• Western

Pošťák vždy zvoní dvakrát (1946)

Slavná noirovka, ale mě prostě neseděla ta hlavní dvojka a jejich love hate/vztah, který přepínali jak na lusknutí prstu. Vždy potom co se něco vážného stane a se asi 7x za film Garfield vytasí se stejným narativním komentářem k tomu co se dělo pak několik dnů nebo týdnů a už asi potřetí je to hloupé. Lana Turner je tak moc femme fatale, že to ani už víc nejde.

Něco na té Mary je (1998) odpad!

Nemůžu uvěřit tomu, že se takový ohňostroj trapnosti mohl dostat do seznamu 1001 filmů, které musíte vidět než zemřete. Americká komediální kinematografie v troskách. Gayové, černoši, retardi, lidi s berlema, staří lidé, zuřivý naspeedovaný čoklík a hlavně neustále problematické genitálie hlavního představitele, jsou přece vždy k popukání. Not a single laugh.

Velký závod (2013)

joshula@ to není tak úplně pravda. Ano, hodně se tam jezdí na kole, ale je to spíš samoúčelná propagace Tour a návazný product placement. Pár hezkých záběru Pyrenejí a pelotonu vypadá na velkém plátně (viděno v kině) dobře, ale to nestačí. Příběh je jednoduchý a tam kde ho není moc použijeme dlouhé záběry na to jak někdo jede na kole s popovou písničkou (ta hudba je mimochodem hrozná). Toni Angelo je karikatura, ale docela zábavná. Ó jak bych si přál aby vznikl hraný film o Tomu Simpsonovi, to by mohl být nejen snímek o cyklistice, ale také FILM. 3* za to že to není úplně blbé.

Zlatá hříva (1952)

Klenot. Becker byl mistr, škoda že je skoro zapomenut. Spolu s Dírou a Grisbi jeho vrcholné dílo. Jednoduchý příběh, ale tohle nemůže nikdy zestárnout.

Přestřelka u O.K. Corralu (1957)

Divné, divné. Lancaster ani Douglas nebyli vůbec vhodní do svých rolí westernových velikánů. Největší radost mi udělali v malých rolích Hopper, Elam a Lee van Cleef. My Darling Clementine byl sice daleko lepší film ale spíše romantizující, Wyatt Earp zase příliš nabubřelý a rozmáchlý. Čekám na kvalitní demýtizující a realistickou adaptaci.

Silver Lode (1954)

Vynikající westernový thriller který obstojí i bez znalosti politického pozadí. Malý klenot.

Skleněné peklo (1974)

Utahané, dlouhé, se spoustou technických nesmyslů, a u nás hrozně přeceněné. Hvězdné obsazení rozhodně nepředvádí žádné super výkony.

Poslední rodeo (1952)

Vynikající a málo známý film z prostředí rodea. Mitchum jako busted cowboy v jedné ze svých nelepších rolí.

Carlitova cesta (1993)

Pacino ten film táhne nahoru, ale De Palma opět předvádí že není nic jiného než zdatný řemeslník. Je to celé velmi plytké, klouzající po povrchu, nedotažené. Do fines a emocí Coppoly a Scorseseho to má strašně daleko. Podobně jako Scarface jen naleštěná vata.

Strážní loď Sand Pebbles (1966)

Zapomenutíhodný film, snad jen pro fanoušky Steva McQueena, který však ani zde nepřekračuje svůj stín - vypadá cool ale své postavě moc nerozumí. Což ostatně ani není jeho chyba, ale spíše scénáře, potože i další postavy se chovají velmi podivně a na to že má film 3 hodiny žádný z charakterů není pořádně vykreslen. Pěkná kamera.