• Krátkometrážní

The Tragedy of Macbeth (2021)

Dost jsem se těšil, přestože jsem věděl, že je to A24, ale bylo to z podstaty toho, že Macbeth divadelní hra a film z roku 2015 byly dobrý. Ta ártovost byla hodně povedená a úhly, stíny a rozpoložení objektů byly parádní. To bych fakt rád viděl víc. Černoši mi teda osobně vůbec nevadili a přišlo mi to normálně v pohodě. Taky to jelo hodně podle předlohy, ale určitě bych těm, kteří potřebují Macbetha znát, ale nechtějí ho číst, víc doporučil toho z roku 2015. Sice tu bylo pár věcí, které tam nebyly (viz. čarodějnice, které míchaly lektvar, bláznění Macbethovy ženy, na konci ten souboj, který Macbeth na plné čáře díky svému osudu vyhraje...), ale mnohem lepší je na odkoukání ten od Kurzela. Herecké výkony taky top. Násilí bylo taky dobré, ale tam bylo víc strhující. Bohužel čarodějnice nebyly ani tady provedeny, tak jak by podle mě měly být, ale na druhou to bylo už lepší a docela i zajímavý, že všechny tři dali vlastně do jedný. Líbí se mi konečně, že byl birnamský les znázorněn přesně tak, jak jsem chtěl (listí, větve). Ne, jen jako prostě armáda vojáků u sebe. Co mi přišlo odvedené nějak jinak, než bylo podle mě plánované v předloze, byly poslední dva souboje na konci, který se odehrávaly na samotným hradě. Myslím si, že se správně měly odehrávat jenom venku, protože v knížce říká Macbeth něco ve stylu, že ho zabarikádoval a že se do něj nikdy nedostanou, plus tam bylo i napsaný, že bojuje před hradbami venku. Taky tu určitě bylo pár scén, který mi utkvěly v paměti, ale prostě Macbeth z roku 2015 byl lepší. Jako jo, všechno tu taky bylo v pohodě a odvedený, jak má, ale tam to na mě prostě zapůsobilo víc, navíc mě na konci Macbethovo zdrcení skutečně zasáhlo. Stará angličtina mi přišla taky povedenější tam. Jen teda postava Rosse tady dostala nějakou divnou šířku, protože v knížce ani v předchozím filmu takhle často nebyla a ten konec, kdy odjíždí na koni s klukem mi přišel takovej zvláštní, ale ty vrány byly cool. Vyhodnocení: Že by se v poslední době český filmy a A24 zlepšovaly 😏?? Možná jim dám víc šanci 🤓

Smečka (2020)

