scéně přistihl, že nahlas fandím Jodie Fosterové, aby si pospíšila. Pocit napětí navíc tvůrci dosáhli s minimem herců a na minimálním prostoru. Jediná vada filmu je, že poctivě a pozvolna budovaná, nervy drásající atmosféra, která za polovinou Úkrytu dosáhne vrcholu, ke konci trochu ubere na intenzitě.

Záhada Blair Witch (1999)

Tvůrci tímto VHS celovečerákem dotáhli starou známou pravdu o tom, že nejstrašidelnější je to, co divák nevidí, ale jenom tuší do dokonalosti. Fiktivní příběh o partě tří kamarádů, kteří se vydali točit dokument o čarodějnici a při tom se ztratili v lese děsí svou minimalistickou autentičností, která je vyjádřena nejen amatérským snímáním prostřednictvím videokamer, ale i díky nehereckým přirozeným výkonům hlavních představitelů. Ideální film, pokud jedete pod stan a máte v úmyslu dlouho vydržet vzhůru.

Projížďka (1997)

O tomto filmu jsem nikdy neslyšel a teď už vím proč. Sice v něm hrají Maguire a Del Toro, ale to je asi tak jediný důvod, čím je Projížďka zajímavá (kromě velmi sexy herečky, co hraje přítelkyni Maguira). Postavy se tu nechovají moc logicky a jednu důležitou informaci, proč jedna z hlavních představitelek spáchala vraždu, o kterou ve filmu jde, se nedozvíme vůbec (snad to nebyl spoiler). Možná na to jenom scénáristi zapomněli, jestli tedy Projížďka vůbec nějaký scénář měla. Občas jsem měl pocit, že film je schválně tak nesmyslný a že se jedná o jakousi parodii. Nahrával by tomu například nesmyslný rozhovor mezi z neznámých důvodů zhuleně působícím policistou (Toro) a vyslýchaným, v němž Del Toro pořád dokola opakuje Maguirovy odpověďi na jeho otázky a asi to mělo být vtipné.

Vrať se mi (2000)

Příjemná a místy i opravdu zábavná romantická komedie. Zvláště stojí za zmínku vtipné scény, ve kterých vystupuje parta staříků a mluví jeden přes druhého.