Thor: Láska jako hrom (2022)

Po uvedení trailerů jsem měl rozpačité pocity, leč stále jsem doufal v alespoň dobrou Marvelovku. První dva filmy jsou totiž srdcovky. Trojka byla jiná a už tam jsem cítil že se mi nelíbí kam směřují.......ale lhal bych kdybych napsal že jsem se nebavil. A to jsem spíše DC fanoušek. Ale Love and Thunder.......tím mě opravdu naštvaly. Jakože opravdu naštvaly. Těšil jsem se na regulérně nejosudější Thorovský film. Těšil jsem se na to že Thor s sebou ponese tíhu událostí předešlých filmů. Že se bude vyrovnávat se ztrátou přátel, nemocí Jane a ztrátou domova. Jediné plus představuje Gorr the Butcher v podání Christiana Balea. Ten byl skvělý, děsivý, jeho scény patří k nejlepším Marvel momentům ever........byli takřka hororové. Jenže to Disney a jejich trapná snaha o komedii celého Thora zabily.

Nene (2022)

Jordan Peele je jeden z nejlepších hororových tvůrců současnosti. Má svou specifičnost díky které zaručeně poznáte jeho film. Je jí atmosféra a bizardnost ( v dobrém slova smyslu ) a jeho filmy nejsou pro masy. Platilo to u Get Out, Us a u Nope to platí ještě více. Film divákovy nejde na ruku a naopak divák musí přistoupit na Peeleovu hru. A je to dobře. Peele není divácký zaprodanec. Taky platí že jde o úplně odlišný film. Get Out byl psycho-thriller, Us zase slasher. Nope je horor, sci-fi, thriller, drama, western a komedie dohromady. Vzdává poctu filmům jako Válka světů, Kovbojové & Vetřelci či Znamení. Co opět musím vyzdvihnout je perfektní práce s kamerou a zvukem, kdy máte pocit pozorovatele. Také oceňuji že vše stojí a padá na atmosféře a hercích. Daniel Kaluua a Keke Palmer podali výborné výkony a měli skvělou chemii. Nope rozhodně není film pro běžného mainestream diváka. Sází na jiné věci než blbosti typu Annabelle a je to dobře. Ve výsledku jde o skvělý a podivný žánrový expert s výbornými herci a skvělou režií. Je dobře že máme v současnosti režiséry jako jsou Jordan Peele, Ari Aster nebo Robert Eggers. Pro mě Král hororu rozhodně není James Wan, který jde příliš mainestreamovou cestou ale tito tři výše zmínění. Filmu dávám 10/10

Pán prstenů: Prsteny moci - Stín minulosti (2022) (epizoda)

Musím říct že mě Amazon mile překvapil. První epizoda nás dobře seznámí se Středozemí, představí postavy a nastíní hrozbu. A ať si kdo chce říká cokoli, zvládá to dobře. Zatím je hlavní tahounkou seriálu Nory, která je správě zvídavá, dětská a trochu i naivka. V těsném závěsu jsou mladí Elerond a Galadriel, kdy zejména ona vzbuzuje rozpačité reakce svou arogancí. Osobně si ale myslím že je to záměr. Přece jen jsme v druhém věku.........tisíce let před událostmi Hobita a LOTRA. Ve Silimarilionu je psáno že se Galadriel zúčastnila mnoha bitev a tuším že i zde se teprve musí spoustu věcí naučit. Co mi ovšem nejvíce vytřelo zrak je svět ve kterém se seriál odehrává. Četl jsem několik komentářů, kde se psalo že triky jsou slabé. Já se ptám......kde ? Ten vizuál je dechberoucí. V tomto směru Rings of Power nemají konkurenci a ten kdo to nevidí je slepý. Další plus je že ten svět žije, všude se něco odehrává, buduje nebo nastíňuje. A teď k problémům. Rings of Power má už od oznámení cejch Mařitele loru. Z části za to může samotný Amazon a z části diváci. Ti dle mého názoru si předem připravily komentáře jen čistě pro hejt. A to není fér. Já neříkám že je to dokonalý seriál. Za 1) Jsou momentálně venku 3 epizody a za 2) Nic není dokonalé. Ale že si někdo není schopen přečíst Silimarilion ( přičemž by se dozvěděl že druhý věk není tak dobře zmapován a vše se dohledává skrze dodatky ) a řeší věci, které by se dali v pohodě domyslet a následně to hejtovat je vyloženě trapné. A vrchol je když je Tolkien nepřímo označen za rasistu. Seriál by se neměl hodnotit předem a už vůbec né na to koukat se sebezapřením.

