Vynález zkázy

The Deadly Invention

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Československo, 1958, 81 min

"Tak jsme doma, inženýre !!" ;) Jsme doma, přátelé, i když se to z dnešního pohledu zdá jako utopie, že podobný skvost vznikl v té české kotlině, zvlášť v tak nelehkých časech !! Další Zemanův majstrštyk, další filmové zpracování Verneova románu, zase století páry a průmyslově vědecká revoluce.. A jeden se může směle naparovat, protože tohle dílo nestrpí výhrad.. Karel Zeman za pár grejcarů na koleně tvořil snímky, které i po půl století otvírají divákům huby dokořán, snímky nadčasové, do detailu vypiplané, vizuálně dokonalé a dechberoucí, s poselstvími, které i dnes, či právě dnes, mají velký smysl.. To režisér Karel Zeman byl největší z géniů, většího frajera ani v jeho filmech nenajdete !! A kdyby Jules ještě žil, tleskal by vestoje, úplně stejně jako já..(10.7.2015)

Český Georges Méliés, Karel Zeman, natočil film, ktorého vizuálna a triková stránka si právom zaslúžili vo svete pocty. Použijem jeden citát nemenovaného žurnalistu a spisovateľa, ktorý napísal : ,,V žiadnom prípade by som nevymenil jeden VYNÁLEZ SKAZY za osemdesiat CIEST OKOLO SVETA ZA OSEMDESIAT DNÍ,, ( oscarový film z roku 1956 ). A to je pravda pravdúca, jedná sa to totiž o vizuálne najvytríbenejší a najfascinujúcejší snímok v histórii. A to myslím v celosvetovom meradle.(3.8.2010)

Dle mého názoru asi vrchol jedinečné tvorby Velkého mistra. Vědecko - fantastický film poukazující na nebezpečí apokaliptické činnosti lidstva, ale také projevující obdiv a poklonu technické tvořivosti člověka. Dokonalá ukázka přetvoření myšlenek Julese Verna v propracovaný film s detaily a trikovými zázraky. To vše doprovozeno příjemnými dialogy, na kterých spolupracoval básník František Hrubín.(29.1.2013)

Krásný film pro děti, mládež, ale samozřejmě i dospělé. Námět klasický - Julius Verne - . Film má napětí, má "technické zázraky" (na tu dobu) a myslím, že je skvěle natočen. Pan Tokoš svým zvláštním charismatickým hlasem jenom dodával tomuto filmu nezapomenutelný zážitek. Vřele mladé generaci doporučuji. Nebojte se 50 letého stáří filmu. Určitě budete příjemně překvapeni.(13.10.2007)

K Verneovkám mám velmi zvláštní vztah. Dalo by se říct, že kolem nich chodím téměř po špičkách, protože že si jejich autora nesmírně vážím, za to co dokázal stvořit. Vždyť dalekosáhle předčil svou dobu. Tenhle film je nesmrtelnou klasikou mezi českými sci-fi filmy a je ve svém žánru naprosto vyjímečným počinem. Pan Karel Zeman je skutečně mistrem ve svém oboru. Mě nezbývá nic jiného než mu za jeho tvorbu poděkovat a smeknout před ním. On si to zaslouží. Atmosféra filmu je neopakovatelná a vreje se člověku přímo hluboko pod kůži.(8.11.2011)

• - Trikové zábery sú dielom Antonína Horáka. Tento filmár pociťoval ako veľkú osobnú krivdu, že nebol za svoj tvorivý prínos náležite oceňovaný. Jeho honorár za film bol základný mesačný plat 1200 Kčs a za jeden trikový záber dostával tri koruny. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Natáčení Vynálezu zkázy bylo mimořádně realizačně náročné a trvalo i s přípravami čtyři roky. (Stoka)

• - Film získal Velkou cenu Expo roku 1958. (M.B)