poster

Vynález zkázy

 • anglický

  The Fabulous World of Jules Verne

 • anglický

  Invention for Destruction

 • anglický

  The Deadly Invention

 • Slovensko

  Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sportovec
  *****

  Opakovaně jsem se o různých českých sci-fi filmech dočítal, že jde o největší dílo naší kinematografie všech dob atd., atd. Skutečnost je složitější i jednodušší. Srovnatelných vrcholů má naše národní kinematografie několik. Určitě mezi nimi nemohou chybět zemanovská zfilmování verneovských próz. Nápaditost obsahu se zde snoubí s objevností formy, založené na originálním prolnutí animovaného a hraného filmu; takto docilované efekty dalekosáhle přesáhly možnosti doby a svými výsledky a úrovní budou určitě oslovovat i budoucí generace počínajícího století. Za další Zemanovo plus pokládám i záměrné využívání dobových ilustrací k prvovydáním Verneových spisů. Přimísí-li se k tomu český odstup a úsměvná ironie smíšená s chápavým nadhledem a porozuměním, vzniká dílo, kterým by asi nepohrdl ani starý pán z Amiensu, kdyby vstal z hrobu. Vstávat ovšem ve Vernově případě nutno není; mnohem spíše vyjádříme úctu a připravenost zhlížet a kochat se, zůstaneme-li sedět. Sedět v tomto případě znamená ctít a vážit si.(2.12.2007)

 • topi
  *****

  Karel Zeman byl mistr nad mistry a jeho práce je absolutně nezaměnitelná a originální. Tenhle film jsem obdivoval jako děcko a nejinak je tomu i teď. Nikdy nezapomenu na scénu souboje s chobotnicí...U tohoto filmu pořádně zabrousil drápkama začínající Zdeněk Liška, jeho hudební doprovod, včetně všemožných zvuků je geniální, nezapomenutelný je zvuk motorů v ponorce...A ještě se zde blýskl můj prastrýc Václav Kyzlink, kterého jsem měl moc rád...(25.12.2012)

 • Hellboy
  *****

  Vynález zkázy je můj nejoblíbenější film od Karla Zemana. (Ačkoliv jsem jich zas tak moc neviděl). Víc netřeba dodávat, tohle je srdeční záležitost z dětství... Je fascinující, jak je zde nakumulováno obří množství fantastických dobrodružných prvků, které jsou pro malé kluky (i holky?) tak přitažlivé: ponorky, obří děla, válečné lodě, souboj s chobotnicí, tajná základna v jícnu sopky, genální vynálezce, šílený padouch, piráti.... Hehe, trochu jako obsah nějaké bondovky s Rogerem Moorem:)) A navíc má film naprosto úžasnou výpravu, dodnes nechápu, jak vlastně probíhalo natáčení s těmito kulisami, které jako by vypadly z ilustrací Verneovek.(9.11.2004)

 • kinej
  *****

  Geniální zfilmování Verneových motivů. Každý záběr ve filmu působí impozantně. Myslím, že ani v dnešní době, s použitím počítačové animace, by film nepůsobil lépe. Zeman dosáhl přesně takového efektu o jaký usiloval a to dělá tento snímek nadčasovým. Myslím, že by si tento film zasloužil celosvětové uznání. Každý záběr je trikový a působí přesně jako krásné obrázky ve Verneových knihách.(18.12.2005)

 • nascendi
  *****

  Vynález skazy sa mi ťažko hodnotí i komentuje. Niektorí moji rovesníci vyrastali na Mayovkách, z ktorých som neprečítal ani jednu. Na druhej strane je pomerne málo verneoviek, ktoré by som v detstve neprelúskal. Uvedomujem si, že Verneho romány sú ťažko sfilmovateľné a v dnešnej dobe by už ani nemali divákov. Ani si nespomínam, že by ma film nakrútený podľa niektorého z románov Julesa Vernea zaujal. S jednou veľkou výnimkou, a tou je Vynález skazy. Neskutočná zhoda náhod spôsobila, že sa k nakrúcaniu dostal filmár s dušou, invenčnosťou a fantáziou, ktorému vyčlenili na film málo korún. Napriek tomu je výsledok obdivuhodný aj po rokoch, ktoré od jeho vzniku uplynuli.(30.10.2010)

 • - První Zemanova adaptace knihy Julese Verna zaznamenala hned po zhotovení obrovský zájem v zahraničí. Bezprostředně film do své distribuce koupilo více než 70 zemí a jen v New Yorku ho promítalo 96 kin najednou. (Hwaelos)

 • - Vynález zkázy sa stal najpredávanejším československým filmom natočeným po II. svetovej vojne. Bol predaný do 79 krajín. (Peter-1307)

 • - Všechny kulisy ve filmu byly ručně malované. (Pepy)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace