Vynález zkázy

The Deadly Invention

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Keď som zhliadol toto dielko, netušil som, že naša produkcia by bola v tej dobe schopná niečoho tak precízneho a excelentného. V tom čase by sme sa vyrovnali akejkoľvek filmárskej veľzemi, teraz akoby sme boli o desaťročie pozadu. Pokiaľ si odmyslíme časodrážajúcu naivitu je to skutočne príjemný filmík, hlavne som neveril, že dokonalá predstavivosť a fantázia Verneho kníh sa dá takto trefne zobraziť. Rýchle, svižné, pútavé, krásne kresby, makety a kulisy, niekedy som mal problém rozoznať reálne od fikcie. A aj po polstoročí si zachoval svoje čaro a dúfam, že si zachová aj to nasledujúce. 80%.(16.11.2006)

Díky Cestě do pravěku si Karel Zeman asi mohl dělat co chtěl, protože výtvarné zpracování tohoto filmu skutečně nemá (přinejmenším do té doby) obdoby, a obhajovat něco tak svébytného před současnými producenty by jistě nebylo jednoduché. Zvlášť když si uvědomíme, že Disney natočil 4 roky před tím 20 000 mil pod mořem se zpívajícím Kirkem Douglasem a legračním tuleněm, tedy na první pohled mnohem diváčtější film. Ale risk se vyplatil, a Vynález zkázy je dodnes pravděpodobně nejvěrnějším zachycením atmosféry verneovek (byť s láskyplnou ironií) vůbec. Z dnešního pohledu jsou na filmu vidět určité nedokonalosti - trikové postupy jsou vlastně celkem patrné, hlavně v přechodech mezi hranými scénami, miniaturami, vystřihovanými herci atp... Ale to neubírá filmu nic na jeho kouzlu, a na historickém významu. O tři roky později dovedl Karel Zeman v Baronu Prášilovi své umění ještě o krok dál.(27.2.2014)

K Verneovkám mám velmi zvláštní vztah. Dalo by se říct, že kolem nich chodím téměř po špičkách, protože že si jejich autora nesmírně vážím, za to co dokázal stvořit. Vždyť dalekosáhle předčil svou dobu. Tenhle film je nesmrtelnou klasikou mezi českými sci-fi filmy a je ve svém žánru naprosto vyjímečným počinem. Pan Karel Zeman je skutečně mistrem ve svém oboru. Mě nezbývá nic jiného než mu za jeho tvorbu poděkovat a smeknout před ním. On si to zaslouží. Atmosféra filmu je neopakovatelná a vreje se člověku přímo hluboko pod kůži.(8.11.2011)

Karel Zeman byl mistr nad mistry a jeho práce je absolutně nezaměnitelná a originální. Tenhle film jsem obdivoval jako děcko a nejinak je tomu i teď. Nikdy nezapomenu na scénu souboje s chobotnicí...U tohoto filmu pořádně zabrousil drápkama začínající Zdeněk Liška, jeho hudební doprovod, včetně všemožných zvuků je geniální, nezapomenutelný je zvuk motorů v ponorce...A ještě se zde blýskl můj prastrýc Václav Kyzlink, kterého jsem měl moc rád...(25.12.2012)

S přihlédnutím k tomu, jaké měl Karel Zeman při natáčení podmínky a finanční prostředky, nemohu hodnotit jinak. I přes úsměvné efekty se mu totiž povedlo stvořit nesmírně poutavé dobrodružství, jehož kouzlo je nyní po víc jak 50 letech možná ještě větší. Více než kde jinde tady Zeman dokazuje, že byl jedním z největších průkopníků, kteří posunuli hranice kresleného filmu o pěkný kus dopředu..(30.7.2012)

• - Kvôli náročnému a komplikovanému natáčaniu neboli filmári schopní dodržať dvojročný časový limit ani pôvodný finančný rozpočet. Napríklad záber plávajúcej trojmetrovej veľryby v linkovaných morských vlnách vznikal celý týždeň. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Film se promítal v 70 zemích. (Zdroj: kniha Český biják - P.Taussig). (M.B)

• - Film byl v roce 2015 digitálně restaurován v rámci projektu "Čistíme svět fantazie". (MKZ_Praha)