Fernandel v roli celníka Pastorelliho usvědčil mstivého pašeráka, který aby se zachránil, obvinil celníka z toho, že je cizincem a nemá tedy ve státní službě co dělat. Pastorelli tedy byl propuštěn, protože se skutečně narodil v hostinci na místě, kterým procházela státní hranice právě uprostřed stolu, kde jeho matka rodila. Po mnoha příhodách, kdy musel jako člověk bez státní příslušnosti žít v zemi nikoho a mstil se mnoha komickými zásahy bývalým kolegům, kteří ho nechtěli mezi sebou, získává Pastorelli znovu státní příslušnost i bývalou funkci a zlomyslný pašerák putuje do vězení. (ČSFD)

argenson

Totò a Fernandel byli ve svých zemích nejslavnějšími komiky té doby, jejich filmy vidělo v kinech půl miliardy (chápeš to? půl miliardy) diváků. Tohle byl jedinej film, kde se spolu setkali, ale třeskutá legrace to není. Trochu to připomíná špičkování mezi farářem a starostou v příbězích o Donu Camillovi, ale tady je to spíš spousta pitvoření. Příběh, styl, vyprávění standardní pro tu dobu v západoevropské kinematografii (rozuměj, že dneska už je to strašná vykopávka). Ale mě už kdysi maminka vyprávěla o filmu, kde byla zápletka postavená na tom, že přes něčí kuchyni vedla státní hranice, a já jsem rád, že jsem to konečně našel. ()