Podkova pro štěstí

Československo, 1946, 5 min

Karel Zeman

Karel Zeman

Julius Kalaš

Přiznám se, Zemana nemám skoro vůbec nakoukaného (ano, ztrestám se za to nějakým velice bolestivým způsobem, já bídný, oploutvený zrůd), tahle jeho agitko-reklama je ale zajímavá a v rámci možností vážně dobře natočená a jako předfilm, proč niet? Navíc je tu pár vážně zajímavých záběrů a práce s kamerou, která je i dnes originální a je s podivem, že se podobné věci v současné animaci se současnou technologií téměř neobjevují.(14.2.2015)

Karel Zeman začínal jako reklamní tvůrce a mimochodem se za to vůbec nestyděl. Podkova pro štěstí vznikla jako státní zakázka a měla podpořit sběr odpadových surovin. Zeman tuhlle agitku natočil s profesionalitou sobě vlastní. Krátký černobílý snímek měl takový ohlas, že zlínské studio natočilo 6 dalších pokračování s panem Prokoukem coby hlavním hrdinou. Dnes je to především doklad vysoké úrovně české animace v polovině 40. let a součást historie naší kinematografie. Ta rozjásaná budovatelská hudba, pravda, trochu provokuje, ale ostatní složky filmu to vyváží. Celkový dojem 50 %.(26.8.2007)

Pan Prokouk má v sobě cosi z Vlasty Buriana i Jindřicha Plachty. Inspirace pro Pata a Mata evidentní, s tím budovatelským odérem bych to zrovna v případě sběrných surovin neviděl tak tristně, dneska taky kdekdo třídí odpad a jako řádný svazák si rozhodně nepřipadá (logistické souvislosti jsou dobově podmíněné).(5.2.2011)

První z filmů s panem Prokoukem. Krátký 8 minutový kratas. Pan Prokouk si nevý rady se starou podkovou. A tak vznikne několik situací jako vystřižených z Pat a Mat. To je ta lepší část. Bohužel pak Prokouk najde v novinách inzerát na třídění věcí. A pěkně po budovatelsku navštíví sběrnu odpadů. Veskrze průměrná záležitost s agitačním koncem.(3.6.2006)

• naiva

Po Vánočním snu jsou pro mě agitky Karla Zemana z druhé půle čtyřicátých let dost velkým zklamáním. Nechci kritizovat celkové vyznění nebo použitá hesla, to byla patrně věc zadání, ve své době to taky působilo jinak než dnes. Horší je, že filmy s panem Prokoukem Podkova pro štěstí a Pan Prokouk vynálezcem postrádají originalitu, chytrost, důmyslnost. Stejně tak jim chybí humor. V jednom: nemají vtip! Ten byl přitom silnou stránkou Karla Zemana. Nedovedu si to vysvětlit. Jako kdyby pana Zemana na čas opustil tvůrčí duch.(18.5.2012)

• - Pan Prokouk má vo svojej knižnici, ktorá napokon spadne, knihu "Lidové stavitelství na Slovensku" od Jozefa Vydru z roku 1925. (Raccoon.city)

• - Pan Prokouk je vôbec prvý český seriál. (Raccoon.city)