Erupce lásky

• Kanada Fire of Love (více)

Katia a Maurice Krafftovi měli v životě dvě vášně – sebe navzájem a sopky. On přímočarý a odvážný, ona klidná a opatrná, ale vždy spolu. Po celé dvě dekády se tito vulkanologové nechali svádět krásou a nebezpečím bublajících obrů a při své cestě za poznáním zachránili desítky tisíc životů. Jejich neuvěřitelný příběh a autentické záběry sopek pořízené z dechberoucí blízkosti na 16 mm film nyní ožily v kreativním zpracování režisérky Sary Dosy. Hit ze Sundance, připomínající estetiku Wese Andersona, je nejen o vybuchujících sopkách, ale i o dynamice unikátního vztahu dvou svérázných vědců. (Aerofilms)

Fin_429

Byť se to může zdát zvláštní, Erupce lásky je úplně jiný dokument, než je Rekviem za manžele krafftovy. Svým autorským pohledem totiž Werner Herzog zachoval a především gloryfikoval práci Kraftových, a to právě tím, že každý jeden snímek jaksi ztotožňoval to Mauricovo umělecké cítění a jeho práci jako celek. Dokument Sary Dosy je ale víceméně mainstreamové povídání o jejich životě a práci. Pár věcí krásně rozebírá do hloubky - konkrétně pak tedy jejich vztah - víceméně se avšak drží na uzdě a opakuje nepsaná klišé. Rozdíl pak tedy je hlavně ale v tom, co divák upřednostní a hlavně co uvidí. Ten kdo nebude chtít rozdíl vidět ho prostě neuvidí a hlavně tedy nepocítí. ()

Merzbow

Erupce lásky je příběh páru dvou vulkanologů. Ti obětovali vše jejich vášni, která je svedla nejen dohromady, ale i na místa kam se většina z nás pravděpodobně nikdy nepodívá. Snímek překypuje dech beroucími archivními záběry s hudebním podkresem a myšlenkami, které zahřejí u srdíčka. Pokud si tento typ dokumentu, který je jak dojemný, ale i naučný chcete užít v celé své kráse, je návštěva kina povinností. ()

Pohanka.T

Všechen respekt tvůrcům za to, že de facto jen z archivních záběrů a fotografií dokázali vytvořit něco, co má nejen hlavu a patu, ale dokáže diváka i usadit do sedačky a udržet jeho zájem po celý film. To se mi u dokumentů až tak často nestává. Jediná výtka směřuje k paní vypravěčce, která monotónním stylem přednesu dělala všechno proto, aby člověk usnul, nebo minimálně přestal vnímat. ()

JC_Gucci

Příběh dvou vulkanologů sestavený z jimi natočených autentických záběrů. Je to takový důkaz, že když někdo nasměruje svou posedlost správným směrem, pro ostatní je to fascinující podívaná. Natožpak když se takoví lidé sejdou dva a ve své posedlosti se začnou podporovat. Záběry producící lávy a vybuchujících sopek jsou stejně zajímavé, jako příběh jejich tvůrců. Jen škoda trochu suchého komentáře, který ze začátku drhne v uších, časem se na něj dá zvyknout. Za zmínku určitě stojí skvělý sound design, který záběrům chrlících vulkánů a padajícího kamení dodává skvělou atmosféru, přes kterou by člověk málem zapomněl, že původní záběry byly všechny němé. ()

Maxtrix

Na dokument málo informativní, na romantiku málo lásky. Skoro pořád přeskakuje z místa na místo a jen málokdy respektuje návaznost. Přesto má snímek Fire of Love něco, za co stojí kouknout. Nebudu vás napínat - jsou to záběry sopek v akci. Pozorovat krajinu jak se v rychlosti mění, bere životy a rozsévá živiny je opravdu krásné. Film sice obsahuje pár děr, ale díky němu jsem dostal náramnou chuť zkoumat aktivní sopky. ()