Běloruské nádraží

(Sovětský svaz)

Белорусский вокзал

(Sovětský svaz)

Sovětský svaz, 1970, 101 min

Jak hodnotit takový film, zvlášť když jsem chvílemi měla problém udržet pozornost? Ale pak dali obývákového Okudžavu a bylo rozhodnuto. „Zde není ptačí zpěv, nevoní stromů květ, teď jenom bok po boku tu opouštíme svět…Čeká nás cesta ohněm…A proč to musí být? Noc je náš most a po něm jde výsadkový desátý batalion, náš desátý batalion…,“ zpívá hrdinka a dojatý divák asi okamžitě chápe, že to nejsou jen filmové postavy, těžce se léta vyrovnávající se svými traumaty, ale především autor skladby, Bulat Okudžava, koho silně poznamenala válečná zkušenost.(5.9.2009)

• - "Píseň o výsadkovém praporu" byla složena speciálně pro tento film. Jejím autorem je Bulat Okudžava, ruský spisovatel, prozaik, skladatel a scenárista, který začátkem 50. let vytvořil nový žánr autorské písně a přinesl jiné pojetí textu písně. (Aelita)

• - První celovečerní film teprve 28letého režiséra Andreje Smirnova obdržel Hlavní cenu a Cenu diváků na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 1971. (Aelita)