Očista (2013)

Pro mě velmi příjemné překvapení. Čekal jsem, že to bude jeden z filmů, kdy výborný nápad zkazí zpracování. Ale nebylo tomu tak. Čekal jsem klasickou vyvražďovačku a boj o přežití. SPOILER: K tomu samozřejmě dojde, ale až v poslední třetině filmu. A je rychlé a dramatické, jak by to asi mělo být. Zbytek filmu je věnován popisu atmosféry a boje hlavních hrdinů o to, zda si zachovat alespoň zbytek lidskosti. A závěrečný zvrat je taky prima. Zimbardo by zajásal. Film navíc přetéká americkou symbolikou: ochrana vlastního pozemku, víra, vlastnictví zbraní... Na pět bodů je to sice celé takové nedotažené, ukončené těsně před cílem. Ale i tak se jedná o slušný a velmi znepokojivý film.

Padesát odstínů šedi (2015)

Proklínám se za všechny ty recenze a komentáře, které jsem k tomuto filmu přečetl. Chce se mi zvolat: Proč ho vlastně sleduji. Přečetl jsem si, že herecké výkony jsou chatrné. A ony opravdu jsou. Přečetl jsem si, že kamera ani výprava za moc nestojí. A ony opravdu nestojí. Dočetl jsem se, že film není ani příliš vzrušující. A on opravdu není. A přesto to nebylo až tak zlé. Tuctová červená knihovna, která si hraje na víc, ale nejde jí to. Extrémní přísnost z předpojatosti však není na místě.

Nenasytná Tiffany (2015)

Spíš než horor připomíná tenhle počin hraný sociální dokument říznutý moderní pověstí s prvky hodně černé městské legendy. Některé scény jsou téměř geniální (vyprázdněné ulice, Pepův postupný sociální vzestup), jiné, zejména ty akčnější a "strašidelné", jsou spíš k smíchu. Je škoda, že místy si film hraje na to, co není a neměl být. Kdyby tak nečinil, klidně bych přihodil ještě jednu hvězdu. Takhle je to jen milý průměr.

Čarodějky (1998) (seriál)

Potom co jsme s manželkou sjížděli už minimálně počtvrté Simpsonovi, padlo rozhodnutí začít se dívat na něco jiného. Mé návrhy typu Hra o trůny a How i met your mother byly nekompromisně smeteny ze stolu a nahrazeny manželčiným dětským seriálem Čarodějky. A světe div se, ono se na to koukat dá. Jistě, zápletky jsou často hloupé, finále odfláknuté, použitá mytologie poslepovaná jak vyděračský dopis, hrdinky poněkud ploché (osobnostně, nikoliv fyzicky) a občasné dějové skoky z dílu na díl (Leo se vrátil?) k naštvání. Ale na druhou stranu má většina dílů originální zápletky (neopakuje se do nekonečna: přijde démon, najdeme kouzlo, zničíme ho - no na vás koukám, Strážci vesmíru), postavy se celkem obstojně vyvíjejí, triky (až na první díly) nejsou až tak zoufalé a zvyk čarodějek nenosit podprsenky potěší oko mužského diváka (či lesbické divačky). Na čistě oddechový seriál k večeři až až. Hodnoceno v polovině druhé série.

Máša a medvěd (2009) (seriál)

Naší malé (ani ne rok) se to hýbající se barevné moc líbí, takže i já občas kouknu na nějaký díl. Je milé vidět něco Ruského a nemuset z toho mít strach (i když si nemohu pomoct, Máša a Medvěd jsou svou atmosférou velmi Ruští, cítím v nich důraz na tradiční ruské hodnoty, podobně jako jsou nenápadně vpašované třeba ty francouzské do Asterixe - podle mě to prostě není neutrální univerzální pohádka, jako třeba Krteček). Animace je hezká, příběhy originální, jen mi občas vadí určité přehánění a překračování původního příjemně komorního rámce (např. Hit sezóny). Celkově však důstojný nástupce Jen počkej.

Halloween II (1981)

Jak se mám bát u hororu, kde neustále vím, kde vrah je a co dělá? Jak se mám leknout, když se objeví? Jak se mám bát někoho, kdo bez sebemenšího náznaku vysvětlení odolnější než T-1000. Za sebe říkám, kdyby tohle bylo finále prvního dílu, byla by to pecka. Takhle je to bohužel jen zbytečné pokračování, které je trochu zábavné, ale rozhodně ne víc.

Simon řekl (2006)

Dva nosáči tankují super, vraždí lidi a psy, sestrojují krumpáčomety a jsou vlastně... Co že to vlastně jsou? Simon říká: WTF. Skoro celý film bylo hodnocení jasné: odpad. Bez smysluplné dějové linie, bez zajímavých postav, bez zajímavé pointy. Ale konec to maličko zachránil. Ne úplný konec. Kdo přežil tuhle "zábavu", chápe. Tak jednu hvězdu. Aby bylo jasné, že i WTF může mít svou hodnotu.

Jennifer's Body - Bacha, kouše! (2009)

Mohl to být slušný horor, nebo zábavná satira na život současných náctiletých. Bohužel, ani jedno to není. Maximálně trochu nedotažený mix obojího. Na druhou stranu je tu pár světlých momentů. Třeba postava učitele (patrně jediného na škole) nebo úplný titulkový konec. Takže dvě hvězdy rozhodně.

Auto (1977)

Až překvapivě dobrý horor. Parta policistů z malého městečka bojuje proti něčemu, čemu nerozumí, ale je jasné, že to musí zničit. A to rychle, protože oběti přibývají. A jediný, kdo tuší, co za tím vězí, je ochmelka, kterého nikdo nebere vážně. SPOILER A pozor, klišé se nekoná, nikdo ho ani nezačne brát vážně. Za mě velmi příjemné překvapení,

Pan Včelka (2007)

Je velká škoda, že tvůrci vybrali z včelího života jen to, podle nich, zajímavé. A při tom se mohly děti (i když ty asi moc ne, zápletka je podle mě docela nedětská) skutečně něco o včelách dozvědět. Například život včely v úle, který má několik fází od úklidu po sběr pilu a nektaru, by mohl být zdrojem mnoha milých fórků. Co naopak vtipné není je "apokalyptický" závěr. To, že jsou včely důležité šlo vyjádřit trochu vkusněji a reálněji. O letadlové scéně radši nemluvím. Navíc jsem se u sledování nemohl zbavit vtíravých otázek na téma: Vztah včely (ve skutečnosti neplodné samičky) a lidské ženy. Vážně? Mezi bizarní filmové páry se tenhle dostal hodně vysoko.