Už jsem o filmu slyšel dýl, ale po Bábovkách jsem uviděl, že tu hraje i Denisa Biskupová, a tak jsem si řekl, že proč ne, že zkusím dát svou pozornost dalšímu českýmu filmu. Taky to nebylo špatný, takže už začínám mít na novodobý český filmy pozitivnější názor, což jsem fakt rád, že Česko se někam konečně s filmy posouvá. Hned od první minuty cítíte nepříjemnou a nepohodlnou atmosféru, což je super, protože cíl se vydařil a Smečce to nedělá ani problémy později. Šikana je udělaná, jak má být a postavy jsou v pohodě. Akorát tady nastává ten problém, proč nedávám 4⭐. Kdyby byl kluk normální, přestal by tam chodit po tom, co ho šikanátoři zmlátí na záchodech. Já osobně bych tam teda přestal chodit hned po prvním nebo druhým tréninku, ale bral jsem to, že ho to baví a tak, ale tady mi přišlo, že už to bylo maximum a přišlo mi pak už hloupý, proč tam pořád jak hloupá ovečka chodí. Jeho první sex mi přišel docela mimo, protože on na mě působil jako prostě normální dítě a tohle mi přišlo celkem random. Následně jeho rozchod tam není moc vysvětlenej a vlastně už vůbec ne dokončenej, protože kdy naposledy mluví se svou holkou/bejvalkou je tehdy, když ji potká na chodbě, ale zarazí ho v tom šikanátoři. Dál to, že si dá rychle pusu se svou spolužačkou (Denisou Biskupovou). To, že se dají takhle do kupy je podle mě v pohodě a hezký je i to držení za ruce v autě, ale ta následná pusa mi přišla taková rychlá. Celkově mi přišlo, že on byl takovej obyčejnej kluk, ale pak tam dali něco tak ,,dospělejšího'' jako tu pusu nebo ten pokus o sex. Nebo mi přišlo na hlavu, proč když něco pos*al a oni na něj pak v šatně nadávali nebo mu celkově něco říkali, proč visel na telefonu? Pak se nemohl divit, že mu ho i sebrali. Občas se hlavní postava chovala v pohodě, ale jednou za čas se nechovala moc normálně. A samozřejmě ten hlavní bod, a to ten konec šikany. To mi přišlo hodně nereálný. Jako to, že by byl OK s šikanátorem s přeraženou hlavou (Tomášem Mrvíkem) by mi nevadilo, ale to že s celým týmem (až na toho jednoho, kterej nakonec jako jedinej zůstane v nepřátelský pozici) mi už přijde přitažený za vlasy, protože to by se ve skutečnosti (aspoň tak rychle) nestalo. To na mě působilo teda taky typicky česky - že se šikanátoři hnou stranou, usmíří se a happyending (pak tu teda nastává otázka, co kdyby nebyl v hokeji tak dobrej? Taky by s šikanou přestali? Nemyslím si.). Tou poslední půlhodinkou to šlo teda níž, ale jinak jako celek to bylo fajn. Vyhodnocení: Myslím si, že tohle je dobrej film k rozepsání svých zážitků s kolektivem ve sportovním kroužku. Já teda doposud dělal v dobrovolných hasičích, házenou a teď šerm. Nikde jsem teda šikanu nezažil, ale takový ty sprostější, úchylný vtipy na házený jo. Ty byly málokdy nepříjemný, ale byla to sranda, takže všechno v pohodě. Ale dokázal jsem se vžít do těch vtipů a memů na tý wannabe sociální síti, co ve filmu byla. Já osobně bych teda rozhodně nechodil na něco tak fyzicky náročnýho, kde je k tomu nevrlej trenér a šikana. Takže v tom jsem se s hlavní postavou neshodoval. Šerm, kterej dělám je v pohodě, hodně originální, což se mi na tom líbí nejvíc (protože když někomu o tom říkám, tak vždycky ten člověk řekne, že jsem první, koho zná, že by něco takovýho jako šerm dělal 😁) a není tam žádná šikana. Podle mě je hlavní chodit na kroužek, kterej vás baví a nechodí tam nějací blbci. Ne, kvůli rodičům nebo něčemu jinému.

Hatchet (2006)

Hodnocení mých oblíbenců a potenciálně dobrej námět mě nalákal, ale hned od první sekundy vám film do očí vypálí typický dvoutisícovkový horory se spoustou koz, chlastu a drog, takže moje naděje šly ihned k nule😕. Brácha se teda přestal dívat, ale já pokračoval. Všechno prostě levný, jen mě teda překvapila přítomnost Joela Murrayho, protože do takovýhle sračky se mi on v žádným případě nehodil na rozdíl od Joela Davida Moorea. Pak ale dostávám překvapivě (sice totálně hloupej, ale) totálně krvavej a gore masakr, kterej mě teda nějakým způsobem udržel až ke konci. Megálně hloupý chování (chodit naproti vrahovi...) a bezmozkovitý dialogy (Marybeth ha ha, to jsou dvě jména...) a rozhodnutí/nehody (zahození baterky, telefonu...) tu ani rozebírat nebudu, protože dvoutisícovkovej horor. Co na Hatechetovi jako jediný pochválím je teda vážně slušnej, krvavej a brutální gore za dlouhou dobu, minulost Hatcheta a konečnou scénu na lodi. Bylo sice jasné, že Hatchet bude jako Jason nebo Michael Myers - nesmrtelnej, ale stejně mě to překvapilo (pomocná ruka) a bylo to i celkem trochu strhující, ale docela mě naštvalo to utnutí. Každopádně to je jinak úplná sra*ka. Vyhodnocení: Radši si projeďte na Youtubu kill count, než to celý sledovat

