Možná přijde i kouzelník (1982) (pořad)

75% Perla z dávných let vlády dělnické třídy. Můj velice relativní pohled umocňuje celková impotence televizní tvorby ČT v letech osmdesátých.

Opravdová kuráž (2010)

99%. Jeden den jsem shlédl 1/2 filmu a dost si to užil. Westerny já mohu a ty maličko ujeté zvlášť. Coenové nezklamali. Obvykle mi feministické, sebevědomé hrdinky lezou na nervy, ale tenhle čtrnáctiletej cílevědomej spratek je sežrání - minimálně kvůli ní doporučuji. Jeff Bridges rozehrál jednu ze svých nejlepších rolí. Jen M. Damona jsem zpočátku nepoznal, šupiny z očí mi spadly až když dostal verbální nakládačku od naší „princezničky“. Nejlepší na tom bylo, že mi úplně chyběly klasické kladné postavy. Každej klaďas je zde tak trochu hajzlík a vyvíjí se. ***Další den jsem si nedočkavě pustil zbytek filmu. Hudba a atmosféra filmu dokonalá. Objevují se epizodní postavičky a následně skuteční padouši, tady by si psychiatr pošmák. Film se rozjíždí, graduje a … Po jeho konci zůstávám sedět zaražen jak hřebík v rakvi. Napadají mne různá synonyma – mrazivé, syrové, až moc realistické. Kam se poděly šťastné konce? Nebo aspoň naděje, ždibec optimismu… No a co jsem vlastně čekal. Vinetou Rudý gentleman si dneska dal prostě pauzičku. Tohle jsou spíš Eastwoodovi Nesmiřitelní. ***Nezbývá než zopakovat: Coenové nezklamali. Bridges by si tentokrát oskara opravdu poctivě zasloužil a v Hailee Steinfeld se nám zjevila parádní herečka. Jen je otázka, jestli američané a multikulti intelektuálové celého „pokrokového“ světa, rozdýchají pár skutečností. Jediný Afroameričan, kterého jsem zaregistroval, je pravděpodobně propuštěný, trochu natvrdlý rodinný otrok. Mno…a scéna, kdy marshal Rooster Cogburn zkope dva indiánské mladistvé delikventy, co se baví mučením uvázané muly, vzbudí zajisté rozmanité emoce. U mne velice kladné – dobře jim tak hajzlíkům.

Nespoutaný Django (2012)

98%. Viděno před léty letoucími a teď znovu po Angličance.*****Jen jedinou faktickou poznámku k dokonalému dílu: Černý střelný prach, používaný v době kinotyjátrem znázorněné, je směsí jemně mletého draselného ledku, dřevěného uhlí a síry. Nejen že explozivně vyhání střely z laufů namířených na zviřátka kopytnatá, ba i na človíčky; ON, černý střelný prach i čmoudí. A čmoudí tak bytelně, že ho kamery nesnesou, herci se stávají neviditelnými, kašlou, sípají, porůznu flusají kyselé sliny...Takže zde nebyl použit. *****Děkuji Mistře Kventýne. Děkuji Mistře za poctu Velmistrovi jménem Sergio Leone. Děkuji Mistře za poctu Velmistrovi muzikantů jménem Ennio Morricone.....P.S. Kvituji s nadšením Kventýnúv režijní přehled ohledně zásob munice v kvérech akčních hrdinů. To se jen tak nevidí, aby si pistolníci hlídali patrony, popřípadě využívali munici ze zbraní umrtvených hajzlíků, ku zhoubě dalších.

Perníkový táta (2008) (seriál)

89%. Příběh o slušném, spořádaném občanovi, otci rodiny, učiteli na střední škole, který se změní, když mu onkolog sdělí termín smrti. Pan učitel si prožívá jistotu smrti a trýzeň závazků, starost o rodinu. Morální a etické zábrany se krůček po krůčku posouvají, přesouvají a ejhle ... máme výrobce drog.*****Možná to bylo i o tom, že po letech sebeobětování pro rodinu, ponižujícího vedlejšáku (mytí aut na pumpě) a "naplňujícího" hlavního zaměstnání (výuka vzpurných arogantních debilů - upřímně se omlouvám za nekorektní označení středoškolské mládeže), po těchto rodinných letech, cítil, že skutečně žije. Možná?

Zmizení (2013)

66%. Unášení dětiček je vždy trochu silné kafe. Tajemný muž byl ale o třídu lepší a rozhodně svižnější. Navíc mne skutečně otrávilo jak detektiv jde zase do akce sám, nepřivolá další cajty, ni ve finále. Prostě si hraje na Spasitele a Supermana, skautík chytrolínský, za což by si zasloužil suspendovat.

Příběh kmotra (2013)

78%. Jó lidičky drahý, každá svině jednou dochrochtá. Knihu jsem si přečetl s chutí a kynotajátr prožitek nepokazil**** © Jaroslav Kmenta, 2007

Malá Velká Británie v USA (2008) (seriál)

45%. Oproti Malé Velké Británii bída s nouzí - tady zůstala už jenom trapnost a občasný zdařilý vtípek zapadl jak dvacka do gauče.

Malá Velká Británie (2003) (seriál)

79%. Ujeté, trapné, prcálistickofekální, ale za tu politickou nekorektnost si to čtyři stálice zaslouží. Proč? Protože je to perfektní :-)

Angličanka (2022) (seriál)

90% Romantika v reálném světě US západu (potažmo středozápadu) mi sedla. Navíc je mým celoživotním předsevzetím, že  troška strachu ze syfilidy ještě nikoho nezabila. Palec nahoru. Kvalita sírí na úrovni Deadwoodu. Stylová muzika. Syrová realita a práce s detaily a hmotnou kulturou. Menší výhrady mám. Nemusel jsem zrovna vidět jak plnotučný irský redneck salutuje SSG (staffsergant) jménem Raněný vlk - čistokrevnému Pawnee. (Ponyové se sice nechali dobrovolně najímat k US kavalerii jako zvědové a stopaři, ale nebyli nikdy bráni jako rovní s  "bílými". Celý ten špás podstupovali hlavně proto, že se po staletí  navzájem vybíjeli se Siúxy a Čejeny a nechápali proč by měli této povedené taškařice zanechat, když jim za to navíc strejda Sam platí.)

Grandhotel Budapešť (2014)

78%. Zvláštní atmosféra podtržená výběrem barev pozadí, animací bez digitálních superefektů. Potrhle vtipné, občas i za hranicemi vkusu ( gerontofilní radovánky pana Gustava mi občas ubraly páru ), leč vcelku milé, plné pošetilých sekvencí a detailů, které by ani Karel Zeman ve spolupráci s Ministerstvem švihlé chůze nevymysleli. ****Do plné sestavy stálic mi chybělo jen větší vcítění do postav a výraznější, ucelenější finále.