Hlava Medúzy (divadelní záznam)

Komedie / Drama

Česko, 1999, 110 min

Boris Vian (divadelní hra)

Kdo by řekl, že se z manželských hádek a roztržek dá napsat tak skvělá hra? Přiznávám, že jsem to netušila a dosti mě to překvapilo i kvůli tomu, že mi tuto hru doporučila profesorka češtiny. Komedie o manželském páru, kdy manželka podvádí manžela kvůli tomu, aby mohl umělecky tvořit, prostě nádhera, nemůžu jinak než doporučit. ;)(26.8.2013)

Petr Vacek v roli vyšinutě zamilovaného mladíka, Jaroslava Kretschmerová jako lyricky romantická manželka a skvostný Jiří Lábus (cena Thálie) v roli jejího manžela, nešťastného podivína, kterého začínají na spáncích svrbět rašící parohy. Komická a svým způsobem i dojemná černá komedie. Rozhodně doporučuji.(28.7.2003)

Zlaté časy Ypsilonky, kdy divadelní soubor kritika i početná obec fanoušků hýčkaly, spadají do 80. a 90. let minulého století, tzn. Hlava Medúzy svým způsobem uzavírá tohle slavné období. Věk nezastavíš ani u lidí ani u souboru, který se ne dost rychle obměňoval a nedokázal nahrazovat nejpopulárnější hvězdy, na kterých repertoár stavěl. Dokud si Petr Vacek vede svou one-man show, je to výborné a ještě větší grády to dostává příchodem Jirky Lábuse, který deptá pana domácího psychicky i fyzicky (chápejte, černý pás, třetí dan). S příchodem Jaroslavy Kretschmerové a blížícím se rozuzlením hra poněkud ztrácí a naprosto netvrdím, že je to hereckým výkonem jediné herečky na place. Přesto za mě jednoznačný nadprůměr, jen je nutno vzít v potaz, že hra má crazy ladění a herci, především zmínění Jirka Lábus a Petr Vacek, záměrně přehrávají. Celkový dojem: 75 %.(13.12.2016)

Zřejmě to nebude špatně napsané, co tomu podráží nohy, jsou bídné herecké výkony.(6.9.2015)

Jiří Lábus v roli podváděného manžela v komedii Borise Viana........Boris Vian, původní profesí inženýr, proslulý jazzový trumpetista, zasvěcený hudební kritik, dramatik a spisovatel, básník a překladatel.(21.9.2011)

• - Za roli v tomto snímku získal Jiří Lábus cenu Thálie. (Terva)