Vánoční koleda (2009)

Taková klasika a já ji tak dlouho neviděl. Navíc, doporučení od spolužačky mě tak jako její doporučení u Hunger Games popohnalo ke zkouknutí. Bohužel už od začátku jsem si byl jistej tím, že to nebude lepší než Polární expres. Animace a vše se snažilo být tak perfektní, upnutý (?), že jsem vytušil, že to nepojede na vlně takové té fajn podívané. Vždycky jsem si myslel, že duch přítomnosti musí být úplně strašně nudnej, že dobrý, že se začíná tím minulosti. Ale hned jako první jsem si řekl, že WTF?! To je jako nějaká hořící hlava nebo co 😂? Nečekal bych ale, že už duch minulosti mě bude nudit k smrti, takže jsem potom přestal dávat 100% pozornost tomuhle nudnýmu šmejdu, a když přišel na scénu duch přítomnosti, tak to už bylo moc (nudy). Hned, jak se objevil jsem to vypl. Vánoční koleda byla fakt hrozná na to, jaká to je klasika. Vyhodnocení: Popravdě, vůbec nevím, jestli tohle třeba může děcka bavit, protože mně je 16 a přišlo mi to šíleně nudný, nezajímavý a ničím vyčnívající

Macbeth (2015)

V knihovně jsem si do čtenářáku chtěl v poslední den školy před Vánocemi půjčit nějakou krátkou knížku, abych to přes svátky přečetl. Strávil jsem tam celý dvě přestávky a vůbec jsem nemohl najít ty krátký (Lakomec, Zkrocení zlé ženy), a tak jsem vzal nakonec Macbetha, i když jsem moc nechtěl, protože mi brácha říkal, že to byl takovej průměr a moc zajímavý to taky nebylo. Přes Vánoce jsem nad tím sedl a přečetl to za neuvěřitelný 2 dny! Opak se ukázal pravdou. Dost mě to chytlo a četlo se to dost rychle. A příběh se mi dost líbil. Ale co bych na knížce zkritizoval bylo to, že jsem moc nepochopil, co mu vlastně čarodějnice řekly na úplným začátku. Zbytek jsem všeho jsem pochopil až teda na to, že se mi hůř pamatovaly postavy, takže jsem třeba vůbec netušil, že vrazi byli posláni na jednoho Macbethova blízkého člověka. Právě proto jsem se koukl na film, abych to zaprvé pochopil líp a uspořádal si to a zadruhé, abych prostě měl srovnání, protože to může být taky fajn film. Hodně oceňuju samotný film v tom, že hodně cituje svou předlohu, takže je to dobré pro ty, kteří knížku nepřečtou, ale budou ji potřebovat. Má to krásný vizuál, soundtrack a suprové herecké výkony (Michael Fassbender - ten jeho zdrcený obličej bych se rád naučil pro svou roli v dramaťáku a Marion Cotillard). Sice to má pomalejší tempo, ale pokud jede všechno, jak má (tak jako u Jackie), tak jsem potěšen, protože to akorát udá tu pravou pochmurnou atmosféru. Konec působí epicky a to drama mě tam skutečně zasáhlo. Líbila se mi Mabethova žena, jejíž postavu jsem víc pochopil taky a líbí se mi, že byla na jednu stranu mrcha a tak trochu ho k tomu navedla ona. Jediné, co bych na filmu zkritizoval je to, že čarodějnice jsou úplně netrefné (ale pro ty, co to nechtějí číst, tak nebojte, mluví to stejný jako v divadelní hře) a že je špatnej nápad na to koukat večer/v noci, protože jsem u toho napoprvý dvakrát usnul. Vyhodnocení: Po Farmě zvířat zatím druhá nejlepší povinná knížka. Ještě počkám na nového Macbetha, na kterého se sakra těším, a kdyžtak přihodím čtvrtou ⭐

30 dní dlouhá noc (2007)

