Kmotr (1972)

Říká se, že výjimka potvrzuje pravidlo. Pravidlo je, že když si přečtete knihu, podle které někdo natočí film, tak vás ten film zaručeně zklame. A tohle je ta výjimka, která potvrzuje pravidlo. Je to možná nejlépe zfilmovaná knižní předloha, navíc naprosto úžasného románu. Co víc dodat? Přečíst-vidět nebo vidět-přečíst? Je jedno v jakém pořadí, ale určitě oboje!

Podraz II (1983)

Jediné, co se tomuto filmu dá vytknout, je, že není tak geniální jako původní Podraz. Když jsem zjistil, že můj oblíbený film Podraz má pokračování, o kterém vůbec netuším, že existuje, čekal jsem nějakou tragédii. A stalo se to, co se stává, když od filmu nečekáte nic nebo dokonce katastrofu, byl jsem mile překvapen. Pochopitelně se to nemůže rovnat původnímu filmu, ale tenhle film rozhodně nežije jen z názvu a klidně by mohl zaujmout i s jiným jménem. Lonegen by určitě poznamenal, že Czechsbeer, pardon Shakespear, to vyjádřil slovy: "Růže, byť zvána jinak, voněla by stejně."

Hořčice mi stoupá do nosu (1974)

U málokterých filmů jsem se tak krásně nasmál jako u tohoto. Asi nejlepší film s Pierrem Richardem. Claude Zidi natočil další ze svých skvělých komedií a člověku nezbývá než se smát, smát a smát a dát pět hvězdiček.

Zánik samoty Berhof (1983)

Film je to na naše poměry velmi dobrý, asi bych dal i pět hvězdiček, kdyby neexistoval film Stíny horkého léta na podobné téma, který vřele doporučuji.

Stíny horkého léta (1977)

Překvapivě výborný film. Proč říkám překvapivě? To protože jsem byl překvapen jeho existencí a velmi mile. Příběh má vygradovaný děj a dokonalou atmosféru. Navíc je, řekl bych, "politicky" bezproblémový. Skvělé herecké výkony, nádherná krajina a to hrozné vedro... jako bych ho přímo cítil.

Krvežíznivé opice (2007) odpad!

Je to určitě nejlepší film o vraždících krvežíznivých primátech, jaký jsem kdy viděl. Ale vážně, dejte mi videokameru a natočím u nás v lesíku děsivější "horor".

Tygr lidožrout (2007) (TV film) odpad!

Jen se divím, že v Indii ještě vůbec žijí nějací lidé (podle wiki miliarda a kousek, přičemž kouskem se myslí Německo, Francie, Polsko a ČR dohromady, tj. poměrně dost), protože podle filmu by již všichni měli dávno ležet v žaludcích těch nejvražednějších monster, jaká kdy Země nosila, tedy tygrů. Těším se na pokračování Vetřelec vs. tygr nebo Tygr kontra Godzila, popřípadě Tygr II: Létající zabiják.

Varan vs. Kobra (2005) (TV film) odpad!

Výrazy, které mě napadají v souvislosti s tímto "dílem", by měly být v televizi používány až v době, kdy je tento "pořad" vysílán, tj. v hluboké noci. Před pořadem bych pak doporučoval výrazné varování: "Tento pořad není vhodný pro mentálně vyzrálé a střízlivé." O chorobné touze psát, tzv. grafomanii, jsem již slyšel, ale nevím, jak se nazývá chorobná touha točit filmy. Autor jí zjevně trpí, ale mnohem více trpí ti, kteří ho nevědomky v jeho deviacích podporují tím, že některé z jeho "děl" zhlédnou.

Brutální Nikita (1990)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Asi nejrealističtější "špionážní" film, když nebudu počítat některé filmové "rekonstrukce". I když je pravda, že v tomhle žánru je to s realitou tak naštíru, že to není těžké. Nicméně v tomto filmu je nejen akce, ale i emoce. Nikita je úžasná, přesvědčivá a hlavně ženská, člověk z masa a kostí a ne schematická figurka z akčňáku.

Ho! (1968)

Útěk z vězení neměl chybu. Potulování hrdiny od nikud nikam a jeho hra na důležitého, jakéhosi Robina Hooda, který nikomu neublíží, i když nakonci neváhá střílet na ulici v davu lidí po policistech, komunikace s médii prostřednictvím novináře, který k němu získá sympatie a zkrátka neustálá snaha být víc, než co skutečně je, to by mohlo charakterizovat celý příběh. Belmondo je skvělý a víc už snad ani film nepotřebuje. Dobrá gangsterka.