'Je vous salue, Marie'

Drama / Fantasy

Francie / Švýcarsko / Velká Británie, 1985, 76 min

Jean-Luc Godard

Jean-Luc Godard

Vynikajici esej na tema vztahu cloveka k vlastni telesnosti, lasce, duvere i nad samotnym pribehem Marie, jak se vyskytuje v Bibli. V podstate jsem mel problem jen s nasledujicimi vecmi 1) Godard zpochybnuje svobodne rozhodnuti jak Marie tak Josefa, coz je podle mne v puvodnim pribehu sice podstatne, ale jemu to umoznuje vic vyhrotit sve tazani. Navic ve vztahu k tomu, jak si Buh vybira v Bibli sve nasledovniky to vlastne ani tak nelogicke neni 2) Josef vyzniva jako magor. Ale to nejen u Godarda, to v cele katolicke tradici, takze je otazka jak moc se Godard ironicky posklebuje prave tomuhle. Ostatne ironie je v celem filmu velmi podstatna a to aniz by dilo ztracelo na uprimnosti a opravdovosti. A katolici, jakoz i papez by se pro priste meli vyjadrovat vyhradne k filmum, ktere videli a ktere pochopili, protoze Godardovo Je vous salue Marie je vic katolicke nez barvotiskove obrazky na zdech vetsiny far.(18.9.2011)

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(20.12.2005)

Jak řekl sám autor, "Marie" je vyvrcholením řady jeho filmů ("Sauve qui peut (la vie)", "Passion", "Prénom Carmen") z počátku 80. let, kterými se (po politických 70. letech) vrátil k točení filmů řešících i otázky lidsky osobní či intimní. A toho je "Marie" skutečně dovršením, jelikož její individuální váhání a rozhodování o zvolené cestě je jádrem a vrcholem celého filmu. Jako typický exemplář z výše popsané řady se snímek jeví i svým znovunalezením (samoúčelné) krásy filmového obrazu, která byla (zejména v 70. letech, ale samozřejmě i v dalších fázích autorovy tvorby) oslabována snahou nacházet v obrazu nové funkční vztahy se zvukem a s cíli ležícími mimo estetický zážitek. Proto místy až cíleně kýčovité záběry přírody atd. Co ve filmu funguje již méně, je vedlejší dějová linie československého myslitele-emigranta, která snad má tvořit kontrast k jednání Marie (její pokora, váhání a obětování své sexuality oproti bohorovnému intelektuálovi s vícero ženami) či linii pojednávající o stvoření (života) v protikladu k biblickému početí. Je zajímavé, že se Godard s příběhem o Panně Marii, natož odehrávajícím se v současnosti, nesnaží o nějakou (ateistickou atp.) aktualizaci, ale respektuje duchovní obsah biblické předlohy.(23.8.2014)

Ako by to asi vyzeralo keby bol betlehémsky príbeh zasadený do mestského prostredia 20. storočia, Mária by bola študentkou milujúcou basketbal, Jozef taxikár a "strýko" Gabriel by priletel na lietadle s "nečakanou zvesťou"... Film svojho času vyvolal búrlivú kritiku v katolických kruhoch (pápež Ján Pavol II. svojho času povedal, že film hlboko ranil náboženské cítenie veriacich) nielen kontroverzným poňatím "svätej rodiny", ale i nahými zábermi "ikonickej Márie". Cieľom filmu však nie je prvoplánová kontroverznosť tematiky, ale skôr na biblickom podklade vykresliť kolorit filozoficko-poetických meditácií (s Dvořákovou hudbou) o vzťahu tela a duše, na druhej strane zachytiť prirodzene ľudské pochybnosti vo veciach lásky, ako je napríklad otázka dôvery a vernosti...(7.3.2011)