• Pohádka

Král džungle (1997)

Tento film jsem shlédla z donucení. (Mám dojem že to byla nějaká cesta autobusem či něco podobného.) Stručně řečeno, přišlo mi to kapku slaboduché. Ale zbytek osazenstva se bavil. Tak nevím.

Zvony smrti (1971)

V životopise Anthonyho Hopkinse je možné se o tomhle filmu dočíst, že měl být konkurencí Bondovek. Ten záměr je patrný od úvodních titulků, které používají identický typ písma, hudba by opravdu mohla směle zaznít v některé z nich a rovněž úvodní scéna, kdy se hlavní postava Calvert tajně dopraví na loď nepřátel, sundá si neoprénovou kuklu atd... Je zřejmé, že Bondovky byly vděčnou inspirací. Bohužel, ale právě chvíle, kdy film kopíruje svůj vzor, patří k těm nejlepším. Ačkoli téma není nijak zvlášť ponuré, prostředí skotského pobřeží, kde je neustále po celou dobu šero až tma a takřka nepřetržitě prší, jaksi nedodávají filmu onu pověstnou odlehčenou atomsféru Bondovek. Celý snímek je prostě až příliš britský, bohužel ale ne právě v tom nejlepším smyslu. Je těžkopádný, suchopárný a zcela zbytečně ponurý.

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

Samostatně možná ucházející snímek, ale jako pokračování podstatně zdařilejších dvou filmů tento díl příliš neobstojí, řekla bych. Předně mě nepotěšilo, že v tomto díle se upíři prakticky nechovají jako upíři. Kromě toho, že okázale hynou na denním světle. Ovšem... Očividně každý jiným způsobem. Všichni se odpaří, jenom Soňa zuhelnatěla. Uteklo mi snad něco, co to vysvětluje? Také šachy s amuletem, který nakonec skončí u Luciana mě poněkud matou.... Je to součást klíče, který má zamykat přístup k Williamovi. Je-li na konci Vzpoury již v rukách Luciana, měl by být William již bezpečně pod zámkem, což se i z obsahu Vzpoury zdá. Ovšem pak by měla být tou dobou vyvražděna i rodina stavitele jeho vězení (soudě dle děje Evolution a konečně i podle doušky v závěru samotné Vzpoury) a po světě by tedy měla pobíhat jediná přeživší - Selene. Děvčátko, které Viktor nedokáže zabít, neb mu příliš připomíná vlastnoručně odsouzenou Soňu. Nevím, jestli se v tom ztrácím jenom já, nebo se to podařilo především scénáristům. Vzhledem k tomu, že jsem (asi jako jediná) šla na trojku Underworldu právě kvůli ději, jsem hodně zklamaná. Hloupý střih tu už byl vícekrát zmiňovaný. A tak si jen přihodím: některé bojové scény jsou odfláknuté (ano, reptala jsem nad tím, že jednička i dvojka jsou opálený matrix a omlouvám se - chci zpátky opálený matrix!!!) a kde náhodou začínají vypadat zajímavě, tam jsou v ten nejnemožnější okamžik stříhnuté, takže se člověk namá prakticky na co dívat. Vrcholem zoufalství střihačova "umu" jsou patrně milostné scény, kde ale není vidět lautr nic hezkého, protože ve chvíli, kdy se člověk v těch tělech začíná orientovat, je vše prostřiženo všeříkající mlhou. Hm. Ještě že na tyhle scény nejsem nikterak fixovaná, bylo by to vážně k zlosti... K zlosti je prostě celý ten film. Neříkám, že je nekoukatelný. Ale pro mne osobně se stal velkým zklamáním v porovnání s tím, co jsem očekávala po jedničce a zvláště pak dvojce.

Armageddon (1998)

Normálně bych dala čtyři hvězdy, ale ten dialog tatíka s dcerkou před Bruceovým sebeobětováním, ten mě zničil. Ten byl kýčovitej i na mě. Takže tři. Za trest.

Jesus Christ Superstar (2000) (TV film)

Kdo zná mou zkostnatělou umanutost na originálech není mým hodnocením překvapen. Ale vážně, ne, tohle opravdu ne. Tato verze mne míjí na míle. Prostředí, v němž se děj odehrává, je pro mne nečitelné, a to především volbou kostýmů. Proč mají římské jednotky rysy Dartha Vadera, když Ježíšovi následovníci vyhlížejí jako fanoušci nějaké rockové skupiny, kteří kdesi - z mně neznámého důvodu - získali zbraně, mi uniká. Proč scéna Jesus must die vypadá jako vystřižená z filmu Flash Gordon (vymazání paměti Dr. Zarkova), to také nechápu. Herodes Antipas sice z dálky působí dojmem majitele kasina, ovšem při bližším pozorování (opakovaném) se stále více kloním k názoru, že jde o Dr. Lectera navlečeného do některého z obleků, jež odložil James Bond. A když jsme u těch vizuálních vjemů, nemohu nezmínit své intenzívní přesvědčení, že kdyby si někdo dal tu práci a v některé ze scén nahradil Ježíše Georgem z džungle Brendana Frasera, málokdo by zaznamenal rozdíl. Zdálo by se, že zcela ignuruji fakt, že jde o muzikál, ale ne. To se jen usilovně snažím vyhnout tomu nejnepříjemnějšímu prvku celého počinu, jímž je bezesporu zpěv většiny představitelů hlavních postav. Ukňouraný Jidáš, utahaný, k uzoufání nudný a naprosto nepřesvědčivý Ježíš, jehož Gethsemane je držitelkou pofidérního vítězství v soutěži o nejhroznější Gethsemane, kteoru jsem kdy viděla a slyšela, dost trapný Pilát atd. Světlou výjimkou je proto v mých uších pouze Renee Castle coby Máří Magdaléna. Nabízí se teď už jen dotaz, za co dávám vůbec tu jednu hvězdu. No za hudbu a za libreto přece!

Hello, Dolly! (1969)

Učebnicový příklad, jak má vypadat muzikál. Nádherná hudba, skvělé pěvecké výkony, perfektní choreografie a nádehrná výprava. Dolly Lewiová je více než cokoli jiného především silná ženská a Barbra ji takovou umí zahrát velice přesvědčivě. Energie, která z ní čiší v každé vteřině filmu, je neuvěřitelná. Radost na pohled i na poslech.

Jan Hus (1954)

Sice byl Jan Hus malej a tlustej a nikdy by neřekl, že si jsou muži a ženy rovni, sice je ten film tendenční skrz na skrz, ale pro mě je prostě Zdeněk Štěpánek jedinej a pravej Jan Hus.

Noc na Karlštejně (1973)

Z českých filmů můj nejoblíbenější. Nádherná hudba, nádherný příběh, nádherné kostýmy, nádherné obsazení a to vše na mém zamilovaném Karlštejně. Dvojice Kopecký-Matuška nemá naprosto chybu!

Návštěvníci (1983) (seriál)

Bylo mi devět let, když byl tenhle seriál natočený a naprosto mě nadchnul. Jendoduše řečeno, kvůli Návštěvníkům se vyplatilo být hodný, aby je člověku doma nezatrhli. :-) Zajímavá myšlenka (tehdy a tady), pěkně udělané triky a místy velmi příjemně vtipné. Plus jako bonus - nádherná znělka.

Walk the Line (2005)

Poctivě udělaný životopisný film. Joaquin Phoenix mě v něm vyloženě mile překvapil.