Poslední křížová výprava

• Rumunsko Mihai Viteazul (více)
Rumunsko / Francie / Itálie, 1971, 107 min

Hudba:

Tiberiu Olah

Amza Pellea, Olga Tudorache, Irina Gardescu, György Kovács, Nicolae Secareanu, Aurel Rogalschi, Ioana Bulca, Maria Clara Sebők, Septimiu Sever (více)

Vévoda Michal Patrascu je hrdý valašský šlechtic. Když se postaví svému pánovi, rozhodne se riskovat soud před samotným sultánem, tehdejším vládcem nad Valachy. Sultán z něj učiní svého zástupce v zemi, on se ale rozhodne postavit jeho nárokům na odpor. Dobude celou zemi až k Černému moři, kde se ale musí zastavit s marným čekáním na podporu z Evropy, jejíž vládci pouze intrikaří. I když se Michal poddá novému pánu Transylvánie Báthorymu, pomoci se nedočká, přesto však sám slavně vítězí nad Turky u Calugareni. (YSantiago)

diodoros

Rumunský historický veľkofilm o "otcovi" ich vlasti so všetkým, čo s tým súvisí - najmä neskrývanou idealizáciou. Herci sú výborní, výprava skvelá, hudba dobrá, technická a vizuálna stránka filmu aj bojových scén je dostačujúca, boje sú chaotické a zároveň gigantické, čo sa počtu komparzistov týka. Nevýhodou sú miestami diskutabilné kostýmy a zbrane, občas až prílišná naivita a romantika alebo okatosť v dialógoch. Príbeh je ale inak viac-menej historicky presný, dobre zobrazuje politickú situáciu na Balkáne i v Uhorsku (a viac-menej aj Európe celkovo) vrátane intríg a realistických politických postojov, hier a úskokov, pričom jedinou nevýhodou je miestami až príliš rýchle tempo, kde sú udalosti brané až príliš skratkovito. Napriek niekoľkým slabinám (najmä tej idealizácii) ide o výborný film, ktorý vtedajšie reálie zobrazuje verne a zároveň pútavo. (UPDATE 17/10/2020). ()

neo93

Sergiu Nicolaescua a jeho další z řady historických spektáklů. Tentokráte, přímo od nejvyššího státního vedení, přichází film o jednom z nejslavnějších rumunských vojevůdců, Michalu Chrabrém, který jako první sjednotil tři knížectví, Valašsko, Transylvánii a Moldavsko do jednoho celku. Snímek mohl být mnohem známější, kdyby se podařila koprodukce s americkou hollywoodskou společností Columbia, která se měla podílet na natáčení. Ve filmu mohl hrát třeba slavný americký herec Charleton Heston. Na popud vůdce Rumunska, Ceausesca, se však spolupráce zamítla a vznikl proto samostatný rumunský film. Jedná se opravdu o monumentální snímek, který ohromí svou značnou výpravou, nepřeberným množstvím kostýmů, mnoha postavami, tak i samozřejmě v neposlední řadě epickými bojovými scénami. Mám rád takové to typy filmů a Poslední křížová výprava je rozhodně jedním z největších evropských snímků v tomto žánru. ()

Tormentor665

Velkofilm, který bych zařadil do TOP 10 všech historických filmů. Podobné věci už asi nikdy nevzniknou, dostáváme jen 1683 minut trvající průjem... ()

Myslivir

Nutnost pro milovníky historických velkofilmů. Jen je potřeba si zvyknout na netradiční rumunštinu, styl vyprávění a neustálé zvraty, podvádění a matoucí politiku. Jinak se jedná o velmi pozoruhodný snímek - herci jsou sympatičtí, kostýmy působí věrohodně a objevují se krásné lokace. Vyniká tak zřejmě nejsilnější stránka filmu - řemeslo. A to se nejvíce projevuje doslova na bitevním poli, neboť jen v málo kterém filmu má člověk možnost spatřit bitvu, v níž proti sobě bojuje téměř 10 000 komparzistů. Po shlédnutí tohoto díla si člověk může už jen postesknout, že se takovéto filmy dnes již nenatáčí. ()

carl.oesch

Hodně kvalitní historický film, i ti Rumuni (aspoň Nicoalescu ve své době) uměli (s českou produkcí "historických" "velkofilmů") bych to ani s pocitem studu nesrovnával. Tady je velmi realisticky ukázána určitá epocha v dějinách Rumunska (či spíše Rumunů) a její vazba na dějiny Evropy. Tohle není ta zaprděná česká zahleděnost do sebe sama s nezbytnou dávkou sebemrskačství, tohle je otázka rozhledu, pochopení vazeb a souvislostí - tohle je realita. Fascinuje mně, jak to autoři scénáře dokázali přesně postihnout bez těžkopádného didaktizmu na straně jedné a zesměšňujících nebo zjednodušujících zkratek na straně druhé. Když se člověk podívá na bitevní scény, fascinuje ho, co dokázali bez počítačových triků a pouze díky více kamerovým záběrům z různých stran vytvořit zajímavých a dynamických (zejména) bitevních scén.....na druhou stranu, Rumuni byli v té době zdatnými kooperanty s tehdy ještě (alespoň v evropském měřítku) špičkovými francouzskou a italskou kinematografií, takže není divu, že to organizačně a technicky dokázali zvládnout bez problémů. Po té zaplavě pochval bych měl asi vysvětlit, proč ne tedy rovných sto - tedy pět hvězd. No, bylo to zde již zmíněno - ty dva problémy se jmenují Amza Pellea a hudba. Hudba (přitom hlavní téma je vysloveně pěkné) je nepříjemně rušivá a Amza je sice herec, který jako (alespoň podle dobových rytin a obrázků) skutečný Michal Chrabrý vypadá, ale herecky mi připomíná jiné eso současnosti - Orlanda Blooma. Ale jinak, smekám, oproti polským "sienkiewiczovkám" je právě ta historická věrnost a vědomí souvislostí velkou a fascinující devizou, díky níž se Nicolaescu s Hofmannem může směle měřit. Takže nakonec 89%..... ()