Vynález zkázy

The Deadly Invention

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Dale * Ja viem, že to bolo natočené dávno a vtedy sa tvorcom ani nesnívalo o dnešných možnostiach filmárov, no film pôsobí tak hrozne amatérsky, že som sa ani nemohol sústrediť na to, čo sa tam odohráva (ako keby sa tam niečo dialo). Hrozne ma rušili početné animované dotáčky a zúfalo neautentické exteriéry, ktoré boli zrejme interiérmi. A tie scény akože sa odohrávajúce pod vodou... Zrejme filmári nikdy nepočuli o tom, že vo vode sa hýbe človek inak ako na zemi. Mám proste rád filmy, kde všetko pôsobí autenticky a asi kvôli tomu sa mi páčia skôr novšie filmy. Keď na to tvorcovia nemali možnosti, nemali sa do toho vôbec púšťať, alebo mali počkať pár rokov (desaťročí), až by to šlo. Pripadalo mi, ako by to natočil nejaký 10-ročný budúci režisér.(18.5.2009)

Mravenčia práca pána Zemana priniesla českému publiku v náročnom desaťročí aspoň akú takú náplasť za to, čo tu komunisti navyvádzali. Efekty sú obdivuhodné, priam až neolangovské. Myslím, že aj Jules Verne by bol spokojný. Lenže keď sa na to lepšie zadívam, k postavám sa človek nedostane. Celý priebeh sleduje z diaľky, z komfortu a nezainteresovane. Tým nechcem nijakým spôsobom hanobiť čo i len jeden prvok vedenia postáv, avšak na hlbšiu zaangažovanosť mi taká tá prioritne orientovaná pozornosť na svet čara a fantázie odďaľuje akýsi epický rozmer. Vďaka tvorcom aj reštaurátorom za znovuuvedenie v digitálnej úprave, bezpochyby si to toto dielo zaslúži.(11.7.2015)

Vynález skazy sa mi ťažko hodnotí i komentuje. Niektorí moji rovesníci vyrastali na Mayovkách, z ktorých som neprečítal ani jednu. Na druhej strane je pomerne málo verneoviek, ktoré by som v detstve neprelúskal. Uvedomujem si, že Verneho romány sú ťažko sfilmovateľné a v dnešnej dobe by už ani nemali divákov. Ani si nespomínam, že by ma film nakrútený podľa niektorého z románov Julesa Vernea zaujal. S jednou veľkou výnimkou, a tou je Vynález skazy. Neskutočná zhoda náhod spôsobila, že sa k nakrúcaniu dostal filmár s dušou, invenčnosťou a fantáziou, ktorému vyčlenili na film málo korún. Napriek tomu je výsledok obdivuhodný aj po rokoch, ktoré od jeho vzniku uplynuli.(30.10.2010)

Jako dítě jsem měl filmy Karla Zemana moc rád a tenhle mezi ně taky patřil. Měl jsem ho možnost teď vidět s odstupem času a pořád je to výborná podívaná. Karel Zeman byl geniální režisér a při sledování jsem si říkal, když už v takové době dokázal dělat takové filmy co by předváděl teď. S chutí bych se podíval na nové zpracování. Jako kluk by to bylo za 5*.(18.9.2010)

• PogoJoe

Směšný, nudný, neoriginální. Kdo tomuhle dal pět hvězd, se musel pomátnout. I přes svých 78 minut se film neuvěřitelně vleče a i když je grafická stránka filmu zajímavá, důležitější je příběh, dialogy, charisma, režie, herci - a tyto aspekty se tady zle nepovedly. A i ta grafická stránka z dnešního pohledu působí primitivně, ačkoliv ve své době to bylo zřejmě velkolepé. Ale to přece nemůže ovlivnit můj dojem z filmu, který je negativní.(17.1.2014)

• - Karel Zeman natočil so spolupracovníkmi po schválení stručného námetu najprv asi šesťdesiat metrov skúšobných záberov a až potom bol napísaný scenár. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - První Zemanova adaptace knihy Julese Verna zaznamenala hned po zhotovení obrovský zájem v zahraničí. Bezprostředně film do své distribuce koupilo více než 70 zemí a jen v New Yorku ho promítalo 96 kin najednou. (Hwaelos)

• - Väčšina záberov je kombinovaná, to znamenalo presne vykrojiť masku, ktorá zakrývala tú časť obrazu, kde je umiestnený napríklad pohybujúci sa herec, a na milimeter presne dokresliť jeho pozadie tak, aby presne nadväzovalo na grafické pozadie záberu s bábkou či kreslenou fázou. Kombinovaný záber musel mať dostatočnú ostrosť do hĺbky a pritom mal pôsobiť dojmom plošnej ilustrácie. Všetko zjednocovalo do jednotného výtvarného výrazu obdobné šrafovanie, ktoré je také typické práve pre drevoryt pôvodných ilustrátorov. Karel Zeman v čase skúšok prezradil: „Najväčší problém máme s tým, aby sme dodržali jednotné šrafovanie." (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)