Vynález zkázy

(festivalový název)

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Pán Karel Zeman bol prvým človekom, ktorého som začal vnímať ako režiséra, ako kreatívneho filmového tvorcu, ako osobitého umelca. Už ako malý chalanisko som sa vždy náramne tešil na to keď išiel niektorý z jeho snímkov v televízii. V časoch šedej socialistickej cenzúry boli jeho diela ostrovmi nespútanej, sci-fi dobrodružnej fantázie. Nádherné minúty strávené v animovanom, fantastickom svete boli pre mňa niečím fascinujúcim. Formovalo to môj filmový vkus. Okúzľujúco naivné príbehy ako z románov Julesa Verne. "Vynález skazy" bol jedným z mojich najobľúbenejších. ****(17.11.2010)

Krásný film pro děti, mládež, ale samozřejmě i dospělé. Námět klasický - Julius Verne - . Film má napětí, má "technické zázraky" (na tu dobu) a myslím, že je skvěle natočen. Pan Tokoš svým zvláštním charismatickým hlasem jenom dodával tomuto filmu nezapomenutelný zážitek. Vřele mladé generaci doporučuji. Nebojte se 50 letého stáří filmu. Určitě budete příjemně překvapeni.(13.10.2007)

Vynález zkázy jsem si pustil po hodně dlouhé době. Vlastně jsem ho neviděl spoustu let. Líbí se mi úplně stejně, možná ještě víc, než tehdy, dokázal jsem totiž docenit jeho nezměrné technické kvality. Tolik krásných triků - na tu dobu prostě síla. Karel Zeman byl nejen výjimečný režisér, ale hlavně vynikající umělec a výtvarník a tímto filmem to dokázal. Pro mě je však navždy jeho dílem číslo jedna - Cesta do pravěku, to je prostě moje první Zemanova láska.(10.8.2010)

• Dale

Tá štylizácia ako z Verneho kníh môže dobre pôsobiť výlučne na kresbách v knihách, určite nie v hranom filme, kde je ako päsť na oko. Áno, Zeman bol šikovný tvorca s veľkou fantáziou a vzhľadom na dobu a rozpočet sa nepatrí kritizovať jeho "vizuálne efekty", no keď miesto hraného filmu sledujete nejaké pasikavé papierové kulisy, ktoré vám po chvíli tak začnú liezť na nervy, že sa nemôžete sústrediť na dej, ktorý je už tak dosť chabý, tak pri všetkej úcte vyššie hodnotenie dať nemôžem.(14.3.2004)

S přihlédnutím k tomu, jaké měl Karel Zeman při natáčení podmínky a finanční prostředky, nemohu hodnotit jinak. I přes úsměvné efekty se mu totiž povedlo stvořit nesmírně poutavé dobrodružství, jehož kouzlo je nyní po víc jak 50 letech možná ještě větší. Více než kde jinde tady Zeman dokazuje, že byl jedním z největších průkopníků, kteří posunuli hranice kresleného filmu o pěkný kus dopředu..(30.7.2012)

• - Na scénáři spolupracoval spolu s Karlem Zemanem i český básník František Hrubín. (Karlas)

• - Natáčení Vynálezu zkázy bylo mimořádně realizačně náročné a trvalo i s přípravami čtyři roky. (Stoka)

• - František Řehák v roli námorného dôstojníka nebol uvedený v titulkoch. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)