Vrána (1994)

Podle všeho má pozadí tohohle snímku vážně bujnou a temnou historii. Film samotnej už na mě takovou silou, jako historky s ním spojovaný, nezapůsobil, přesto oplývá možná ještě pochmurnější atmosférou, než slavnej Blade Runner. Nedá se ale hodnotit jen noir vizuál a kulisy. Příběh, ač podle komiksu, je až příliš prostej, na to abych to nechal bez povšimnutí. Prakticky jde opět jen o pomstu a postupný likvidování těch špatnejch... Brandon Lee a především pak Michael Wincott ale zahráli výborně a Vránu si díky některejm scénám určitě zapamatuju. Eric Draven: "Can't rain all the time..."

Persepolis (2007)

Málokdy se nám naskytne tak upřímnej pohled do nitra íránských obyvatel. Nebo obyvatel Blízkýho východu obecně. Televize i noviny informujou dost odtažitě a mnohdy i zkresleně, přičemž taky neopomínaj oslavovat a přechvalovat všudypřítomnýho 'mírotvůrce' USA. Persepolis ukazuje, že ne všechny muslimky nosí hábity kvůli náboženství a že život ve válečnejch zónách opravdu neni sranda a dotýká se naprosto nevinnejch lidí, který nemůžou nic jinýho, než čekat. Čekat až se situace uklidní, nebo přejde, protože jejich domov je právě tam a emigrovat od rodiny a přátel by je mohlo stát veškerý úspory nebo dokonce i zlomit srdce... Mr. Satrapi - Marjane's father: [while saying goodbye to his daughter] "Never forget who you are and where you're from."

Stroj času (1993)

Guillerma del Tora mám vážně rád, ale jeho debut mě nikterak neoslovil a sám bych ho zařadil spíš do kategorie filmů, který obyčejně vysílá TV Nova. Napětí a tajemno se objevilo jen v první zhruba čtvrthodince, potom zmizelo a už se neukázalo. Postavy nejen, že mi byly vrcholně nesympatický, ale taky mnohdy nebyl vysvětlenej jejich motiv a Jesusova vnučka byla vyloženě divná. Dle mě je Cronos slabej snad po všech stránkách a vůbec nic jsem si z něj nevzal... Jesus Gris: "He thinks it will help him live longer." Angel de la Guardia: "That fucker does nothing but shit and piss all day, and he wants do live longer?"

Méďa (2012)

Prakticky je to jen další vyhulenecká komedie s romantickou linkou, na který neshledávám nic moc inovativního, když neberu v potaz samotnýho Méďu. Kdyby ale místo něj byl jakejkoliv obyčejnej herec a film byl jen o přátelství a lásce, neštěkne po něm ani pes. Tim však nepopírám, že některý džouky byly moc dobrý. Hlavně potom, co jsem si pustil i Flashe Gordona, jsem se musel některejm scénám znovu zasmát... :)) Ted: "There. Proof. Garfield's eye look like a pair of tits."

Taxidermia (2006)

Nejsem zas takovej puritán, abych dával odpad, ale nechutný to bylo teda docela dost. Možná je to fajn film jako předvoj pro Lidskou stonožku. O tý jsem slyšel, že se z ní lidem dělá na zvracení, no a Taxidermia k tomu v mnohých scénách taky neměla daleko... Přece jenom sledovat tři generace jedný zcela zvrácený rodiny po dobu hodiny a půl bylo až až. První šukal prasata, druhej se přežíral a třetí se sám vypreparoval... Nevadilo mi se na to dívat, neměl jsem žádný morální zábrany, ale někdy ta syrovost působila prostě až zbytečně. Každopádně na tenhle film asi nikdy nezapomenu a i pro to ho už nikdy nebudu potřebovat vidět znova. Öreg Balatony Kálmán: "Because listen, Vendel, I have a theory...That it's not the world that makes the cunt go around, but it's cunt that makes the world go around."

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Musí bejt zvláštní potkat sám sebe a zjistit, že moje druhý já má úplně odlišnej názor na situaci, ne-li dokonce na život... A co teprv, když ho ještě ke všemu musim zabít... Looper mě vážně potěšil inteligencí svojeho scénáře, kterej se možná i vyrovná tomu z Dvanácti opic. Mnohokrát jsem o něm čet, že by se mohl stát kultem a po zhlídnutí jsem musel těmhle komentářům objektivně dát za pravdu. Co mi ale vyrazilo dech nejvíc, bylo namaskování J. Gordon-Levitta. Z obrázků to neni tak patrný, ale na obrazovce z něj byl opravdu druhej Bruce Willis. :D Po každym jeho gestu, mrknutí či jenom spatření těch jeho vrásek jsem se musel zasmát, jak je to fantastický. Jediná vada na kráse je tak pro mě to, že byly do filmu přimíchány nadpřirozený schopnosti, díky nimž se z už tak neuvěřitelnýho cestování časem stává ještě neuvěřitelnější a nevěrohodnější dá se říct pomalu úvod k X-menům. K dobru jim hraje pouze to, že by to bez nich asi prostě nešlo... Joe: "Then I saw it, I saw a mom who would die for her son, a man who would kill for his wife, a boy, angry & alone, laid out in front of him the bad path. I saw it & the path was a circle, round & round. So I changed it."

