Vynález zkázy

Invention for Destruction

Invention for Destruction

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Československo, 1958, 81 min

Opakovaně jsem se o různých českých sci-fi filmech dočítal, že jde o největší dílo naší kinematografie všech dob atd., atd. Skutečnost je složitější i jednodušší. Srovnatelných vrcholů má naše národní kinematografie několik. Určitě mezi nimi nemohou chybět zemanovská zfilmování verneovských próz. Nápaditost obsahu se zde snoubí s objevností formy, založené na originálním prolnutí animovaného a hraného filmu; takto docilované efekty dalekosáhle přesáhly možnosti doby a svými výsledky a úrovní budou určitě oslovovat i budoucí generace počínajícího století. Za další Zemanovo plus pokládám i záměrné využívání dobových ilustrací k prvovydáním Verneových spisů. Přimísí-li se k tomu český odstup a úsměvná ironie smíšená s chápavým nadhledem a porozuměním, vzniká dílo, kterým by asi nepohrdl ani starý pán z Amiensu, kdyby vstal z hrobu. Vstávat ovšem ve Vernově případě nutno není; mnohem spíše vyjádříme úctu a připravenost zhlížet a kochat se, zůstaneme-li sedět. Sedět v tomto případě znamená ctít a vážit si.(2.12.2007)

U Zemana se mi vždycky líbila nejen jeho nenapodobitelná forma vyprávění, ale i jeho práce s triky, na kterých je sice vidět zub času, ale ani po tak dlouhé době neničí zážitek ze sledování a navíc v Zemanových snímcích působí naprosto přirozeně a kouzelně, asi za to vážně může to umění vyprávět příběhy. Nejinak je tomu v tomto případě, kdy ožívá fantasie režiséra i samotného Verna...(5.3.2016)

Dale * Ja viem, že to bolo natočené dávno a vtedy sa tvorcom ani nesnívalo o dnešných možnostiach filmárov, no film pôsobí tak hrozne amatérsky, že som sa ani nemohol sústrediť na to, čo sa tam odohráva (ako keby sa tam niečo dialo). Hrozne ma rušili početné animované dotáčky a zúfalo neautentické exteriéry, ktoré boli zrejme interiérmi. A tie scény akože sa odohrávajúce pod vodou... Zrejme filmári nikdy nepočuli o tom, že vo vode sa hýbe človek inak ako na zemi. Mám proste rád filmy, kde všetko pôsobí autenticky a asi kvôli tomu sa mi páčia skôr novšie filmy. Keď na to tvorcovia nemali možnosti, nemali sa do toho vôbec púšťať, alebo mali počkať pár rokov (desaťročí), až by to šlo. Pripadalo mi, ako by to natočil nejaký 10-ročný budúci režisér.(18.5.2009)

Připadá mi znatelně slabší než Na kometě, dávám nicméně stejný počet hvězdiček, a to za báječný obrázek „věku elektřiny a páry“, naivně sebevědomého počátku rozmachu technické civilizace. Morální apel je tu na můj vkus příliš zploštělý. V dětství jeden z kultovních filmů, teď už ho dokážu brát vážně jen jako geniální osobitě zemanovskou poctu Jul. Verneovi. Těžko si představit, že by ve vystižení ducha jeho románů někdo někdy Zemana překonal.(19.2.2011)

Jako dítě jsem se na Vynález zkázy strašně rád díval. Po dlouhé době co jsem se zase na to podíval, jsem byl nadmíru spokojený. Obdivuji talent jaký Karel Zeman měl. Odbivuju tu fantazii jakou dokázal režisér vtěsnat do 81 minut. Není to jediný výtvor od Karla Zemana, který mě velmi potěšil a proto i zde neváhám nad hodnocením plného počtu.(12.10.2011)

• - Parná lokomotíva, ktorú môžeme vidieť vo filme, bola reálna lokomotíva americkej výroby z roku 1850 a parný automobil bol v skutočnosti francúzsky návrh auta s názvom "Mancelle" z roku 1870. (Raccoon.city)

• - Když inženýr Hart (Lubor Tokoš) mluví o svých přátelích (Robur Dobyvatel, Impey Barbicane a kapitán Nemo), je to odkaz na knihy spisovatele Julese Vernea „Robur Dobyvatel“, „Ze Země na Měsíc“ a „20 000 mil pod mořem“. Ve filmu se také objevuje loď Albatros, která pochází také z knihy „Robur Dobyvatel“. (Jan.Kanak)

• - Celosvětová premiéra proběhla v červnu 1958 na Bruselském FF. (Varan)