Jako píšu tenhle koment ve volný hodině, kdy nás nehlídá učitel, takže chill bráško, ale teď k filmu. Už zpočátku budoval film napětí výborně a postupné pronikání upírů do města bylo fantastické a scény byly vždy hororově působivé, gore a poměrně často obsahovaly jump-scarey. Atmosféra houstla a houstla a upíři docela rychle dostali město pod svou nadvládu. Takhle to pokračovalo až do finále...jenže to finále. Bylo uspěchané, chování postav lehce nelogické a upíři ztratili už na své tajemnosti. To je zásadní důvod pro 4⭐ namísto 5. Celé to zakončila nepasující finální scéna, sice skvělá, ale přesto nepasující. Celkově bych řekl, že se jedná o můj nejoblíbenější upírský film vůbec - má gore, originální lokaci, napínavé scény a dobré postavy, avšak nepovedené zakončení. Vyhodnocení: Můj první komentář napsaný ve škole 🏫

Bábovky (2020)

Nejlepší český film vůbec (předčil V síti)! Ano, můžu to sám za sebe s jistotou prohlásit a jsem hrdý na Českou republiku, že dokázala stvořit toto. Konečně se česká kinematografie někam propracovává a pomalu se dostává z mrtvého bodu nudných českých komedií/romantických komedií/válečných, komunistických, poválečných filmů/pohádek. Rád bych zprvu zmínil, že se o komedii nejedná. Sice ano, jsou zde vtipy, hlavně u Plodkový a Taclíka, ale ty tam patří, protože takové jsou charaktery jejich postav, jinak bych řekl, že jen zřídka. Chválím skvělé herecké obsazení - Poláková, Plodková, Podzimková, Biskupová, Pauhofová, Vlasáková, Taclík, Novák. Hráli bravurně a každý z nich dokázal ztvárnit svoji postavu do detailu, takže byly uvěřitelné a měl jsem k nim silné sympatie oproti drtivé většině českých filmů. Mohl bych se tu o každém z nich rozepisovat kdovíjak dlouho, ale raději přejdu dál 😁. Příběh samotný je strhující od začátku až do konce a nedokázal jsem se od něj odtrhnout. Z filmu číšila taková ta strašná reálnost, a to se mi extrémně líbilo, jak to ten film dokázal podat. Obsahově nechci absolutně spoilerovat, protože sám jsem do toho šel naslepo, a myslím si, že je lepší radši nic nevědět. Ale jednoduše se tu objeví skoro všechny možné nepříjemnosti a nástrahy každodenního života a jsou moc hezky skloubeny. A soundtracky? Ty tu jsou skoro po celou stopáž a jsou fantastické! To je asi tak vše. Film bych doporučil fanouškům dramat z každodenního života, filmů, kde se objevuje toto paralelní vyprávění (viz. Mámě rád, nemá mě rád, Magnolia...) a celkově všem, kteří se chtějí přesvědčit, zda to je opravdu tak kvalitní. Rád bych jen zmínil, že si někteří stěžují na konec, který je až moc přepálený a nereálný (hotel), ale to podle mě k takovémuto pojetí filmů patří. Spíše bych si stěžoval na to, co následovalo po hotelové scéně, to byla asi největší slabina filmu. Vyhodnocení: Lepší zakončení roku 2021 si nedokážu představit

Jedině Tereza (2021)

Na českou komedii velmi zdařilé! Nečekal bych, že se tolikrát zasměju, především u částí s Emmou Smetanou, ty byly nejlepší 😆! Top scény byly ‚‚Dobrý večer", v baru a na konci ve zprávách 🤣! Emma Smetana byla i vlastně důvod, proč jsem se na film chtěl podívat, tušil jsem totiž, že to bude pecka, když měla hrát mrchu. Chtěl bych ji vidět ve filmech častěji. Filmové hlášky a anglické džouky byly taky fajn, ale samozřejmě ne vždy a bohužel tomu hlavní skupina diváků dost neporozumí (důchodci). Po stránce komické a herecké to bylo teda vlastně super, jen Janžurová opět hrála pomatenou důchodkyni...přijde mi to už jaksi trapné. Příběh samotný je vcelku až moc jednoduchý, bez žádných větších zvratů nebo odboček. Směr, jakým se příběh bude ubírat, je divákovi jasný hned zezačátku a ono to ve finále ani tolik nevadí, protože vtipy fungují. Jen se to bohužel samozřejmě tímto připravuje o 1⭐. Celkově jsem si teda film užil jak už díky tomu, že byl silvestr, že tam byla Emma Smetana, tak i kvůli tomu, že jsem se na to díval s bráchou a babičkou 😁. Vyhodnocení: Možná i ty 4⭐ jsou lehké nadhodnocení, ale kvůli Emmě 🥰