Země bez zákona (2012)

Konečně doba prohibice pěkně na syrovo, bez nějakej velkejch gangsterů, velkoměst a zbytečnejch přestřelek. Maloměstskej, ba až venkovskej, život bratrů Bondurantových a jejich palírny je zachycenej skoro až minimalisticky a jelikož je film doprovázenej vynikajícíma výkonama všech herců, nejde nedát plnou palbu. Tom Hardy znovu dostál svojemu jménu a pro ránu nejde vůbec daleko, Shia LaBeouf se snad konečně vymanil z Transformeřích spárů, Jessica Chastain okouzlila vizuálně i duševně a korunku tomu nasadil Guy Pearce, jehož slizká centimetrová pěšinka na hlavě ve mě zanechala vážně velkej odpor, ostatně jako celá jeho postava. Jeden z nejlepších, ne-li úplně nejlepší, záporáků roku 2012... Maggie Beauford: "You just gonna watch me forever?" Forrest Bondurant: "Um... uh, wait, what you doin'?"

Tenkrát v Mexiku (2003)

Završení trilogie zcela určitě nenaplnilo očekávání, který do něj mnoho fanoušků vkládalo. Příběh je rozehranej poměrně slušně. Víme o co jde, kdo co chce (až na Evu Mendes, jejíž postava tu podle mě postrádá veškerej smysl)... Potom ale začnou všichni nazdařbůh umírat, podvádět se, děj se komplikuje a ve finální fázi pak nenabízí žádný řádný rozuzlení. Vlastně pak člověk ani neví, co si má z filmu zapamatovat, až mu zbyde jen bezchybnej Johnny Depp. Ten tu sice nehraje hlavní roli, ale celej film si krade pro sebe a jak napsal Tom Hardy, jeho postava je jediná, která má nějakej vývoj a posun. Asi byl Rodriguez ještě na drogách po tom co dotáčel ty svoje Spy Kids, jinak si ten chaos a místy dost laciný akční scény nedokážu vysvětlit. Agent Sands: [pulls out a gun] "Have you ever seen one of these? Have you ever used one? Don't ever because, they're very very bad. But right now I need you to aim it at the bad guy who's following us, and shoot him in the head." Chicle Boy: "Matalo?" Agent Sands: "Oh yeah. Very matalo."

Desperado (1995)

Desperado oplývá z Mariachiho trilogie jednoznačně nejlepší hudbou, přičemž úvodní píseň se ještě žádnýmu Rodriguezovu mexickýmu filmu nepodařilo překonat. :) Trochu mě zamrzelo, že jde do značný míry o podobnej děj, jako u El Mariachiho, lišící se jen v postavách a takovejch těch vedlejších linkách. Rodriguez ale i tak využil svojí příležitost a se zřetelnou Quentinovou výpomocí (ten film by se dal celej odcitovat) svůj první velkorozpočťák vyšperkoval skvělejma hercema, který filmu dodávaj šťávu, byť se na plátně objevěj jen na pár scén. U Buscemiho totiž stačí už ten jeho zjev a člověk má pak hned o stupeň lepší zážitek. Danny Trejo se tu nejspíš stal režisérovým oblíbencem (díky bohu za to) a vtip Quentina Tarantina jednoduše neměl chybu. A jen tak mimochodem - Salma Hayek už nikdy v žádnym filmu nebyla hezčí... El Mariachi: "Carolina, did I thank you?" Carolina: "No." El Mariachi: "I will."

Mariachi (1992)

Doslova královskej debut je El Mariachi. To co Robert Rodriguez vykouzlil za šílenost se 7 tisícema dolarů je jednoduše neuvěřitelný. Tolik bizarních situací a kudrlinek ve scénáři, u kterejch jsem se pobavil... Další důkaz, že tuny efektů a velký hvězdy nejsou potřeba k tomu, aby byl natočenej parádní film. A Carlos Gallardo se ukázal býti výbornym tahem. Až mě udivuje, že se později z velkýho plátna tak nějak vytratil - když nepočítám malý cameo v Desperadovi. Já osobně navíc El Mariachiho považuju za nejlepší díl z Rodriguezovy mexický trilogie - ničim nezatíženej, svobodnej, svěží, vtipnej a hlavně legendární příběh o největšim Mexičanovi všech dob, kterej chodí zásadně v černym a s futrálem od kytary v ruce... El Mariachi: "I've always wanted to be a mariachi... like my father, my grandfather... and my great-grandfather. I'm not as good as them yet... but I'm improving. My plan was to follow their footsteps to the end... and die with my guitar in my hand. I played from town to town... gaining different experiences. This city was my next stop. The free coconut at the edge of town... made me feel like this city would bring good luck. But I was completely wrong."