První část dokumentárního projektu OLYMPIA zobrazující letní olympijské hry konané roku 1936 v Berlíně. Po prologu připomínající původní antické olympijské hry následuje přehlídka národů a jednotlivé soutěžní disciplíny konané převážně na olympijském stadionu. (ČSFD)

vangobseck

Může být filmová propaganda vůbec pěkná? Pokud na ni pracovala Leni Riefenstahl, tak bezpochyby ano. Fest der Völker zručně zachycuje lidskou dokonalost a sportovní úspěch. Krása tohoto dokumentárního cyklu spočívá pak zejména v samotné jeho tvorbě - kamera, osvětlení, zvuk, tempo. Kritici by mohli namítat, že zde snad dochází k ospravedlňování euthanasie slabých a nemohoucích jedinců, rasové selekci. Pokud ano, nedělal da Vinci totéž? Olympia 1. Teil - Fest der Völker ()

GTS_PUNK

Dokumentárny pohľad "Hitlerovej režisérky" Leni Riefenstahl na XI. letné olympijské hry, ktoré v roku 1936 hostil Berlín. Prvá z dvoch častí filmu, mapujúceho dianie na poslednej olympiáde pred vypuknutím druhej svetovej vojny, sa zameriava prakticky výlučne na atletické disciplíny. Riefenstahl zachytáva zápolenie pod piatimi kruhmi spôsobom, pri ktorom kombináciou strihu, prelínania záberov a ďalších filmových techník dosahuje, že dokument v porovnaní so snímkami z predchádzajúcich olympiád pôsobí oveľa dynamickejšie. Určite mu v tomto smere pomáha aj skutočnosť, že dĺžka jeho minutáže nedosahuje závratných čísel. Paradoxom preto je, že hoci tieto skutočnosti dokumentu pomáhajú, nedokáže v konečnom dôsledku až natoľko divácky zaujať. Ale to je skôr problém obsahu, nie formy. Z historického hľadiska však stále bezpochyby ide o cenný filmový materiál, zobrazujúci dobu, keď olympijská platforma poslúžila na celosvetové zviditeľnenie nacistického režimu. Olympia 1. Teil - Fest der Völker však nie je typickou propagandou. Napriek tomu, že sa na záberoch často objavuje samotný Hitler či ďalší pohlavári režimu, ako aj množstvo hajlovania, prím zohrávajú športové zápolenia, ktoré sa podarilo zaznamenať veľmi dobre. V porovnaní so skoršími olympijskými dokumentami však dielu chýba schopnosť naplno zachytiť atmosféru hier, čo je, ako sme už uviedli, do istej miery paradox. ()

gargamel22

Zkrátka brilantní dokumentární snímek. Jiné, než absolutní hodnocení, snad ani dát nejde. Dnešní režiséři by si měli z Leni Riefenstahl vzít příklad. ()

Harakiri13

Leni Riefenstahl natočila skvělý dokument o olympiádě konané se v Berlíně 1936. Ano nechybí tam fandící Hitler či Goebbels a Göring, ale opravdu to není o nich, ale o sportovcích. O sportovních výkonech, rekordech a nádherných záběrech. I proto oba filmy Přehlídka národů a Oslava krásy  patří mezi 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. U mě to asi  navíc korunuje fenomenální výkon Jesseho Owense a jeho čtyř zlatých medailí. Zároveň se mi líbí, jak se za těch necelých 90 let sport a rekordy stále posouvají  za nové hranice. 9/10 ()

S120

Jedná se o film, který určitě má své kvality- zejména některými záběry. Pro mě byl ale nejvíc zajímavý v tom, že jsem zde měl možnost vidět Jesse Owense, Giselu Mauermayerovou a další velikány své doby, slavnou pokaženou německou štafetu. A poté také v tom, jak prakticky všechny národy vzdávaly hold Adolfu Hitlerovi. A jednou jsem se dočkal, že byl záběr na jedu československou sportovkyni, to bylo asi tak vše. Nicméně určitě daleko, daleko zajímavější, než ta tragédie v podání Triumfu vůle. ()

robbez

Úžasně působivá je především ta úvodní asi čtvrthodinová pasáž. Pak už je to vlastně jen přehlídka jednotlivých sportovních disciplín, nejlepších výkonů a předávání medailí. Každopádně je zajímavé sledovat, jak se sport od té doby proměnil v chladnou profesionální a komerční rutinu. Jedinečný zážitek je pozorovat fandícího Hitlera nebo Goebbelse. Zůstává velkou ironií, že američtí černošští sportovci tak často poráželi "árijské nadlidi" přímo v srdci jejich impéria. Nacistická propaganda z tohoto díla zase až tak výrazně cítit není. Spíše je to takový návrat k antickému či pohanskému obdivu tělesné krásy. ()

PoprockCZ

Na tu dobu opravdu moc dobře technicky natočeno (detaily, dlouhá skla)... rozdíl oproti dnešku je poměrně malý. Nicméně etika tohoto dokumentu je stále otázkou. Každopádně zajímavý vhled do sportu tehdejší doby (stále nechápu, jak mohli atleti přeskočit svou výšku nůžkami a ještě spadnout do tvrdého písku...). ()

nakedsoul

Ten maraton je udělanej perfektně, úplně jsem to běžel s nima a bolelo to....ale celý je to výborný i s tím usmívajícím Adolfem... ()

JWK

když jde o nacismus padají hvězdy jako divé, kdyby se jednalo o komunismus bude tu samý "odpad" . je až zarážející jak se fašismu odpouští a bere jen filmová stránka věci, na straně komunismu se haní a politizuje vše bez uzardění. ()