Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Marvel reaguje na stále probíhající aféru okolo špízlování NSA? Na tak za mě palec nahoru, alespoň někdo se k tomu, co prasárny NSA znamenají pro koncept demokracie a svobody, postavil čelem. Zní to, že Cap ubral na zábavnosti? Ale kdepak. Winter Soldier se ubírá zase trochu jiným směrem než předchozí filmy od Marvelu. Místo bohů blesku z jiné planety nebo retra ze 40. let tu máme špionážní film, který stojí na postavách. Trio Cap-Black Widow-Nick Fury tu září, osobně mě hodně potěšilo, jak moc se vyvinula postava Nataši. Co trochu kazí dojem, to jsou záporáci. Samotný Winter Soldier není moc děsivý, Redforda jeho role zase očividně moc nebavila. Alespoň že to jistí bububu koncept roztahovačné Hydry. Slušných 70 %.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Foxové a Bryan Singeer si ukousli příliš velké sousto - kombinují postavy ze dvou různých X-menovských sérií, příběh se motá okolo apokalypsy a cestování v čase a na šachovnici prostě mají příliš mnoho postav. Obzvláště cestování v čase ve filmu nedává příliš smysl a i se selských rozumem v něm najdete logické chyby. Singerova režie zaměřená na pocity a motivace postav a parta talentovaných herců (McAvoy, Fassbender, J. Lawrence) ale i přesto z Budoucí minulosti dělají příjemnou, i když jen lehce nadprůměrnou podívanou. Ano, létající stadion je epický, ano, akční scény jsou zábavné (ta s QuickSilverem jedna z nejlepších v X-menovských filmech vůbec), ale co naděláte, když hlavnímu padouchovi (Dinklage) chybí pořádná motivace a ani jedna scéna nejde emocionálně na dřeň (ačkoli se hraje o tak velké věci, že by tvůrci mohli diváky rozbrečet každých deset, patnáct minut). 75 %

Robocop (2014)

Robocop se sociálně-politicko-ekonomickými komentáři na pravidla dnešního marketingu, marné americké kecy o svobodě, o stádním chováním nakupujících zákazníků atd.? No, neberte to. Dovedu si tenhle film představit jako výtečnou jednohubku na páteční večer - má dobré herce, slušnou akci a nemusíte vypínat mozek. Kinnaman postačující, Gary Oldman skvělý a Michael Keaton v roli (jak tu někdo vtipně poznamenal) armyJobse ukazuje, že taky do starého železa rozhodně nepatří. Nejsem velkým fanouškem původního filmu, tenhle reboot jde navíc svou vlastní cestou, takže za mě slušných 75 %.

Podfukáři (2013)

Rutinní, nelogický, povrchní. Prototyp dnešního velmi, velmi průměrného filmu natočeného pro hloupé diváky. Podfukáři mají být o kouzelnických tricích, ale ošívat se začnete už ve chvíli, kdy ve filmu uvidíte jasné CGI triky. To vám začne být jasné, že tvůrci s vámi nehrají fér a větší napětí budete cítit, když si pustíte staré epizody show Davida Copperfielda nebo skvělý britský seriál Hustle (v češtině taktéž Podfukáři). Jediné plus? Jesse Eisenberg a Mélanie Laurent tu jsou k nakousnutí.

Nejvyšší nabídka (2013)

Parádní úvod s hrdinou-outsiderem a tajemnou ženou natočený naprosto precizně. Roztahaná a trochu romanticky usoplená střední část. A depresivní "překvapivý" konec, ve kterém se na chvili objeví Praha v celé své kráse. Nečekala jsem to, ale tenhle film mě bavil, a to hlavně díky dvěma pánům: Geoffrey Rush má charisma na rozdávání a ani v pokročilém věku neztrácí na magnetismu a Giuseppe Tornatore je parádní režisér, který dokáže nastolit úžasnou atmosféru. Škoda jen, že více materiálu neskončilo na podlaze střižny, film by pak ubíhal o poznání lépe. A konec je sice dostačující, ale zdaleka neodpovídá na všechny divákovy otázky. Solidních 75 %

