Vynález zkázy

Vynález skazy

Invention for Destruction

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Československo, 1958, 81 min

U Zemana se mi vždycky líbila nejen jeho nenapodobitelná forma vyprávění, ale i jeho práce s triky, na kterých je sice vidět zub času, ale ani po tak dlouhé době neničí zážitek ze sledování a navíc v Zemanových snímcích působí naprosto přirozeně a kouzelně, asi za to vážně může to umění vyprávět příběhy. Nejinak je tomu v tomto případě, kdy ožívá fantasie režiséra i samotného Verna...(5.3.2016)

Jako dítě jsem se na Vynález zkázy strašně rád díval. Po dlouhé době co jsem se zase na to podíval, jsem byl nadmíru spokojený. Obdivuji talent jaký Karel Zeman měl. Odbivuju tu fantazii jakou dokázal režisér vtěsnat do 81 minut. Není to jediný výtvor od Karla Zemana, který mě velmi potěšil a proto i zde neváhám nad hodnocením plného počtu.(12.10.2011)

Geniální zfilmování Verneových motivů. Každý záběr ve filmu působí impozantně. Myslím, že ani v dnešní době, s použitím počítačové animace, by film nepůsobil lépe. Zeman dosáhl přesně takového efektu o jaký usiloval a to dělá tento snímek nadčasovým. Myslím, že by si tento film zasloužil celosvětové uznání. Každý záběr je trikový a působí přesně jako krásné obrázky ve Verneových knihách.(18.12.2005)

Bože ... už jsem skoro zapomněla na všechny ty proužky: Proužkované nebe, proužkovaný oceán, proužkované kamení, proužkované vynálezy v držení století páry a elektřiny, dokonce i částečně proužkovaní hrdinové ... proužkovaný svět ilustrací z knížek Julese Verna - TEN exotický svět dálek a dobrodružství a fantazie, který mě věrně provázel dětstvím i mládím. Ožil v rukou filmového mága Karla Zemana - vizionáře, kterého nám mohl závidět celý svět, protože dokázal mistrně kombinovat všechny dostupné trikové techniky ... protože jim uměl dodat (pří)nosný příběh ... protože do nich vtělil i křehkou nadstavbu poezie a dětského snění a nenápadných hravých vychytávek ... protože přivedl na plátna kin vlastní sny a představy. Náš digitální věk nadělil filmařům modré a zelené pozadí a spolu s ním i vpravdě neomezené možnosti - mohou zhmotnit prakticky cokoli ... všechno, co je napadne - ale co když se jedná do určité míry o dar danajský, který je ve svém důsledku ochudil, protože je připravil o nutnost improvizace a tvůrčí práce ... a tak jim sebral i chuť si hrát ?(13.7.2015)

• Dale

Tá štylizácia ako z Verneho kníh môže dobre pôsobiť výlučne na kresbách v knihách, určite nie v hranom filme, kde je ako päsť na oko. Áno, Zeman bol šikovný tvorca s veľkou fantáziou a vzhľadom na dobu a rozpočet sa nepatrí kritizovať jeho "vizuálne efekty", no keď miesto hraného filmu sledujete nejaké pasikavé papierové kulisy, ktoré vám po chvíli tak začnú liezť na nervy, že sa nemôžete sústrediť na dej, ktorý je už tak dosť chabý, tak pri všetkej úcte vyššie hodnotenie dať nemôžem.(14.3.2004)

• - Parná lokomotíva, ktorú môžeme vidieť vo filme, bola reálna lokomotíva americkej výroby z roku 1850 a parný automobil bol v skutočnosti francúzsky návrh auta s názvom "Mancelle" z roku 1870. (Raccoon.city)

• - Román, který byl filmu předlohou, původně vyšel v češtině pod názvem "Tváři v tvář praporu vlasti". Až po úspěchu filmu se román uváděl pod tímto názvem. (M.B)

• - Film byl v roce 2015 digitálně restaurován v rámci projektu "Čistíme svět fantazie". (MKZ_Praha)