Vynález zkázy

The Deadly Invention

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Československo, 1958, 81 min

Dle mého názoru asi vrchol jedinečné tvorby Velkého mistra. Vědecko - fantastický film poukazující na nebezpečí apokaliptické činnosti lidstva, ale také projevující obdiv a poklonu technické tvořivosti člověka. Dokonalá ukázka přetvoření myšlenek Julese Verna v propracovaný film s detaily a trikovými zázraky. To vše doprovozeno příjemnými dialogy, na kterých spolupracoval básník František Hrubín.(29.1.2013)

Vynález zkázy jsem si pustil po hodně dlouhé době. Vlastně jsem ho neviděl spoustu let. Líbí se mi úplně stejně, možná ještě víc, než tehdy, dokázal jsem totiž docenit jeho nezměrné technické kvality. Tolik krásných triků - na tu dobu prostě síla. Karel Zeman byl nejen výjimečný režisér, ale hlavně vynikající umělec a výtvarník a tímto filmem to dokázal. Pro mě je však navždy jeho dílem číslo jedna - Cesta do pravěku, to je prostě moje první Zemanova láska.(10.8.2010)

Nikdy by mě ani nenapadlo, že to někdy řeknu, ale mně se tento film skutečně líbil. Nesrovnatelně lepší film než o pár let starší Cesta do pravěku, ktará mě nepopsatelným způsobem vadila. Z Verneovek jsem přečetl skutečně jen málo, ale atomosféra těch knih na mě z tohoto filmu dýchala každým coulem. Triky byly maximálně zastaralé, ale strašně pěkně se mi na ně koukalo. Příběh samozřejmě docela chytlavý. Patřičně ocenit by zasloužila určitě i působivá hudba. Přes tahle všechna pozitiva se však stejně nezbavím dojmu, že je film zde dosti výrazně nadhodnocený. Za sebe říkám, že tento film je přes svoji technickou nedokonalost lepší než mnoho českých filmů současnosti. Rozhodně však existuje i obrovské množství filmů, ke kterým se svojí kvalitou ani nepřibližuje.3*(1.1.2012)

Mélièsa som v tom hneď poznal, pretože som videl množstvo jeho filmov, taktiež Verneho som v tom poznal asi ako každý divák, proste spôsob stvárnenia je umenie, to bez pochýb. Dej už je u mňa opäť problém, lebo príbeh ma nezaujal, postavy neboli výrazné pre mňa, scénky okrem pozadia tiež nemali zväčša čaro a tak už u svojho druhého Zemanovho filmu nedokážem napísať, že by som bol uchvátený, obišlo ma to bez nejakej silnejšej odozvy, či zážitku.(14.2.2014)

• Dale

Tá štylizácia ako z Verneho kníh môže dobre pôsobiť výlučne na kresbách v knihách, určite nie v hranom filme, kde je ako päsť na oko. Áno, Zeman bol šikovný tvorca s veľkou fantáziou a vzhľadom na dobu a rozpočet sa nepatrí kritizovať jeho "vizuálne efekty", no keď miesto hraného filmu sledujete nejaké pasikavé papierové kulisy, ktoré vám po chvíli tak začnú liezť na nervy, že sa nemôžete sústrediť na dej, ktorý je už tak dosť chabý, tak pri všetkej úcte vyššie hodnotenie dať nemôžem.(14.3.2004)

• - Všechny kulisy ve filmu byly ručně malované. (Pepy)

• - Trikové zábery sú dielom Antonína Horáka. Tento filmár pociťoval ako veľkú osobnú krivdu, že nebol za svoj tvorivý prínos náležite oceňovaný. Jeho honorár za film bol základný mesačný plat 1200 Kčs a za jeden trikový záber dostával tri koruny. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Film byl v roce 2015 digitálně restaurován v rámci projektu "Čistíme svět fantazie". (MKZ_Praha)