• Krátkometrážní

Vodní země (1992)

Kdybych neznal režii, tipnul bych jednoznačně Petera Weira.

Noc přichází (2013)

Dostojevskij z toho prýští do všech stran.. A radši takhle se čtením mezi řádky, než natahovanou epizodku od Kelly Reichardt.

Money for Nothing: Inside the Federal Reserve (2013)

Tohle není jeden z těch "bububu" dokumentů "svět se řítí do záhuby". Ten film je pravdivý každým svým políčkem a zcela jednoznačně vypichuje největší problémy, kterým americká ekonomika čelí a bude čelit. Jde do hloubky a srozumitelně, kontinuálně popisuje stav věcí bez zbytečných ekonomických žvástů a ekonometrických rovnic. Na to, abyste pochopili, že Federální rezervní systém je novodobý ďábel, stačí umět dát si 1 a 1 dohromady. USA (a svět) čeká ještě větší pohroma, než jakou si za posledních 6 let prošly..to říká každý, kdo alespoň částečně přičichl k rakouské ekonomii :o) Myšlenkově super, zpracováním taktéž výborný dokument.

The Last Will and Testament of Rosalind Leigh (2012)

Že jde o debut nebo klidně i absolventský film jde z filmu cítit každou minutu. Mladistvá a svěží práce s kamerou, detaily, atmosférou a zvukem. Tak jako někomu někomu nemusí padnout do oka zvláštně charismatický racionální hrdina, stejně těžko si bude film hledat diváky. Víc netřeba, skvělých 80 minut.

You're Next (2011)

Od úvodních minut skvělé natočené a napínavé. Když se ukáže, kdo a proč, zabředne film do průměru jinde viděného. Poslední třetina je ovšem velká zábava, takže why the fuck not?

Noční vlak do Lisabonu (2013)

Pátrání po muži „jaký byl, když žil?“ bylo zpracováno znatelně lépe už v roce 1941. Tady film dojíždí na množství flashbacků, které nejsou oproti současné lince tolik zajímavé jednoduše proto, že postava odbojáře Amadeu postrádá hloubku Wellesova Kanea. Irons je skvělý, jeho část za doprovodu klavírní hudby tajuplná, ale u jeho postavy jsem postrádal silnější motivaci, proč se kvůli knize a dívce z mostu vzdá i té trochy, co má. P.S. Už jste někdy viděli odjíždět moderní vlak s otevřenými dveřmi?

Odpojit (2012)

Disconnect je současný film o současných lidech se současnými problémy. Ještě před deseti lety bychom mu nerozuměli.

The East (2013)

Režisér Batmanglij (a s ním Brit Marling) je skvělý ve výběru témat a po Sound of My Voice nabízí další film, kterým v divákovi spustí spoustu otázek a myšlenek možná až nad rámec scénáře. Je jasné, že tvůrce našel zalíbení ve zkoumání psychologie malé komunity spjaté určitou myšlenkou a cílem. V debutu se zabýval sektou zaměřenou duchovně, zde naopak racionálně. Zatím jeden z filmů roku 2013, obě výše zmíněná jména je třeba do budoucna sledovat.