Andaluský pes

Un Chien Andalou

Krátkometrážní / Experimentální / Fantasy / Psychologický

Francie, 1929, 16 min

Luis Buñuel

Až tak neuchopitelný tenhle snímek není, surrealistické postupy, zavrhující přímé logické vazby, nemohou zakrýt protestní, protikonvenční notu. Anarchie, svoboda, setřesení okovů měšťácké svázanosti, prostor pro svébytné vyjádření vlastního přesvědčení. Dalího vliv je zcela nepřehlédnutelný, filmová řeč Luise Buñuela je tu tak až na druhém místě, nejen na svoji dobu se ale v každém případě jedná o cosi zcela výjimečného.(25.10.2006)

Scénář: Luis Buñuel, Salvador Dalí .. Proříznuté oko, mouchy, useknutá ruka, prsa, a další dějové zmatky. Prostě nesourodý surrealistický chaos bez nějakého sdělení, jen snažný být iracionální a to nemám rád, protože mi to nic nedává.(7.10.2007)

prepáčte všetci, ale u mňa sa žiadna katarzia alebo pocit "posvätnosti" základného kameňa kinematografie nedostavili.... som rád že som videl "očný rez", mravcov, páčila sa mi aj alegória smrti padajúceho zastreleného hrdinu, Wagnerovu hudbu mám rád aj bez Dalího a Bunuela.... čiže v konečnom zúčtovaní film pre mňa neznamenal toľko, ako asi znamená pre filmovú históriu.... bral som to ako povinnosť, a som rád že to nebolo dlhé :-/ určite poznám pre mňa hodnotnejšie Bunuelove filmy.... človek má až kacírsky pocit pri takomto zásadnom filme kinematografie, dokonca tam možno napriek surreálnosti bola aj myšlienka, posolstvo, skrytá pointa, no moja lenivosť, a snáď aj inteligenčná nedostatočnosť ma donútili dať filmu 3* a ďalej sa ním nezaoberať....(23.3.2010)

• lamps

Skousnu takřka všechny exotické a žánrově vymřelé odrůdy kinematografie, ale s tímhle jděte vážně do háje. Surrealismus měl zůstat v malířství a maximálně v literatuře, kterou dneska beztak nikdo nečte, a ne se cpát do filmů, kde nemá kromě hromady otazníků absolutně co říci. Přišel jsem a viděl jsem film, který nejde pochopit..., takže jsem vlastně ani neprohrál.(21.3.2014)

Absolutní znejistění hmatatelné reality. Místo ní je zde absurdno, kde neplatí zákony času ani prostoru, bizarní představy a syrová prezentace tehdejší avantgardy, jež určitě inspirovala všechny dříve či později začínající filmové surrealisty, včetně našeho krátkometrážního mistra. Symbolika vnímaní nevnímatelného světa, nebo přeplácaná absurdnost? Lze o tom přemýšlet třeba dalších 84 let.(21.7.2013)

• - Pracovní název filmu zněl "Je nebezpečné vyklánět se ven". (Hwaelos)

• - Jeden z jezuitů, které hrdina táhne společně s pianem je Salvador Dalí. (formelin)

• - Po první projekci v Paříži byl Bunuel zklamán z rozpačitých, ale ne nesouhlasných reakcí diváků. Byl znepokojen, že kolem filmu není povyk a skandál a o pár dnů později napsal, že Andaluský pes měl být "zoufalou výzvou k sebevraždě". (Hwaelos)