Reklama

Reklama

Industrie

(seriál)
  • angličtina Industria
Česko, 2021, 5 h 12 min (Minutáž: 26 min)

Epizody(12)

Obsahy(1)

Dokumentární cyklus Industrie vypráví neznámý příběh průmyslových dějin českých zemí od prvních manufaktur 18. století až po robotizované továrny 21. století. Na osudech jednotlivých továren z různých průmyslových odvětví ukazuje, jak sociální fenomény, politické ideologie a nové technologie ovlivňovaly vývoj českého průmyslu. Cyklus zachycuje počátky kapitalismu a jeho proměny, přitom opravuje mýty, které si kapitalismus sám o sobě vytvořil. Ukazuje komplexní příčiny komunistického ekonomického krachu a končí problémy, do kterých český průmysl po roce 1989 dostala transformace a globalizace... Dokumentární cyklus se vydá do bohatých a audiovizuálně neprozkoumaných dějin českého průmyslu od období průmyslové revoluce po současnost. V atraktivním pojetí založeném na exteriérech a interiérech spolu s rozsáhlými filmovými a fotografickými archivy v průběhu jednotlivých kapitol bude cyklus odkrývat vznik průmyslové struktury, zrod významných firem, prozkoumávat klíčové průmyslové podniky a jejich vývoj, hledat podstatné vynálezy a inovace, představovat klíčové osobnosti průmyslu i relevantní politiky a zejména nedílně související sociální dějiny. Za pomocí předních historiků a historiček hledá Industrie odpovědi na otázky, jak se lidé z nevolnického venkova naučili pracovat v továrnách, odkud se vzali lidé s know-how při jejich zakládání, kde se vzal kapitál nutný pro jejich výstavbu a proč vznikl kapitalismus, jak dělníci zapříčinili vznik sociálního státu, proč inovacím v průmyslu prospěla válka, jak se bankám podařilo řídit dění ve státě, jakým způsobem se na pozadí průmyslu proměňovala role žen ve společnosti, kdy si lidé začali všímat vlivu průmyslu na životní prostředí, proč měl komunistický režim největší konflikt zrovna s dělnickou třídou nebo proč byla porevoluční transformace průmyslu tak trnitá. (Česká televize)

(více)

Recenze (16)

GMVajgl odpad!

všechny recenze uživatele

Dokument má zajímavý námět a určitě by zajímavý i byl, kdyby se držel třeba jen ekonomické stránky věci, ale on se neustále zabývá politickou / sociální stránkou věci. A to je rozdělující téma - lidé na světě se pořád ještě asi neshodli na správném uspořádání  - jestli má být jednotlivec zodpovědný nebo chráněný, jestli je trh spravedlivý nebo nespravedlivý. Tvůrci k tomuhle tématu bohužel přistupují z radikálně levicové marxistické perspektivy a nepřipouští diskusi. I když přiznávají nekonkurenceschopnost centrálního plánování, tak neustále propírají "kapitalismus", hodnotí minulost jako třídní boj, dělí společnost na pachatele a oběti, a tím spíše prohlubují příkop mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Je podivné, že něco takového se tvoří za veřejné peníze a pouští na veřejnoprávní televizi. Pozoruhodné tvrzení z 11. dílu: V anketě po sametové revoluci odpovědělo 45%, že chtějí socialismus, 47% něco mezi a pouhá 3% nástup kapitalismu. ()

Narciska 

všechny recenze uživatele

Perfektní dokument, česká historie představena způsobem, který obohatí. Na konkrétních příkladech, v mnoha pohledech. Vývoj českého průmyslu v jeho historickém pozadí a společenském dopadu. Spousta podnětných informací, prezentovaných moderní originální formou, které nechybí vtip. Cesta, jak pochopit, kým byli a jsou Češi dnes a taky jak a proč vypadá způsob naší práce. Přínosné i pro ty z nás, co nás jinak průmysl příliš nebere. ()

Reklama

sator

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Před zrodem továrny... Budeme vyprávět příběh průmyslu v českých zemích. Příběh, ve kterém místo legend a mýtů, které si kapitalismus vytvořil  sám o sobě, vyjevíme mechanismy, které změnily svět. Mýtickým hrdinou kapitalismu   byl vždy selfmademan. Člověk, který dokázal všechno sám  a navzdory všem - státu, společnosti  i zaměstnancům. Historická fakta ale hovoří o něčem jiném. Dějiny průmyslového podnikání byly často dlážděné penězi ze státních rozpočtů a závislé na měnících se pravidlech, která nevytvářel jen samotný trh,  ale také politika. ()

luczi 

všechny recenze uživatele

Velmi povedený seriál. Ale třetí díl věnovaný v podstatě jen plivání na Baťu, to mě trochu zklamalo. Tak především Baťa se "neudělal" na vojenských zakázkách, ale už dávno před 1. sv. válkou, po konci této války byly závody ve ztrátě, navozování dojmu, že Baťa na první světové válce vydělal, je prostě na pěst, díky svým metodám a promyšlené strategii by se tak jako tak stal v době míru neméně úspěšným, opakování oblíbených komunistických polopravd, které se režimu ve své době velmi hodily, bychom si už dnes mohli odpustit. Získání vojenské zakázky (na které se mimochodem podílelo více firem, nikoliv jen Baťovy závody) znamenalo pro zaměstnance obrovský bonus, že nebudou odvedeni na frontu, takže Zlín přečkal první světovou válku "celkem dobře". Samozřejmě to byl tvrdý pragmatik, který věděl, čeho chce dosáhnout a zaměstnanci byly pro něj prostředkem k dosažení svých cílů, kdo se nedokázal přizpůsobit, musel odejít, odbory byly sprosté slovo a proto byly závody terčem stávek a bojkotů, ale tohle bylo trochu moc, pánové, Baťa přišel s řadou inovací, ze kterých těžili i zaměstnanci a nakonec samotné město Zlín a široké okolí - a těží z něj i dodnes. ()

Pete 

všechny recenze uživatele

Pro mě extrémně zajímavý námět seriálu - ukázat na 10 příkladech konkrétních podniků industriální vývoj v ČR - bohužel sklouzává více do analýz levicově smýšlejících historiků, než aby důkladně popisoval historické peripetie jednotlivých továren. Dějinné milníky v našich zemích všichni známe, ale co se odehrávalo za zdmi průmyslových areálů čeká stále na podrobnější vyprávění. Dále si nejsem jist, zda jsou si tvůrci plně vědomi toho, že vděčíme všichni za současný blahobyt právě zejména velkým podnikatelům a zakladatelům největších prosperujících firem, a že bez občasného "vykořisťování" dělníků v těžších dobách, nebo bez jisté provázanosti s politiky a veřejnou sférou se to prostě nikdy nemohlo obejít. Jinými slovy, maximalizace zisku (v rámci zákona) skutečně není negativní pojem (a bez ní to nejde), podnikání neplést s charitou. ()

Galerie (145)

Zajímavosti (2)

  • V čase 14:24 ekonom Petr Rychetský zamění prvorepublikový název dnešního Jeseníku (Frývaldov) za název dnešního Sokolova (Falknov). (Pimburger)
  • Slovo industrie má původ z latinského slova „industria“, tedy: „pilnost, činnost, horlivost“. (sator)

Reklama

Reklama