Drsný časy (2005)

První chyba byla dívat se na Harsh Times s dabingem. Přechod zvukovejch stop z originálu, když se mluvilo španělsky, do dabingu, byl dost nepříjemnej. Druhá chyba byla ta, že film prakticky dvě hodiny nic neříká a i když Bale hraje psychicky vyšinutýho cvoka naprosto reálně, už se mu ten stereotyp nedaří zachránit. I filmy o ničem ale vždycky o něčem jsou a tady je jednoduše povinností ocenit vytříbenost jednotlivejch charakterů, na nichž je celej film postavenej. Po herecký stránce je to vážně pecka a alespoň z toho jsem si odnes pěknej zážitek... Sylvia:" You're crazy and you're dangerous and my biggest nightmare is you with a fucking badge!"

Lovec trolů (2010)

Další růčo kamera, přesně jak to mám rád. Ne, že by to zrovna tady přidávalo na autenticitě, ale stejně mě pořád přitahuje, když je příběh natáčenej z první osoby. Trolové jsou navíc poměrně zajímavou legendou a je jen dobře, že se jí někdo pokusil takhle zvěčnit. Od toho totiž legendy jsou, aby se převypravovaly... Občas se k nim něco přidá, něco ubere, pořád to ale má svoje kouzlo. Kdyby lovec trolů nenudil, nebyl v poslední půlhodině tak stereotypní a kdyby motivy některejch postav nebyly tak neuvěřiteně primitivní, sáhnul bych i k lepšímu hodnocení. Každopádně je pro mě tenhle film velkým překvapením a trolové jsou tu vážně monumentální. :) Hans, trolljegeren: "Troll!"

Kůže, kterou nosím (2011)

Almodóvar se opět pouští do poměrně delikátního tématu. Celej film jsem sledoval se staženym pozadím a čekal, co se z koho vyklube. Nejistoty i psychopatů přibývalo snad geometrickou řadou a na konci jsem se musel zeptat, jestli je vážně možný, aby se takhle na relativně malym území nakupilo hned několik narušenejch lidí, který maj mezi sebou navíc slabší či silnější relace. Banderasovi už znatelně přibývaj vrásky, ale chladnokrevnost, s jakou tu zahrál plastickýho chirurga, byla děsivá. Robert Ledgard: "If you wanted to die you would have cut your jugular."

Zabij, nebo budeš zabit (2007)

Byl jsem blízko dát odpad, ale přeci jen některý rvačky byly fajn. Toť ale vše a neustále roztřesenou kamerou si režisér vážně vůbec nepomoh. Po scénáristický stránce je to nehorázná srajda a vrtá mi hlavou, jak se do ní moh nechat ukecat Vinnie Jones... Jack Conrad: "Sounds like you've had a hard life." Ewan McStarley: "Yeah. Jack Conrad: "Good thing it's over."

Nespoutaný Django (2012)

Tarantino je už dávno zapsanej v kronikách jako legenda přelomu tisíciletí na režisérský stoličce, přesto se stále snaží se překonávat. A western je opravdu velký sousto. Když se ohlídneme zpátky, tak takovýmu Sergiu Leonemu se jen tak někdo nevyrovná. Ani Quentinovi se to nepovedlo, ačkoliv je Django nahláškovanej od začátku do konce a mnoho scén z něj zcela určitě zkultovní. Tarantino má evidentně z divokýho západu nakoukáno hodně a snažil se to v Djangovi zužitkovat. Dlouhý a hluchý pasáže, který Eastwoodovkám přidávaj, ale Tarantinovi naopak ubíraly. Nedokázal si s nima poradit a někdy tak trochu nuděj. Ono 165 minut neni málo a jelikož v nich Quentin nepoužil Morriconeho hudbu, která hraje v jinejch pasážích, je to Djangovo největší mínus. Bez debat jde ale o jeden z nejlepších westernů za poslední půlstoletí a já jsem jako fanoušek žánru za tenhle příspěvek v sedmym nebi. Stephen: "I count six shots, nigger." Django: [pulls out a second revolver] "I count two guns, nigger."

