The Blackening (2022)

Navzdory hodnocení jsem se bavil, ale je fakt, že z tohohle nový Scary Movie nebude. V dnešní připosrané době mě hodně překvapilo, že si taky někdo dovede dělat srandu sám ze sebe (nebo z druhých), a nikdo z toho nedělá aféru.

Žena ve vodě (2006)

Konverzační drama s obstarožním přecitlivělým chlápkem, co marně potlačuje touhu zasunout, rezavá anorektička bez občanky, plný barák ukázkového etnického vzorku obyvatel USA a pak ještě záporák, co vypadá jako nasranej retrívr, který se vymáchal v mokré trávě. Od jisté doby přistupuju k Shyamalanovým filmům s despektem a tady se mi to vyplatilo. Aspoň jsem nebyl zklamaný.

Sauna (2008)

Tenhle finský film mi ukázal, že artově podanému hororu já prostě nikdy rozumět nebudu. Nebo nerozumím Finům. Ale vizuálně to bylo velmi dobře zpracované. Film jsem viděl v originále bez titulků, takže o nějaké hlubší pointě si můžu nechat leda zdát, na hodnocení jsem to ale nepromítl.

Pátek třináctého (2009)

Proč vymýšlet něco nového, když padesát let stará hororová klišé fungují i dnes? Nečekejte od filmu nic, co byste neviděli jinde (a lépe). Jestli tohle měl být prvním dílem nového rebootu, je dobře, že k tomu nedošlo.

Cid (1961)

Film z dob, kdy chlapi byli chlapi, o době, kdy chlapi byli ještě větší chlapi. Přemýšlím, proč se takové filmy už netočí? Byla to generační zvláštnost nebo jsme to posrali snahou být co nejdokonalejší, a lásku k filmu/umění jsme vyměnili za lásku k penězům?

Mastema - Anděl zkázy (2022)

Jako režisérský debut ucházející, ale člověk se musí obrnit velkou trpělivostí, nebo být milovníkem podobných hororů, aby u filmu vydržel až do konce. Jakkoliv se konec snažil šokovat, u mě se to nepovedlo, tak nějak se to dalo čekat. Camille Razat má pěkný kozy, ale jako herečka mě nepřesvědčila.

District 9 (2009)

Po 14 letech a několika shlédnutích můžu skromně potvrdit svůj původní názor, že se jedná o absolutní špičku akční sci-fi... bohužel s dodatkem, že ničeho podobného se od Neilla Blompampa už pravděpodobně nedočkáme, protože kvalita jeho filmů jde jiným směrem, než by jeho fanouškům bylo milé. Pokud někdy dojde na dlouho očekávané pokračování (District 10), odvažuju se mu předvídat stejný osud, jako pokračování Dne nezávislosti.

Lapač duší (2023)

Kdyby to mělo slušný příběh, dalo by se tohle dílo označit za béčko, takhle je to jen smutně se tvářící céčko s ošklivými efekty a ošklivými hereckými výkony. Dvěma hvězdami oceňuju snahu a polský původ.

Ďábel (2010)

Nápad je ucházející, zpracování taky, protože děj filmu uhání slušnou rychlostí, tak stopáž je chvályhodná, ten konec mi ale přijde jako ušitý horkou jehlou, jako by scénárista najednou nevěděl, jak to celé uzavřít, a tak si vypomohl docela klišovitou berličkou. Nicméně jako program na večer k jednohubkám dostačující.

Malá mořská víla (2023)

Další z řady zbytečných hraných remaků slavných kreslených disneyovek. Dceru to nebavilo a manželka, která podobné pohádky miluje, byla v rozpacích. Barva kůže Ariel, která tento film tak vyhypovala, nás vůbec nezajímala. Je ale fakt, že Disney to s tím obsazováním rolí podle konkrétního/korektního politického směrování už přehání. Proč má bílý mořský král černou dceru a černá královna bílého syna? Proč nemohla Ariel zůstat bílá a princ mohl být černoch? Tohle míchání ras v reálu moc nefunguje (i když tomu přeju) a obyčejného diváka to akorát urazí... Hudba, jeden z pilířů disneyovek, mě tentokrát vůbec nenadchla, spíš naopak. Prostředí, ve kterém se příběh odehrává, působí na pohádku dost depresivně a temně a neumím si představit, které malé dítě dá tomuhle přednost před krásně barevnou kreslenou verzí. Navíc to bylo zbytečně dlouhé a místy prázdné. Připadá mi, že se tenhle film natočil buď jen pro splnění nějakých nám neznámých woke kvót, nebo účelně pro moji generaci, která na kreslené Ariel vyrůstala a o které si Disney myslí, že jako dospělí potřebujeme i dospělácké verze našich oblíbených pohádek... A v tom by se šeredně pletl.