• Krátkometrážní

Trable v ráji (2009)

Na to, jak bizarně a předvídatelně zápletka vypadá a jak otrávené byly první divácké reakce, je ta moje relativní spokojenost nakonec hodně překvapivá. Herci jsou fajn, hlavní trojice hereček doslova božská a ve všech těch nádherných lokacích vychází každý vtip lépe než v okoukaných městských kulisách. A i když je občas některá hláška nebo scéna trochu mimo, na konci mi úsměv z tváře nějak nechtěl dolů.

500 dní se Summer (2009)

This is not a love story.. Možná ne, ale romantici tenhle příběh stejně budou zbožňovat. Tolik přirozených pocitů a nálad Marc Webb jednoduše musel opsat ze života a to tak věrně, že určitě nebudu sám, kdo se v Tomovi pozná. S přibývajícími odžitými léty stále aktuálnější smršť.

Sherlock Holmes (2009)

Viktoriánské kouzlo funguje jako nikdy. Mistr dedukce přichází v plné síle a jeho tvůrci na představení nové generaci vlétli tím nejpříjemnějším způsobem. Akčně, velkolepě a chytře. Holmes totiž umí rozdávat rány, ale hlavně umí dokonale zapojit mozek. V komplikované zápletce tak všechno zapadne na své místo, divák sotva stačí zalapat při bleskových vysvětlovačkách po dechu a Sherlock (a s ním i Guy Ritchie) může odejít středem jako vítěz nad svou vlastní pověstí. Tohle je zkrátka správné Dobrodružství s velkým D. A při jeho pokračování budu chtít být první.

Pevné pouto (2009)

Žánrová všehochuť, emoční smršť, dokonalí herci a hlavně neočekávaná podívaná. Peter Jackson natočil veskrze intimní příběh, kde i ten nejvelkolepější trikový záběr zůstává osobní touhou. Dějově si možná vystačí s nejjednodušší premisou, ale napětí, slzy a skvostná kamera mě na to nenechaly pořádně ani pomyslet. Komplexní a rostoucí zážitek.

Nejkrásnější hádanka (2008)

Záběr od záběru zopakovaná Princezna ze mlejna, směšné předabování několika postav a děj vykrádající každou druhou pohádku. A přitom by ke snesitelnému filmu s tímhle solidním obsazením stačila malá Troška invence.

Veronika se rozhodla zemřít (2009)

Božská Sarah Michelle Gellar a minimalisticky absolutní ředitel Davida Thewlise mě dovedli k fascinujícímu rozporu. K filmu, který se dech beroucím způsobem rozvypráví, na dlouhou dobu potom zastaví, zdržuje, pocuchává všechna očekávání a přesto skončí tak dokonalou katarzí, že se těžko držím od nejvyššího hodnocení. Nepamatuji, kdy jsem si naposledy tak moc přál, aby nikdy nepřišel konec filmu a nakonec fascinovaně uznal, jak právě závěr dodal všemu řád a lehký punc geniality. Zatím 85%

10 000 př. n. l. (2008)

Další šance na zábavně-dobrodružný film zahozena. Ta Emmerichova přímočará dětinskost a upřímnost, se kterou svoje příběhy vypráví, mě chvílemi skoro fascinovala. V důsledku je ale film jen utahanou báchorkou, ve které pralidi mluví angličtinou s blízko-východním přízvukem, mamuti staví pyramidy a poslední zbytky dobrodružství zachraňuje pětiminutovka se šavlozubým tygrem.

Tahle země není pro starý (2007)

Vražedně napínavý neowestern s chlapácky upřímnou tradicí. To, co posmutnělý vypravěč vypráví, není jen příběh o naháněčce hodného a zlého, ale i vícevrstevnatý doklad o tom, že staré časy se vrátit nemohou. Originalita každým coulem, k zbláznění tísnivé ticho a pocit, že tahle historka mohla být ještě o pořádný kus delší.

Angel Heart (1987)

Jazzem nabitá absolutní atmosféra Noir Yorku jako dokonalý úvod a rušivá voodoo záplava jako silně negativní protiklad. U mysteriózních thrillerů zkrátka čekám větší vyrovnanost a nestačí mi (jakkoli působivé a dokonale precizní) vygradované dopointování. Perfektně stylizovaná deprese tak se zbytečně přešpiněnou Louisianou těsně prohrává. 70%

Avatar (2009)

Velká dobrodružná pohádka pro nás, co jsme celé ty měsíce a roky čekali, až to přijde a velkolepá podívaná, která se ve finále stává tak obrovskou, že to lidské smysly nejsou schopny všechno absolvovat a normální režisér ukočírovat. A právě tady se ukazuje, že dát si na film tolik času se někdy opravdu vyplatí do poslední minuty a dolaru. Lidumilné etnicko-ekologické poselství sice v mém případě svou otevřeností netrefilo cíl, ale všechno ostatní je součástí opusu, který tu ještě nebyl. Vykulených 90% pro film, jaký minimálně do svého pokračování nebude mít v globálním měřítku obdoby.