Římská republika trvá už několik století. Na počátku 80. let př.n.l. se schyluje k občanské válce mezi populáry, v jejichž čele stojí Gaius Marius, a aristokratickými optimáty, vedenými Luciem Corneliem Sullou. Gaius Marius, sedmkrát zvolený konzulem, uskutečnil zejména v armádě prospěšné změny. I některé první zákony prosazované jeho stranou byly demokratické. Později se spojil s demagogy a jeho úsilí se zvrhlo. Byl to naopak Sulla, který si přál upevnit moc senátu jako záruku pořádku a římských ctností. V peripetiích občanské války si několikrát Sulla a Marius vyměnili moc nad Římem. Marius zemřel a Sulla po třech letech krvavé diktatury odstoupil. (oficiální text distributora)

TICHOPAN

Kvalitní podívaná vtahující do děje.Intrikaření ve starém Římě je vděčný námět (jak by to asi dopadlo kdyby někdo chtěl zinscenovat intrikaření současnosti?). ()

karlee

Ano, je to přehlídka herecké elity a téma je nadčasové. Ale na můj vkus je tam až moc postav, které jsou potom - s ohledem na stopáž - nahozeny jen velmi hrubou omítkou, předvedou jednu charakterovou vlastnost a zmizí z obrazovky. V paměti uvízl snad jen Kepkův neholený holič. A dojem taky kazí papundeklové dekorace. ()

Pulper

Tohle bylo opravdu špatné. Brzobohatý i Postránecký jsou nechutně teatrální a dramatičtí. Celé je to podáno trapně přímočaře a hlavně hloupě. Čekal jsem slušnou interpretaci historických událostí a dočkal se patetické blbiny. I ten nápad s holičem pana Peroutky (předpokládám, že byl jeho) je postavený na hlavu. V mnohasettisícovém Římě je jediný holič, který odmítá holit sebe i kohokoliv jiného. Dvakrát ho jen zatknou, ale ostatní likvidují bez mrknutí oka. Ach jo. ()

ssarka

velmi kvalitní tv inscenace ze starého Říma,kdy se moc převalovala jako vlny...množství postav je dáno historickou realitou...z této doby jsem četla knihu-pojednávala přímo o Sullovi a Gaiovi Mariovi,jen na okraj,měla asi 700 stran a jen na prvních 5 stranách bylo asi 60 jmen..takže těch pár postav tady je proti tomu letní piknik ve voňavém háječku..:) levné kulisy a celkový dojem ze hry mě osobně nevadí,tak nějak to patří k tv inscenacím.. ()

quokam

Moje hodnocení: Sto proc   Osobně bych ve školách omezil či dokonce zrušil povinné četby a zavedl povinné sledování filmů. A na prvním místě, v hodinách občanské výchovy, právě tento film. Inscenace krásně zobrazuje procesy, kterým se dostává totalitní diktátorská vláda k moci a jak se u moci udržuje. Výkřiky typu: Dal jsem svého švagra na první místo seznamu, dal jsem svého švagra jako prvního!, nebo "To nejsou jednání, to jsou žvásty", nebo postava "pekaře Rufuse", či voják Zdeňka Žáka, to všechno jsou tak nadčasové reálie, až z toho mrazí. Vyčítat filmu papindeklové kulisy nebo chtít "historickou přesnost", je jako vyčítat zebře pruhy nebo lvovi hřívu a chtít po lvu, aby žral seno a trávu a po zebře, aby lovila buvoly. Prostě to patří k žánru.   Plusy: 1) Réžie: Jestliže všichni herci včetně těch, co hrajou i ty nejmenší role, podávají životní výkon a hrajou jako o život, je to zřetelně ovoce práce režíserova. 2) Václav Postránecký, Petr Čepek, Ladislav Županič, Ladislav Frej, Otakarové Brouskové, Gabriela Vránová, Jaroslav Kepka, Zdeněk Žák, Radovan Lukavský a další a další, všichni zcela excelují. Možná pouze pan Brzobohatý nebo Ondřej Vetchý mají své méně světle chvilky, ale i jejich výkony jsou heroické. 3) Vizuální stránka, kulisy a kostýmy, za mne plus.   Minusy: - Postava černocha, respektivě herci, co jsou v jeho okolí, kteří jakoby nedovedli na tuto postavu reagovat, respektivě jakoby s ní netočili jednu scénu, ale jeli si tu svou. Možná tam byla jazyková bariéra. Ale to je taková malichernost. 9.9/10 ()

Hombre8

Byť v podstatě divadelní hra, díky příběhu a hereckému obsazení se z kusu onoho vyklubala parádní záležitost. Výborný scénář. ()

rozum i cit

Boj o moc v přímém přenosu. Tak by se dal shrnout obsah Peroutkovy nadčasové hry z prostředí starověkého Říma. Silné téma, skvěle napsané dialogy, naše herecká elita. Není tu snad nikdo, kdo by odehrál svůj part špatně, avšak kdo mne skutečně mile překvapil, byl samotný Václav Postránecký v hlavní roli, jehož Sulla zastínil i jinak výtečného Radoslava Brzobohatého v roli Maria. To jeho ,, A kde jsi tenkrát udělal čáru?“ si budu pamatovat nadosmrti. Špičková záležitost. ()

Aladin777

Velmi zajímavé obsazení, především hlavních rolí, Postránecký a Brzobohatý. I tak toto skvělé obsazení a profesionální provedení(líbil se mi i Svatopluk Skopal a Jana Brejchová a moudrý Radovan Lukavský) nedosahuje kvalit literární předlohy. Ta je rozhodně špičková! Rozhodně téma nadčasové a povinně do Občanské nauky, tedy jestli se ještě vyučuje. Bohužel mrtvých(počítám-li i ony dva vozy) bylo před kamerou snad více než živých, a zla více než dobra. Celkově tedy bohužel ponurá tragédie. Pro odlehčení snad lze jen zkonstatovat, že pozitivní věcí je, že na nikoho nespadly kulisy. ;-) Rozhodně by stálo za shlédnutí v divadle, ovšem s již, bohužel, slabším obsazením. 85% ()