O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

První a poslední hezká a opravdu pohádková pohádka předrevolučně slušného, s nástupem 90' let už jen zběsile a nevkusně řádícího břídila Trošky. Lehce na nervy mi leze jen neustálé hekání Kuklové. 75%.

Skála (1996)

"Sean Connery, Nicolas Cage, Ed Harris! The Rock - Skála!" Jakoby to bylo včera, kdy nás z rádia v létě šestadevadesátýho roku takhle lákala upoutávka na tuhle nezapomenutelnou megapecku. Jeden z nejlepších akčňáků nejen devadesátých let, který i přes absenci dnes tak nezbytných digitálních efektů zůstal v mnoha směrech nepřekonaný. Poctivý příběh, co odsýpá od začátku do konce, skvělé akční scény, vtipné dialogy, nabušená hudba a výborná skvadra herců, to je dokonalá kombinace, diky které vzniklo dokonalé akční Áčko. 95%.

Nesvatbovi (2005)

Skvělá komedie se sympatickýma herci a krásnými ženama a jedním morbidním Ferrellem. Tahle zábavná romantika se vším všudy patří v tomhle žánru rozhodně mezi ty nejlepší kousky. 85%.

Vybíjená (2004)

Ve vybice jsem coby školák dost vynikal, ale většinou jsme hráli "divokou", což byl mnohem větší masakr a nás, těch pár "alfavybíječů "i podstatně víc bavila ;-). Celkem slušná ujetina s nespoutaným Stillerem a velkou spoustou hodně vtipných momentů Vás taky určitě nudit nebude. Tedy pokud máte alespoň průměrně vyvinutý smysl pro tenhle lehce vyšinutý humor. 80%.

Chytrá horákyně (2009) (TV film)

Německou tvorbu všeobecně nemám rád. Na seriály a filmy lepím už rovnou nálepku "nekoukat", na víkendovou ranní pohádku se občas podívám, protože po ránu většinou nikde nic lepšího nedávají. Horákyně se naštěstí vyhnula zprznění scénáře a drží se původního příběhu, což je velké plus, ale fakt, že Němci jsou nejškaredější národ světa je ten hlavní důvod, proč se mi jejich filmy nelíbí. No, tady nejsou alespoň tak nesympatyčtí jako obvykle, takže v rámci dost omezených německých možností to zas az taková hrůza není. 50%.

E.T. - Mimozemšťan (1982)

Tuhle klasickou Spielbergovku jsme coby děti všichni milovali. Nejspíš to bylo tim, že moc filmů stejné kvality v televizi tenkrát nedávali. Sice už to není takový nářez, ale zapomenout rozhodně nejde. Skvělá atmosféra 80' let, výborná hudba, pár začínajících hvězd a staré poctivé triky udělaly z E.T.ho to, čím je a vždycky byl. Pro dnešní generaci žádný zázrak, pro nás ostatní zážitek s vůní dětství poprvé viděný na zahraničních tv kanálech bez českého dabingu, ale přesto nezapomenutelný. 80%.

Dovolená s Andělem (1952)

Samozřejmě, je to jeden z nejpropagandističtějších Českých filmů minulého století, o tom není pochyb. Není divu, v 50' letech kromě pohádek skoro nic jiného nevznikalo, ale když opomeneme všudypřítomný politický odkaz té smutné a nelidsky kruté doby a zaměříme se jen na filmový kumšt, rozhodně je to perla. Skvělí herci v kombinaci s dost účelovým a naivním příběhem a mimo jiné s příšernou módou tehdejší doby sice může působit dost rozpačitě, ale u mě to prostě už od útlého věku funguje. Samozřejmě, nebýt Marvana, asi by film skončil pod šedým závojem prachu kdesi v koutě obyčejnosti, ale takhle nemůžu dát jinak, než pět. 88%.

Hrátky s čertem (1956)

Výborná pohádka, kterou si nechám ujít jen hodně zřídka. Byl to oblíbený kousek mýho táty a já jsem se zřejmě potatil. Vkusná, příjemná, milá, hlavně díky panu Vojtovi alias Sarka Farkovi nesmírně vtipná a naprosto jedinečná pohádka se skvělým nápadem zpracování. Dokonalé ladovské kulisy a kostýmy dávají filmu ten nejvyšší punc originality. 90%.

Jak se Franta naučil bát (1959)

Tuhle pohádku jsem viděl dnes poprvé, což mě vzhledem k jejím kvalitám vlastně ani nepřekvapilo. Asi vědí proč, i přes skvělé obsazení duchů tuhle dost hloupou a nepoutavou záležitost moc často nevysílají. Jak vidno, i za starých dobrých časů se netočily jen kvalitní pohádky, ale naštěstí to byly jen výjimky. Naopak v dnešní době je to bohužel naooak a je zázrak, když se povede nějaká pěkná :-(. 40%.

Blbý a blbější (1994)

Za mě pořád ještě nejlepší Carreyovka, která pro mě byla dlouhé roky synonymem absolutní crazy komedie. Když jí teď, s odstupem času občas vidím v televizi, zjišťuju, že to žádný velký zázrak není a že to nejúžasnější na filmu je právě Carrey. Ale i přestože se u ní nebavím ani z poloviny tak jako dřív, za ta léta pro mě hodně vyčpěla a téměř upadla do šedého standardu jeho průměrných filmů (u kterých se ale díky němu celkem slušně bavím), nemůžu zapomenout, kolik smíchu mi přinesla. Takže s velkým poděkováním a z úcty k ní... 78%.