Gremlini (1984)

Kéž bych to tak viděl už jako dítě. Bohužel se mi Gremlini vyhnuli a já k nim tudíž nemám takovej citovej vztah, jako mnozí ostatní. Na Vánoce je to ale určitě perfektní odlehčení atmosféry a příležitost se od vlastních "gremlinů" přesunout k těm televizním. Chinese Boy: "Look Mister, there are some rules that you've got to follow." Billy Peltzer: "Yeah, what kind of rules?" Chinese Boy: "First of all, keep him out of the light, he hates bright light, especially sunlight, it'll kill him. Second, don't give him any water, not even to drink. But the most important rule, the rule you can never forget, no matter how much he cries, no matter how much he begs, never feed him after midnight."

Vendeta (2011)

Na český poměry slušnej thriller, ale stále mě nepřesvědčil k tomu, abych na zdejší snímky chodil do kina. Kvality ze 60. až 80. let stále nemaj. No na Vendetu jsem se podíval hlavně kvůli Ondřejovi Vetchýmu, kterej zaperlil, ostatně jako vždy. Jestli v českejch luzích a hájích existuje vážně talentovanej herec, je to on. Scény s mladejma ale film srážely a silnější momenty má Vendeta asi jen dva - první když Vetchý přehrává pásku a druhej je samotnej konec, za nějž jsem byl po neslaný nemastný hodině a půl opravdu rád.

Blbec k večeři (1998)

Nevim, jestli na to musí bejt nálada, nebo záleží na herci, nebo inteligenci humoru... Každopádně k takovýmu Roztržitýmu s Pierrem Richardem mám vyloženě odpor, zatímco Blbec k večeři, ačkoliv mi přijde z úplně stejnýho soudku, mě vážně celejch 80 minut bavil. Chvílema mě až udivovalo, kolik geniálních vtípků se dá založit na blbosti jednoho člověka. :)) François Pignon: [after hanging up the phone] "That was your sister." Pierre Brochant: "I don't have a sister."

La cara oculta (2011)

Quim Gutiérrez by mohl z fleku hrát někoho, jako je Norman Bates. V poslední době jsem na plátně neviděl nikoho, kdo by vypadal tolik psychicky narušeně. Jeho part byl důležitej zejména v úvodu, kterej je sice utahanej, ale do situace diváka vtáhne naprosto s noblesou a dokonce ho tak trochu nechává utvrzovat se v domnělý pravdě. Když se pak začnou rozkrejvat karty a s nima i ty nejspodnější emoce, jde vážně do tuhýho. Člověk si řiká, že v tu chvíli, kdy už mu bylo retrospektivně vše prakticky vysvětleno, ho nemůže nic překvapit, ale přeci jen se čeká na to, kdo nakonec vytáhne to eso z rukávu...

Dogma (1999)

Dogma je zhruba na úrovni Smithových předešlých Mallrats, tedy takovej lepší komediální průměr. Některý vtípky jsou snootchy bootchy, jiný zas vcelku hluchý. Díky bohu, alespoň námět je něčím inovativní a zároveň si dokážu představit, že svojí kontroverzností nasral spoustu křesťanů. Mě příběhy o andělech vždycky přitahovaly a tak jsem jejich komediální pojetí jen a jen uvítal. Mnohem více prostoru, než dříve, taky dostali Jay a mlčenlivej Bob, kteří úroveň zatím vždycky pozvedli a Dogma není vyjímkou. Jak už jsem pak avizoval dřív, Affleck mi sympatickej neni a Damon také ne, jako jejich protiváhu tu ale vnímám výbornýho Alana Rickmana, stále ještě hezkou Salmu Hayek a šílence Chrise Rocka. Díky nim jsem zůstal na třech hvězdičkách. Bethany: "I want to go with you." Jay: "What, steady? You want to be my girlfriend OK, but Silent Bob gets to live with us and you pay the rent."