Vynález zkázy

Invention for Destruction

Invention for Destruction

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Československo, 1958, 81 min

Vrátit se do období svého dětství. Do období, kdy jsem s chutí unikal do (vědecko) fantastického světa Verneových románů. Být znovu dítětem a žasnout nad ojedinělým převedením psaného textu do podoby, pro niž těžko nacházím ta správná slova obdivu. Hloupoučká zápletka, papírem šustící dialogy a pro svůj nijaký projev nadbyteční herci? No a, obrázky jako ze starých knižních ilustrací tady jsou, ční nad vším ostatním a o ně jde v prvé, druhé a snad i třetí řadě. Kouzelné. 80% Zajímavé komentáře: Dan9K, gudaulin, sportovec(13.12.2008)

Zajímavý, hodnotný a kvalitní film. Karel Zeman byl jedním z nejlepších a nejprogresivnějších českých režisérů, patřil mezi ty, kteří by se neztratili ani mezi světovou konkurencí. Jeho snímky mají typickou poetiku a vyzařuje z nich láska k řemeslu, která překoná i ty největší svízele, bránící vzniku filmu. Pro Vynález zkázy to všechno platí taktéž. Úžasná řemeslná práce - skvělé triky, animace (ale i Liškova hudba), prostě forma, jak má být. Ta je nejdůležitější, proto filmu s radostí odpouštím to, že jeho příběh je mírně naivní a že mě emočně nevyždímal.(18.7.2012)

Lepší verneovka než originál od Verna. V originále se tento román jmenuje "Face au drapeau" - Čelem proti praporu vlasti". Zatímco Vernova předloha je spíše pesimistická (Eugene Turpin byl předlohou pro postavu profesora Rocha), Zeman s Hrubínem z ní udělali poetické dobrodružství s mnoha nádhernými scénami, aniž by se odchýlili od ducha Vernových románů.(6.3.2013)

4* i když starý film, tak tentokrát hodnotím bez nostalgie, protože jsem před chvílí viděl remasterovanou verzi. Stylově jde opravdu o úžasný kousek a je na něm vidět ta kupa práce a směle se může srovnávat s takovými světovými výpravnými skvosty jako třeba Metropolis. Natočený je s velkým zápalem a vysoké hodnocení si rozhodně zaslouží. Čas mu ublížil hlavně na jednoduše vyprávěném příběhu, i když s fantazií a dětskou naivitou, lze přehlédnout tyto chybičky na kráse a naplno si ho užít. Za sebe trošku původní známku upravím, ale věřím že tím nesnížím jeho vysokou pozice v místní TOPce. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](12.12.2019)

U Zemana se mi vždycky líbila nejen jeho nenapodobitelná forma vyprávění, ale i jeho práce s triky, na kterých je sice vidět zub času, ale ani po tak dlouhé době neničí zážitek ze sledování a navíc v Zemanových snímcích působí naprosto přirozeně a kouzelně, asi za to vážně může to umění vyprávět příběhy. Nejinak je tomu v tomto případě, kdy ožívá fantasie režiséra i samotného Verna...(5.3.2016)

• - Kvôli náročnému a komplikovanému natáčaniu neboli filmári schopní dodržať dvojročný časový limit ani pôvodný finančný rozpočet. Napríklad záber plávajúcej trojmetrovej veľryby v linkovaných morských vlnách vznikal celý týždeň. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Karel Zeman natočil so spolupracovníkmi po schválení stručného námetu najprv asi šesťdesiat metrov skúšobných záberov a až potom bol napísaný scenár. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Vynález zkázy sa stal najpredávanejším československým filmom natočeným po II. svetovej vojne. Bol predaný do 79 krajín. (Peter-1307)