Vetřelci na Měsíci (2014) (TV film) odpad!

Veľmi opakujúci sa dokument...v skratke: na začiatku je jedna rozmazaná fotka z Marsu, na ktorej objekt vyzerá ako tvár a polemizovalo sa o nej ako o mimozemskej Sfinge. Neskôr vznikla nová kvalitnejšia fotka a ukázalo sa, že to bol obyčajný kopec. A potom nasledujú dlhé minúty keď dookola ukazujú rozmazané nekvalitné fotky z Mesiaca a konšpirujú, že tiene na tých fotkách vyzerajú ako delá, satelity, mosty alebo chladiace veže. 10 % za to, že dali priestor aj skeptikom.

Akta X - Setkání s příšerodlakem (2016) (epizoda)

Jedno veľké WTF a na môj vkus príliš uletený diel. Od X-Files som vždy očakával a až dodnes aj dostal aspoň trochu temnú atmosféru. Tu to bolo bez akejkoľvek atmosféry a s pokusom o humor, ktorý mi nesadol. Réžia úplne nezvládnutá, pripadalo mi to ako zostrih z nejakej 120 minútovej verzie. Dúfam, že zvyšok série bude v duchu predchádzajúceho dielu.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Iñárritu si u mňa napravil reputáciu (po Birdmanovi) - je to výborne natočené, film pôsobí realisticky a surovo, no zároveň sa veľmi dobre pozerá. Po prečítaní zaujímavostí z natáčania je jasné prečo. Takto by sa mali točiť filmy z divočiny. Scenár je dobrý, ako celok všetko výborne funguje a stále sa niečo deje. Napriek stopáži som sa ani chvíľu nenudil. 90 % PS: chcelo by to špeciálnu projekciu v nejakom mrazivom kine aby sme si mohli atmosféru vychutnať ešte viac :)

Jak vyrobit vraha (2015) (seriál)

1. séria: Neuveriteľný príbeh zahytený vo výbornom časozbernom dokumente. Pozostáva výhradne z autentických záberov a nahrávok, všetko je prehľadne a hlavne pútavo zostrihané. Celý seriál som si zvládol pozrieť za dva (dlhé) večery a celý čas som neveriaco sledoval čo sa tam udialo. 95 % 2. séria: Má to menšie "grády" a myslím si, že s vydaním 2. série mohli tvorcovia počkať, prípadne ju mohli skrátiť na 5-6 dielov. Veľa času sa podľa mňa venuje Stevenovej rodine a ich bežnému životu (práca v dielni, varenie, atď.). Takisto nové poznatky sú dávkované postupne - napríklad záznamy z GSM sa spomínajú už v prvých dieloch, ale podrobnosti sa dozvieme až omnoho neskôr. Nič to však nemení na skutočnom príbehu, ktorého priebeh je stále nepochopiteľný. 80 %

Nova (1974) (seriál)

Videl som viacero dokumentov z tejto série (odhadom asi 10-15) a ide o solídnu prácu. Niektoré diely sú lepšie, niektoré slabšie a moje hodnotenie sa odvíja hlavne od znalosti tematiky. Vysvetľuje sa totiž od základov a ak už niečo poznám, tak mi to pripadá nudné. Ak ide o novú tému, tak to sledujem s plným záujmom, pretože všetko je pekne vysvetlené. 80 %

Stážista (2015)

Veľmi dobrý "feel good" film. Vďaka traileru som očakával niečo viac ako priemer a očakávania boli výnimočne prekonané. Hlavné postavy sú sympatické, De Niro hrá štýlového dôchodcu v mladom kolektíve, Anne Hathaway zas oddanú majiteľku/riaditeľku a všetko spolu funguje. Scenár je trochu nezvyklý, ale nie je v ňom nič čo by sme už nevideli, no vyhráva vďaka pohodovej atmosfére. Naposledy som takúto atmosféru zažil pri filme Chef (2014) a predtým dlho-dlho nikde. Presne takto si predstavujem oddychové filmy. 80 %

Temný případ - Série 2 (2015) (série)

Zo začiatku som mal tiež trochu zmätok v deji, ale po 3.-4. dieli už bolo všetko podstatné vysvetlené. Atmosféra je opäť temná a depresívna, ale iným spôsobom ako v 1. sérii. Herci ma príjemne prekvapili, Colin Farrell a hlavne Vince Vaughn mi vždy sedeli skôr do humorných rolí, ale v True Detective ukázali, že ani dráma im nie je cudzia. Rachel McAdams bola tiež v pohode, ale väčšinou mala aj tak nahodený len jeden zamyslený výraz :) Scenár bol prehľadnejší a druhá séria sa mi páčila rovnako ako prvá. 90 %

Temný případ - Série 1 (2014) (série)

Výborná atmosféra, výborní herci, ale v scenári som sa občas strácal. Všetko bolo ale vyvážené atmosférou a výkonom Matthewa a Woodyho. 90 %

Apollo 13: Neznámá fakta (2006) (TV film)

Ide o tradične spracovaný dokument, ktorý podrobne popisuje všetky problémy misie Apollo 13. Súčasťou sú výpovede všetkých zúčastnených astronautov a ľudí z riadiaceho strediska. Dojem kazí občasné preháňanie v štýle "keby toto, keby tamto...bol by to koniec". Ale určite to stojí za pozretie, pretože obsahuje všetky dôležité informácie pekne pohromade. 80 %

True Štúr (2015)

Zaujímavý dokument s netradičným vzhľadom. Inak ale neprináša nič extra, ide len o rozprávanie a rozhovory medzi hlavnými postavami. Je to ideálny dokument na hodiny literatúry, ale vďaka dĺžke asi žiakom uberie z prestávky a na konci už nebudú dávať pozor :) Na jedno pozretie môžem odporučiť, aspoň som si oživil veľa faktov. 70 %