Vynález zkázy

The Deadly Invention

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Československo, 1958, 81 min

Trikově přelomový film? To ano. Ale triky jsou asi to jediné, čím je Vynález zkázy vyjímečný. Přiznám se, že kombinace herců a animovaného prostředí, na mě dobrý dojem nedělá. Přece jen se jedná o seriózně pojatý dobrodružný film, ve kterém kreslené kulisy jen těžko dokážou vyvolat nějaký silný dojem a o atmosféře ani nemluvě. Pokud by se vyprávění neslo v odlehčeném duchu, pak by i tyto dekorace působily jinak (než jako pěst na oko) a měly by i smysl. Dalším zklamáním byl pro mě celý příběh, který je pouhým slepencem epizod a postrádá jednotnost a zajímavost. Nejsem velký fanoušek Karla Zemana, ale například jeho animované filmy mám rád. Od Vynálezu zkázy jsem mnoho neočekával a udělal jsem dobře. 6/10(26.5.2009)

Fakt supr film, ani jsem se původně koukat nechtěl, ale ty triky mě fascinovaly. Vypadá to fakt hodně dobře, zároveň naivně, ale fakt supr. Na tehdejší dobu to musela být absolutní pecka. Obdivuju Zemana, jaký vize měl a realizoval. Po dějový stránce jsem se teda na začátku moc neorientoval, ale pak to bylo fajn. Herci byli průměrný, zahráli to dobře, ale žádný nevyčníval, ale pravdou je, že je to hodně o tricích. Plusový body přidává i přesná hudba Zdeňka Lišky, která dotvářela celou atmosféru. Podvodní scény jsou naprosto úchvatné. Mě se to hodně líbilo a doufám, že brzy uvidím další Zemanovy filmy. 75%(30.10.2010)

v mých očích asi nejzdařilejší režisérův snímek, co jsem měl zatím možnost shlédnout, i když taky tak trochu plave v moři nedostatků a úsměvných nesmyslů... povětšinou je však vizuální stránka vydařená a především příběhově film zaujme... i díky stopáži to tedy celkem příjemně uteklo a žádná filmová zkáza vynalezena nebyla. 70%(21.9.2011)

Čtyři dát nemůžu, protože tři hvězdy jsou polovina. A já si z filmu odnáším poloviční zážitek, tudiž ho nemohu v hodnocení označit za čtyřhvězdičkový velmi dobrý film. Ačkoliv rozhodně nepopírám, že v mnoha ohledech velmi dobrým filmem je a přinesl mi zajímavou filmovou zkušenost. Vlastně jsem rád, že jsem to viděl. Byla to zajímavá studie, toho jak s minimálními finančními prostředky, dokázal vytvořit jeden pán zázrák (tedy po grafické stránce.) Ten pán se jmenuje Karel Zeman. V současné době by to, se svým příjmením neměl lehké, ale to ponechme stranou. Zeman (Karel) mě již neuvěřitelně zaujal jedním z klenotů naší kinematografie ,,Čarodějovým účněm´´. Tam ale nebyla IMHO grafická stránka tak silná. Tam šlo spíš o tu brilantní atmostféru, brrr! Tady co se týče grafiky, nemůžu nic kritizovat. V tý době to musela bejt strašná piplačka a upřímně příliš nechápu, jak se dělaly třeba scéný pod vodou. V tadytom ohledu je to vážně zážitek. Ale já chtěl mimo jiné taky vidět, výborně napsaný film podle výborné knížky. Podle výborné knížky film napsaný je, ale on sám o sobě rozhodně žádný peckozní scénář nemá. Spíše všechny pasáže jsou udělány tak aby v nich vynikla grafika. Prvních 20 minut je dost rychlých, kdybych nečetl knížku tak bych už asi nechápal o co jde. A pak to z hlediska děje je pořád nuda. Scénky vlastně nejsou ani moc občas souvislé, film stojí na geniální grafice, knihu si upravuje jak chce (Thomas Roch není šílený, Simon Hart není hlídač Gaydon a ta dívka tam už vůbec nepatří.) Asi jsem moc konzervativní, ale ten Verneův příběh tam byl prostě nějak v pozadí. A já se tak těšil, jak ho uvidím zfilmovaný tak jak ho sám napsal- Opakuji, grafická scéna je pecka, ale předpis knihy na filmové plátno se mi moc nelíbil. Moje chyba, můj problém, můj názor. Vysoké hodnocení jinak chápu.(13.1.2017)

Geniální zfilmování Verneových motivů. Každý záběr ve filmu působí impozantně. Myslím, že ani v dnešní době, s použitím počítačové animace, by film nepůsobil lépe. Zeman dosáhl přesně takového efektu o jaký usiloval a to dělá tento snímek nadčasovým. Myslím, že by si tento film zasloužil celosvětové uznání. Každý záběr je trikový a působí přesně jako krásné obrázky ve Verneových knihách.(18.12.2005)

• - Parná lokomotíva, ktorú môžeme vidieť vo filme, bola reálna lokomotíva americkej výroby z roku 1850 a parný automobil bol v skutočnosti francúzsky návrh auta s názvom "Mancelle" z roku 1870. (Raccoon.city)

• - Na scénáři spolupracoval spolu s Karlem Zemanem i český básník František Hrubín. (Karlas)

• - Celosvětová premiéra proběhla v červnu 1958 na Bruselském FF. (Varan)