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Světe div se....já se bavi. A to moc na CZ filmy nejsem. Ale film si už od začátku dělá ze sebe srandu, má sympatickou hlavní dvojici a také spoustu narážek na současné trendy. To se mi líbí.

Predátor: Kořist (2022)

Já nejsem hardcore fanoušek Predátora. Jednička byla dobrá ( ale za mě dost overrated) a zbytek mě nebavil. Na Prey jsem se těšil jako na lehce nadprůměrnou popcornovku. Film mi vytřel zrak protože místo toho jsem dostal solidní akční horor s výbornou atmosférou, dobrými herci, krásnou přírodou, zajímavým zasazením a pro mě konečně děsivým Predátorem. Můžeme filmu vyčítat feminismus ale upřímně? Je mi to jedno. Herečka i její postava Naru je mi sympatická a bavila mě. Navíc se budu raději koukat na ni než na naolejované borce se svalama. Co se výsledku týče.......mohlo to být o trochu delší ( kvůli rozvětvení některých zajímavých témat. Ale nebudu lhát když řeknu že pro mě je Prey nejlepší film s Predátorem. O to víc mě mrzí že kvůli debilitě zvané Predator: Evolution se film dostal pouze na stream a né do kina. 90%.

Top Gun: Maverick (2022)

První Top Gun patřil ve své době ke špičce tehdejšího mainestreamu. Měli jsme tam nafoukaného floutka Mavericka, love story a nějaké ty akční sekvence. Totéž máme i zde jako přes kopírák.............je tady ovšem jedno velké ALE. Zatímco v prvním filmu je to tlačené na sílu, zde to působí mnohem uvěřitelněji a lépe. Mnohem lépe. Mezi postavami je dobrá chemie a věřím že každý si vybere nějakého favorita. Mě bavila postava Roostera, což je syn Goose z prvního Top Gunu. Jeho scény s Maverickem patří k nejlepším z filmu. Totéž platí i o akci, která je špičková. Musím pochválit i práci režiséra Josepha Kosinskiho, který má cit pro takový film. Přesně ví kdy diváka pobavit, kdy ho má napnout a kdy ho dojmout. Na což navážu s jedním opravdu silným cameem. V závěru chci říct že Tom Cruise je poslední akční hrdina.

Rány (2019)

Psychologický thriller s dobrým nápadem, který se ale absolutně utápí v naprosto příšerném scénáři. Tvůrci měli s hlavním protagonistou dobrý záměr (snaha ho v očích diváka pohoršit prostřednictvím svádění kamarádky) ale naprosto otřesně to podaly. Jinak je celý film nezáživný, málo psycho a o strašidelnosti nemůže být ani řeč.

Černý telefon (2021)

V rámci žánru jde o příjemné osvěžení, které nesází na přihlouplé lekačky, scary domy nebo rádoby strašidelné panenky.Scott Derricson má řemeslo v malíku a servíruje nám tu solidní psychologický horor s výborným obsazením.Dětští herci byli skvělí a Ethan Hawke si roli psychopata vyloženě užíval.Za mě mohu doporučit.

Musíme si promluvit o Kevinovi (2011)

Do filmu jsem šel s tím, že dostanu drama.Knihu jsem nečetl, což výjimečně beru jako plus.Zdaleka jsem nevěděl jak to na mě zapůsobí.Po lehce zmateném začátku se nám začne rozplétat příběh, který je odrazem děsivé skutečnosti.....totiž to, že nikdy nikoho neznáte na 100 %.Ve výsledku jsem dostal silný a atmosférický psycho-thriller, se skvělými hereckými výkony včetně Ezry Millera.Za mě 👍👍👍