Vychováni vlky - Série 1 (2020) (série)

Super seriál a za mě to byl konečně z tý hromady dnešních nudných, mainstreamových a nezajímavých seriálu nějaký klenot hlavně díky svému velikému potenciálu, využití a originality. Matka působí vážně děsivě. Dokonce i já za obrazovkou jsem z ní měl zezačátku strach. Apokalypsa na Zemi, která se stala, zní hrůzostrašně a zajímavě. Konečně ten tok, který tam dali dává smysl a není to jako v jiných filmech nebo seriálech, kde je nějaká šílená apokalyptická budoucnost už v roce 2030. Rozhodně bych rád o tom i nadále uslyšel. Dobrý je taky vývoj postav a to, komu v dané fázi seriálu fandíte, protože se hezky pozvolně proměňoval můj strach z andoridky a fandění lidem k neutralitě až nakonec k fandění té andoridky, ze které jsem měl na začátku série pupínky po celým těle. Mary a Marcus jsou za mě hrozně originální a zajímavá ústřední dvojka, kterou jsem za dlouhou dobu viděl. Moc se mi líbí jejich vztah, myšlení a cíle. Jinak, všichni herci hrajou dobře, a to i ti dětští, kteří nejsou překvapivě otravní, ale působí reálným dojmem. Líbí se mi i zasazení na skutečnou planetu Kepler-22b a jako dobrá lokace zní tropický pás. Teď přejdu více k tomu, jak se seriál v průběhu měnil. Velkou škodou je, že Ridley Scott režíroval jen první dva díly, který jsou absolutní vrchol. Je mi to celkem líto, protože vidím, jak bych tomu nasadil 5 hvězd, kdyby to celé dělal on, a k tomu by se to stalo mým nejoblíbenějším seriálem. Každopádně, přesto je seriál povedený. Avšak by mohl být na tom o něco lépe (možná i dokonce na 5 hvězdách), kdyby se do toho nemotal břídil Luke Scott, který neumí vůbec točit. Bohužel je to syn Ridleyho Scotta, a tak mi je jasné, že ho tu nechá i nadále. Jeho díly nemají vůbec ten vibe, který mají ostatní díly, dělá rychlý střih, což způsobuje to, že nenastává atmosféra, která by měla, postavy nerozvíjí a jeho díly jsou o ničem a často přeplácané a nesmyslné. Zvlášť poslední díl, který je úplný dno. Pak mi to přijde jako by si mezi sebou všichni ostatní režiséři mimo Ridleyho Scotta přehazovali horkou bramboru a jedině Lukovi vždycky upadne. Do posledního dílu totiž ten de*il nasázel neuvěřitelnou kupu nových nebo nevysvětlených věcí, že mě fakt zajímá, jestli se v tom vymáchá on nebo to nechá na někom jiným. Na jednu stranu by bylo dobře, kdyby se v tom on sám vymáchal, ale na druhou ne, protože by jeho vysvětlení určitě nedávalo smysl a ještě by k tomu přidělal tunu dalších nelogičností nebo nových. A kdyby se v jeho blitkách vymáchal nějakej chudák, tak by si z toho Luke nic nevzal (naopak by v podobných dílech mohl klidně pokračovat) a sám jinej režisér by to mohl taky špatně vysvětlit, protože vysvětlit tolik věcí je sakra oříšek. Určitě budu rád, pokud Luka Scotta vyškrtnou, ale jak jsem říkal, podle mě to neudělají, protože to je jeho syn. No nic, přejdu raději k jiným (schopnějším) režisérům. Sergio Mimica-Gezzan by si podle mě mohl když už místo Ridleyho Scotta vzít celý seriál na starost taky a byl bych hodně spokojenej. Hlavně se zaměřil na vývoj postav a jejich charakteru, nějaké minulosti a jeho díly byly dobře dramatické, takže on a Ridley Scott to zvládají peckově. Dobrý by taky bylo, kdyby měl třeba 5 dílů Ridley a dalších 5 Sergio. Bylo by to zajímavý. Gabassi fajn, ale jeho díly nebyly nějak mimořádně udělaný, prostě v pořádku. A nakonec Hawes, který tu byl jen jednou. Ten se podle mě zaměřil spíš na akci a násilí, které taky bylo v pohodě. Celek seriálu je za mě hodně dobrý a postavy jsou vážně originální a velice snadno si je oblíbíte, protože jsou suprově vykreslený. Jen teda velké mínus za Luka Scotta a jeho nesmyslný konec. Na druhou stranu toho hada na konci trochu oceňuju, protože by to mohlo být zajímavé propojení s Prometheem, ale záleží, jak to vymyslí, protože já sám nad tím na procházce s bráchou hodně uvažoval a vždycky nám tam něco nesedělo. Super intro se super znělkou (kterou si často pouštím) i soundtrackem působící správným vážným a dramatickým dojmem. Jsem rád, že flashbacky neplýtvají a jsou vždycky něčím hodně zajímavý a přínosný (ne tak jako u Ztracených). Jinak, na mě seriál neustále působí takovým nešťastným nádechem, protože kdyby takováhle měla být budoucnost, tak by to bylo hrozně smutný. Trochu nelogický je vývoj androidů, protože tak kolem 7. nebo 8. dílu se začínají chovat trochu víc jako lidi a v posledním díle to i vypadá, jako by Matka neměla daleko k pláči. Zakomponované náboženství se mi líbí a jeho použití do různých dějových zvratů nebo slovných přeřeků je občas dost intenzivní. Vyhodnocení: Luke Scott je u mě cancelled

