Pěst orla

Eagle's Shadow Fist

Fist of Anger

Akční / Drama / Válečný

Hong Kong, 1973, 87 min

Nie je to vôbec zlé - operní herci skrývajúci sa na vidieku a bojujúci proti japonským okupantom. Silný prvok pomsty je všadeprítomný, zároveň nosný a dobre ťahá celý film. Akčný žáner je dobre vyvážený s dramatickým. Súboje sú síce iné, ako pri Shaw Brothers, menej choreograficky premakané, ale na druhej strane pôsobia vierohodnejšie - vyzerajú tak, akoby jeden druhého chcel naozaj zabiť a nie ukazáť - aha, pozri koľko desiatok obranárskych chmatov a skákajúcich cvikov poznám. Škoda akurát, že rozdiel medzi karatistickým a kung fu štýlom nie je žiadny, resp. iba minimálny - všetko vyzerá ako karate. Samozrejme, aj oni majú svoje muchy - karatista lámajúci hrubé pne stromov, žiadna únava pri súbojoch, čím dlhšie je súper bitý a viac doráňaný, tým dáva mocnejšie chmaty a kopy a vadilo aj to, že takmer všetci Japonci vyzerali ako Číňania. Vtedy 19-ročný Jackie Čan je iba vedľajšia postava a nie je žiadnym ťahúňom, čo prekvapilo, pretože som ho už videl aj v dvoch starších filmoch.(3.8.2018)

• TERRORDROME

Jackie Chan je známy väčšine ľudí a preto býva na obaloch filmov vycapené jeho meno a fotka, aj keď je hlavným hrdinom niekto úplne iný a Jackie tam robí len krovie. Pamätám sa ako som kedysi pozeral tento film práve kvôli nemu a samozrejme som bol sklamaný, keďže to miesto neho ťahal nejaký iný čínsky panák. Nebolo to však len kvôli tomu, aj bez Jackieho to predsa môže byť dobrá mlátička, lenže nie je. Je to moc vážne, moc nudné, choreografia súbojov strnulá a nezáživná. Jediné čo mi utkvelo v pamäti bolo pár nečakaných brutalitiek, ako keď chlapík chytí ženskú a surovo jej zlomí chrbát cez koleno.(11.11.2011)

• Epistemolog

Souboje jsou sice dlouhé, ale nic extra. Jde jen o přijímání a rozdávání ran, tudíž žádné choreo ani akrobacii nečekejte. Jackie se jen objeví a dostane pořádně na budku, což platí (do roku 1974) ve všech jeho filmech, když začínal. Kamera je občas úplně mimo zato umělé krve požehnaně. Od režiséra Mu Zhu bych doporučil povedenější flick: Kung-fu Kid (1979).(19.1.2014)

• Tuxedo

Podstatně lepší než první "interdomiňácký" kousek Young Tiger, přesto se pořád jedná o podprůměrnou záležitost. Jackie tu opět zastává vedlejší roli a ani tentokrát toho moc nepředvede, o kvalitní akční scény však není nouze, pokud vám ale např. nevadí, že se při závěrečné bitce hl. hrdina ne a ne unavit, přičemž dostává nehoráznou nakládačku. P.S. Už víme, odkud Tarantino vykradl ten originální způsob zlikvidování Elle v druhém Kill Bill. ;o)(19.7.2007)

Příběh je zasazen do roku 1937 v němž Japonsko okupuje Čínu. Jackie Chan ve vedlejší roli jako člen divadla, který se zastane bezmocných vesničanů a dostává se do konfliktu s japonskou armádou. Jackie má ve snímku kratší sestřih vlasů než obvykle. Souboje nejsou z hlediska choreografie perfektní, ale je jich hodně.(12.10.2011)