Byzantium (2012)

Sakra, kdyby se zaměřili jen na tu část odehrávající se v 19. století, byla by to docela atmosférická pecka - tajemná sekta, podivná síla na odlehlém ostrově, prostituce, nemoci, parádní padouch (J. Lee Miller), Gemma Arterton v korzetových šatech a nekonečná chuť po lidské krvi. Příběhová linka odehrávající se v současnosti je slabší - a hlavně, Saoirse Ronan je na rozdíl od Gemmy hrozně unylá, její postava prostě není dostatečně zajímavá. Mnohem líp by se mi líbilo, kdyby v příběhu byla jen Clara, která si prostě nebere servítky a nesmutní nad svým osudem, naopak je akční a bere věci do svých rukou. 70 %

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Kromě jednoho twistu v závěru filmu tu není nic, co bychom už neviděli předtím. Prostě klasická popkornová komiksárna, která hraje na jistotu. Máte tu povedené akční scény (které ovšem až moc smrdí CGI) a rostomiloušký páreček Emma Stone a Andrew Garfield a taky několik funkčních emotivních scén, které jsou opravdu dojemné. Ale oba hlavní padouši jsou taková chodící klišé - jeden je zneuznaný génius/psychopat, druhý labilní bohaté děcko s častými výbuchy vzteku. Zvlášť u Harryho Osborna to mrzí, protože zezačátku vypadal jako zajímavý padouch. Může Sony propříště najmout originálnějšího režiséra, prosím?

Millerovi na tripu (2013)

Čtyřka looserů na tripu z Mexica do Denveru v rodinném karavanu narvaném balíky exkluzivní trávy. Tenhle film stojí na skvělé chemii mezi ústřední čtyřkou (i když přiznám, že věčně si stěžující postava Emmy Roberts mi lezla na nervy), na újetých situacích a nahuštěném děti (v tomhle filmu se pořád něco děje, do závěrečných titulků vám nedá vydechnout). Líbila se mi drzost vtípků. Kde film ztrácí, tak to jsou emotivní "rodinné" scénky. Nevěřím, že by se ústřední čtveřice snesla déle než pár dnů a - bohužel - romantická chemie mezi Sudeikisem a Anistonovou moc nefunguje, i když oba jsou na pohled více než příjemní. 80 %

LEGO® příběh (2014)

S legem jsme si jako malí caparti hráli asi všichni, takže film chvílemi vrací diváka do dob, kdy bylo strašně fajn postavit si z kostiček vlastní barák, zoo, letiště... cokoli. Je vidět, že tvůrci mají k téhle stavebnici podobné pocity a do Lego příběhu vložili desítky pomrknutí na diváka a detailů, kterých si všimnete až na druhé zkouknutí. Závěrečné rozuzlení je milé a svých způsobem originální, ale to, co mu předchází, si až moc půjčuje z jiných filmů. Záleží na tom, jak moc vám vadí, že už po tisící vidíte vztah ňouma - děsně cool holka s cool přítelem atd. Pro druhý díl bych uvítala trochu promyšlenější a originálnější hlavní příběh. Jinak ale silný palec nahoru.

Hanna (2011)

První hodina filmu v pohádkové zasněžené chaloupce a v exotickém Maroku toho slibuje hodně: akční scény jsou originálně natočené, Bana i Saoirse jsou fajn (až na ty rádoby německé přízvuky, které dokazují, že ani takovej božan jako Eric Bana z němčiny sexy jazyk neudělá) a ulítlé figurky (německý gangster v teplákovce, pubertální anglická holčička a její hippie rodiče atd.) filmu dávají příjemný nadhled. Jenže čím blíž je konec, tím víc se film rozpadá - a já si uvědomila, že vlastně nikam nemíří, hrdinové nemají žádný velký back-up plan a z Hanny se nestane plnohodnotná postava, které byste opravdu fandili. Scénář je tedy velké zklamání, ale tři hvězdy za to vypilované filmové řemeslo, které Wright a jeho parta (připomínám - kromě scénáristů) předvádí, musím ty tři hvězdy dát.