Gauneři (1992)

FAKt tam ta KREV byla! Sice jsem čekal od Kventánka o pár galonů krve víc poněvadž jsem čekal větší magořinu. Celogarážovým filmem mě Tarantino tentokrát (jako už několikrát) neuspokojil.

Jih proti Severu (1939)

Kůň vs Člověk 2:0! Film který po započtení inflace strčí Avatara do kapsy. Jak se mi líbil? Slabý dlouhý průměr ale z určitého hlediska to stálo za to. Kůň je tu smrtonosný dopravní prostředek. Pokud z něho spadnete už to prostě nerozdýcháte. Paní Ouharová tady hledá 3 hodiny a 50 minut štěstí v bojfrendech nebo vlastně v manželství až nakonec (ehm spoiler) její kapitalistické srdce zaplesá a spadne do lásky s půdou! Předlouhé a kromě dobrého hereckého výkonu Vivien Leigh nic vzrušujícího.

Whiplash (2014)

Dvě nejškodlivější slova které kdy (angličtina) poznala jsou dobrá práce. Film "jen" o jazzu a hlavně o bubnování, který je napumpovaný emocemi, pocity, touhou a poselstvími. Pan učitel se mi tady hnusí a zároveň jeho mávání ručkama a osobu obdivuji. Když chceš být nejlepší tak tvrdý trénink potřebuješ avšak tahle magořina, která se odehraje mezi hlavní dvojičkou je dost přes čáru (přeneseno do reálného světa). Pro vžití se do kůže ústřední postavy je však tahle cesta peklem potřeba a uznávám že srdce mi kmitalo skoro tak rychle jako Neimanovi hůlky. Až na mě bude nějaký kantor podobně vysazen popřemýšlím jestli to je vylívání nevyjádřených emocí nebo touha ze mě udělat druhého Jaromíra Jágra ve světě podnikání.

Občan Kane (1941)

O hodně slabší než majstrštyky vzestup - pád z pozdější doby tady navíc bez vzestupu! Nejlepší film v mnoha filmových top žebříčcích sestavenými kritiky, ne však fanoušky. Občan Kane je další dobrý snímek o tom, že peníze bez kvalitních mezilidkých vztahů jsou bezcenné. Zuzana byla poměrně nudná, samotný Kane (Orson Welles) solidní. Jak moc je tento snímek pro kinematografii důležitý nechám na jiných. Já říkám jen, ušlo to, ale emocionálně mě film neupoutal. Na význam slova Rosebud jsem přišel až po pokecu s chatem gpt.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Nový haircut "novému" Dambldórovi tedy vlastně Gandalfovi velmi sekne! Největší nářez považuju z celého filmu tentokrát jen cestu Froda a Sama s bombastickým Glumem. Jinak přípravy na bitvu a bitva samotná byla pro mne nic neříkající.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Zkrátka mě ta několika set kilometrová túra po Zélandu nějak nebere! Nemůžu říct že příběh by se dal shrnout do jdeš - jdeš a zase jdeš. Zapracování se do děje skrze rozehřívačku u Bilba doma je solidní. Krásná příroda, krásná hudba to jako nefanoušek této série a celého fantasy žánru oceňuji nejvíce. Věřím že pokud se divákovi snímek vryje pod kůži se vším všudy musí to být napoprvé obrovský zážitek.

Casablanca (1942)

Jeden z klenotů kinematografie? V roce vzniku možná! Zhlédnout dnes Casablancu je podobné asi jako dívat na Kazmův film za 15 let (očima laika který ho ještě neviděl). Zajímavé to být může ale aktuálnost už je dávno dávno pryč. Je to až na jeden zvrat ničím nevybočující válečné lovestory postavy jsou navíc fiktivní. Nevím jestli příběh Casablanca tehdy dokázal z lidí za 100 minut udělat vlastence čučando to muselo být však velkolepé.

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

To jablko je faakt naleštěný nebo teda vyčištěné kvalitními stroji z roku 1937! První animovaný celovečerák mi nemohl uniknout! I když jsem si v polovině říkal proč to dělám přece jenom mně soužítí Sněhurky a trpaslíků na chvilinku okouzlilo.

Ben Hur (1959)

200. Recenze 650. Hodnocení 11 Oscarů (1. Dělené místo) a snímek BEN HUR! Na Kleopatru Beník stopáží nemá monumentálností však v jistých ohledech ano. Víra, Víra, Víra to je to kolem čeho se film točí. Beník se několikrát setká s Ježíšem a při očním kontaku skoro vždy odpadne (nejspíš byl fakt fešák :). Jinak stopáž je přetáhlá občas film nudí a táhne se. Vozataj slovo pro mě neznámé po Benu Hurovi již pevně zasazené ve slovní zásobě. Nejmonumentálnější rok točená nejzmiňovanější scéna filmu souboj koníčků a vozatajů je faakt dobrá. O píď o malinkou průrvičku je Ben Hur lepší než Kleopatra a tedy i Quo Vadis a tedy o malinký kousek nejlepší film v tomto sektoru.

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Lehké povykročení z té průměrno průměrné šedi nemohlo přijít jinak než s Pixarem!  Nejsou to sice plnotučné 4 kousky, ale scénář jako u Shreka se tentokrát nekonal. Příběh hraček jsem jako malý obešel velkým obloukem a tak nemůžu mluvit o nostalgii. O čem však můžu psát, je skutečnost, že chlapci z Pixaru ze mě udělali na 80 minut malé dítě a já si to náležitě užíval. Někdy přemýšlím jak je možné, že pociťuji takové napětí nad tak primitivní zápletkou, když je jasné, že to prostě dobře skončit musí. Pixarovské nej Toy story sice nejsou, je to však kvalitní do historie silně zapsaný animák.