• Gerry.S
  *****

  No není divu, že je ten chlapeček přikázal narazit na kůl..... vždyť to také nebyl nikdo jiný, než pozdější valašský vládce Vlad III. Tepes, alias Dracula .... ;-)(30.8.2012)

 • majo25
  ****

  Parádny historický epos o jednom z veľkých valašských kniežať - Mirceovi I. (praotec Vlada Tepeša). Nicolaescu, ktorý má veľkú charizmu, opäť zabodoval - a to na oboch frontoch, hereckom i režisérskom. Kiež by som videl podobne silnú atmosféru aj u iných historických veľkofilmoch. Nechýbajú velkolepé davové scény, rynčanie zbraní, skvelý hudobný doprovod a tiež aj drasťárna s napichovaním na kôl. Akurát to s tým priveľmi inteligentným chlapčiskom (mladý Vlad III. Tepeš) prehnali a trochu pokazili výborný dojem z filmu.(5.10.2014)

 • darkrobyk
  ****

  Mircea:„My nejsme mstivý národ." Turecký vyslanec:„Naneštěstí my ano." Úvodní bitva jakoby vypadla z Excaliburu, jen gore efekty chyběly, ale já byl spokojen. Jen když se objevila temná postava na šedomodrém pozadí, trochu jsem se bál, aby to nebyl Merlin. Pletichy, zrádci, hrdinové. Nejprve intriky a pak několik bitev s mnohačetným komparsem. Samozřejmě otevřená brutalita, jak ji známe od Excaliburu, následně Statečného srdce a pak celé řady současných historických filmů, chybí, ale vojáci se statečně řežou v rámci filmových mezí hlava nehlava. A když se zdá, že Turek je pán nad pány a nikoho horšího není, pak se ukáže, že ve stepích Asie číhal někdo ještě krvelačnější. Ač rozsekání odsouzence je mimo přímý záběr a u narážení na kůly chybí otevřený naturalismu, přesto z uvedených scén mrazí. Má si Valašsko vybrat Polsko, nebo Turecko jako spojence? Toť téměř Sophiina volba. Pěkná kamera, hudba znící tu jako R. Wagner, tam zase protkaná folklórem a solidní herecké výkony umocňují napínavý příběh. Pro příznivce současných historických filmů, kde se vše řítí šíleným tempem a pro kádě krve se nechodí daleko, ale tenhle snímek možná tak úžasný nebude...(21.8.2019)

 • gumli
  ****

  Sergiu Nicolaescu nesklamal ako vždy.Dobrý historický veľkofilm,ale tentokrát bez medzinárodnej účasti.Dej filmu je okolo roku 1393.Turci tlačia zo všetkých strán,chcú dobyť Rím,ale Valašsko sa nevzdáva,vzdoruje.Vládne tam kráľ Mircea,ktorý stále bojuje a snaží sa,aby bola jeho krajina slobodná a nezavisla.Mircea I sa narodil v roku 1355 a zomrel v roku 1418.V jeho dobe ho volali Mircea Starý,po smrti ho volali Mircea Veľký.Zvláštnosťou v tomto filme je že dovolí svojmu vnukovi,malému chlapcovi aby súdil zradcov,čo usilovali o kráľov život.Od takého malého chlapca som čakal,že im dá milosť,pripadne nejaký menší trest.Ale chlapec vyrukoval s veľmi tvrdým rozsudkom,napichnúť na kôl.Bol to jeden z najhorších a najtvrdších trestov.Nicolaescu zase vsadil na veľké množstvo komparzistov,bolo ich tam hodne,ako je to v jeho historických filmoch bežné.Celkom dobré bojové scény,dobré zvládnutý film.Aj keď,pravdupovediac, už to nie je ako Dacii alebo Mihail Viteazul.Pre milovníkov historických filmov je to ten pravý.(12.3.2010)

 • Mr.Bulanek
  ***

  Mircea cel Bătrân 1386-1418. Díky jedné výroční rumunské minci jsem se na tento snímek podíval. Příběhově super, přece jen je to historický film. Ale hlavně v první části filmu jsem se ztrácel. Proto jen 3* i když by si zasloužil více.(29.4.2014)