Like House 2 (2021) (pořad)

O tolik lepší než jednička! Už lidi, kteří měli ve vile být, mě nalákali, protože jsem z nich většinu znal, ne tak jako u prvního Like Housu, kde jsem je skoro neznal. Druhá série byla o takovou kupu věcí zajímavější, obohacena a prostě lepší. Challenge dávaly smysl a jejich týdenní videa byla taky hodně zábavná. Různé tematické týdny byly taky fajn a o zábavu mezi soutěžícími nebylo pochyb. Nejvíc jsem fandil Sebovi a Tadeášovi. Hlavně, aby to nevyhrál Freescoot 😁. Ten byl asi jedinou věcí, která mě na tomhle s*ala, protože vůbec nechápal srandu a choval se arogantně. Horší jsem to měl ale s Terkou, která se chovala hrozně správňácky, neměla taky ráda srandu, měla blbý názory a taky byla taková rádoby inteligentní. Super bylo, když tam jeden týden nebyla, to se mi úplně ulevilo. Překvapivě, jako by byla vyměněná po příchodu a už byla najednou fajn. Škoda, že jeden účastník (ne Agáta), pak vilu opustil. Agáta podle mě byla dobrá a přijde mi vtipný, když slyším děcka ze třídy nebo ostatní, jak říkají, že konečně vypadla, že byla nejhorší. Ale uznávám, že v tý Night show mluvila jak úplná blbka. Taky bylo na dvojce bezva to, že každý týden jeden účastník naplánoval challenge. To bylo vždycky zábavný. Celkově zde byla šílená kupa skvělých momentů a častokrát jsem se zasmál. Na Night show jsem ale moc nekoukal, opravdu výjimečně. Ta moc dobrá nebyla. Absolutně, ale absolutně nechápu, jak mohla být jednička tak strašně o ho*ně, a tohle tak skvělý. Rozhodně doporučuju těm, co mají vkus, na jedničku se tak jako já vykašlali nebo prostě těm, co hledají tu pravou reality-show. Vyhodnocení: Skutečně nejikoničtější díly byly Drag Queen show a návštěva Hruškový 🍐