The Grand Tour - The Youth Vote (2019) (epizoda)

Jedna z těch slabších epizod. Kluci se snaží svými auty zaujmout mladou generaci, proto si vymyslí různé testy. Vrcholem je určitě vítězství Maye, který si připsal hodně zhlédnutí jeho videa, kdy rozbaluje Yaris.

Eternals (2021)

Tam, kde Marvel dříve vyčníval vysoce nad konkurencí, teď pohořel. Navzdory dlouhé stopáži je film hodně zkratkovitý a snaží se před sebou hrnout děj kupředu rychlostí padající laviny. Hodně to ubližuje hlavně postavám, protože nemají čas se nám pořádně ukázat. Vůbec tomu nepomáhá fakt, že žádný z herců není vyloženě sympatický a „vhodný do své role“ (což nemám za tak krátkou dobu ani možnost posoudit). Kde se dříve jednotlivé postavy vyprofilovaly v rámci více filmů, tak teď nám jich Marvel předhazuje velkou spoustu a doufá, že se nám jich zalíbí co nejvíc. Film jednoduše působí jen jako snaha převést na plátno další alespoň trochu známou předlohu (což platí píše pro americké obecenstvo, pochybuji, že Eternals jsou známí ve zbytku světa) a přisypat další penízky do kasičky. Stačí se podívat do kolonky scénář, kde figurují čtyři lidé a každému musí být jasné, že tady se jasná vize nekoná. Co kazí celkový dojem osudovosti a budování napětí je fakt, že hlavní postavy jsou (skoro) nesmrtelní superhrdinové, kteří se nezdají být nijak ohroženi oněmi Devianty (až do té doby, než začnou nevyhnutelně umírat, což představuje další problém, a sice, že mě to vůbec nezajímá, jelikož postavy prakticky neznám a nevytvořil jsem si k nim žádný vztah). Připomnělo mi to Captain Marvel, která ničí vesmírné lodě vlastním tělem, takže jakákoliv špetka napětí nebo strach o hlavní hrdinku, či dokonce pochopení jejích trablů a problémů je ta tam. Bohužel není na co koukat ani v případě soubojů které jsou kvůli rychlému střihu chaotické nebo se odehrávají ve tmě. Superhrdinové jen mávají rukama nebo střílí laser z očí – nejvíc mi bylo líto Kumaila, který na roli trénoval naprosto fanaticky a přitom ve filmu jen stojí a předstírá, že střílí laser z rukou (aby se před koncem nepochopitelně zdekoval). Podobně to platí pro další postavy, protože se film až příliš spoléhá na CGI. Marvel nás masíroval tím, že se můžeme těšit na Salmu nebo Angelinu, ale když je sleduji ve filmu, tak mi připadá, že jen přišly, aby ukázaly svůj slavný obličej a odříkaly pár replik (Angelina se neustále tváří velmi nezúčastněně). Hodně fádní je taky hlavní hrdina Ikarus, jehož herecké schopnosti se vyrovnají fošně. Popravdě si nedokážu představit, že Eternals mohli v kině bavit fanoušky předešlých filmů z MCU, protože tohle je šílený mišmaš, kterému chybí jakákoliv zapamatovatelná hudba. Osobně jsem musel film dokoukat na etapy, protože se táhne jako slimák na suchu. Popravdě bych se raději podíval stokrát na hrůzu jménem Justice League, než podruhé ztratit dvě a půl! hodiny s Eternals.

Highlander 2 - Síla kouzla (1991)

Takové slušné céčko, které funguje mnohem lépe jako komedie než fantasy dobrodružství a velký podíl na tom má stejně jako v případě jedničky příšerný postprodukční dabing a dialogy, které jakoby psal počítač (nemluvě o vysokém hlásku hlavního hrdiny – nemohl jsem uvěřit, že tohle tvůrcům prošlo). Jelikož ale film vznikl v době, kdy byly počítače v plenkách, nemohu scénář dávat za vinu umělé inteligenci, tudíž ho museli opravdu vymyslet a sepsat pánové Widen a Bellwood (jejichž kariéra po uvedení Highlandera 2 prakticky skončila). Na jedné straně stojí skutečně zajímavá premisa (lidstvo žije uzavřeno pod planetárním štítem, který chrání obyvatele před ničivou silou Slunce, protože planeta je bez ozónu), na straně druhé musíme sledovat toporné výkony a podivuhodně poskládané scény (takhle nějak si představuji že to dopadá, když nepoužijete storyboardy), neustálé flashbacky a poslouchat ony již zmíněné dialogy. Třešničkou na dortu jsou Michael Ironside, který si naprosto užívá svou roli padoucha a John C. McGinley, který ztvárnil ředitele korporace, která spravuje štít. Za to Connery si opravdu neuměl vybírat role. Zde má prakticky jen cameo. Zhlédnuto v režisérské verzi.

The Grand Tour - Chinese Food for Thought (2019) (epizoda)

Epizoda o Číně je opravdu fascinující a plná zajímavých faktů. Kromě toho nám Hammond ukáže sílu čínských elektromobilů v podobě nádhery jménem Nio EP9. Samotný klip z Eboladromu je vypracovaný do puntíčku.

Hawkeye - Ozvěny (2021) (epizoda)

Konečně lepší díl, ve kterém se něco děje. Hlavní záporačka je celkem sympatická a má motivaci pro dopadení Rhonina. Co mi ale pořád leze na nervy, tak jsou to rozhodně nepovedené vtipy. Jako třeba v situaci, kdy Kate s Hawkeyem uniknou celé bandě záporáků, načež si Kate vzpomene, že nevyvenčila psa. Ha ha. Stupidní jsou rovněž situace, kdy se hlavní hrdinové baví o důležitých věcech v taxíku a přitom se tváří, že je taxikář nemůže zaslechnout.

Hawkeye - Na schovku (2021) (epizoda)

Ale ne, někdo uloupil Hawkeyeovi jeho ninja oblek, který používal v temné době jakožto Rhonin! Jak to asi dopadne? Vcelku jednoduše... najde ho následující den a chlápek mu oblek bez potíží předá. Tudíž byla celá tahle epizodka s uloupeným artefaktem zbytečná (nikoho nenapadne, že on byl tím Rhoninem, když se po obleku tak shání?). Celé to završila scéna ve skladišti, kam padouchům doslova do klína spadne Kate, která se snaží osvobodit Hawkeye. Tomu říkám scénáristická berlička. Docela by mě zajímalo, kolik dostal scénárista za tenhle paskvil zaplaceno. Jeremy Renner se navíc neustále tváří, že vůbec nechce celou tuhle maškarádu (ne, nemyslím tím LARP) vůbec hrát. Jako kdyby do natáčení byl donucen... Co je ze všeho nejhorší, tak jsou to pokusy o vtipné situace, které neumí postavy vůbec prodat.

The Grand Tour - Season 2 (2017) (série)

Druhá série nezklamala a nabídla parádní podívanou. Tentokrát se dokonce objeví i slibované celebrity, i když veskrze neznámého ražení. Tento segment jsme vždy přeskakoval, takže za mě je stejně zbytečný :).