Reklama

Reklama

Krvavé pobřeží

Trailer 2

Obsahy(1)

Příběh filmu Krvavé pobřeží se odehrává v roce 208 v Číně během vlády dynastie Han. Ačkoliv Číně vládl jeden císař - Han Xiandi, země byla rozdělena do mnoha proti sobě bojujících států. Na západě měl vládu v rukou ambiciózní premiér Cao Cao, který používal císaře jako svoji loutku, východ ovládal císařův strýc Liu Bei. Cílem Cao Caa bylo zničit všechna království a prohlásit sebe za jediného vládce sjednocené Číny. Jeho protivník Liu Bei se snažil získat na svoji stranu království Wu, ležící na jihu zemi, kterému vládnul Sun Quan. Liu Bei k němu vyslal svého vojenského poradce Zhuge Lianga, který se zde seznámil s místním vicekrálem Zhou Yu, s nimž se velmi spřátelil.

Když Cao Cao zjistil, že se tato dvě království stala spojenci, vyslal proti nim armádu osmi tisíc mužů a dvou tisíc lodí. Doufal, že zabije dvě mouchy jednou ranou. Armáda se utábořila v lese Crow u řeky Yangtze, na jejímž druhém břehu, tzv. Krvavém pobřeží tábořili spojenci. Zdálo se, že se zmenšujícími zásobami jídla a prořídlou armádou, jsou spojenci v koncích. Zhou Yu a Zhuge Liang dali hlavy dohromady a díky své moudrosti se jim podařilo obrátit vývoj války. Následovaly nespočetné bitvy na zemi i na moři, které vyvrcholily nejslavnější bitvou v čínské historii - bitvou u Rudého útesu (Čchi´ Pi) na jižním břehu Jang-tse. V boji bylo potopeno dvě stě lodí a směr čínské historie byl navždy změněn.

Tato slavná bitva byla jednou pro vždy zachycena v románu „Romance of the Three Kingdoms“. Přesto, že je kniha stará více než 700 let, pořád je v celé Asii velmi populární. Bylo podle ní uděláno více než tucet počítačových her a množství komiksových knížek. Režiséra Johna Woo tento příběh přitahoval více než 20 let, ale v tehdejší době neexistovaly vhodné podmínky, technické ani finanční, které by umožnily vznik tak velkého a nákladného filmu. Příležitost přišla v létě 2004, když producent Terence Chang poprvé přiletěl do Pekingu a začal dávat dohromady plán i potřebné finanční prostředky. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (198)

Phobia 

všechny recenze uživatele

79% za tuhle grotesku - děláte si prdel?! Jo táák, on to natočil John Woo..... noakurvaco?! Vždyť ten film je blbý jak dodo po frontální lobotomii! Zlý čínský kapitalista terorizuje hodného čínského komunistu a proto se hodní čínští komunisté spojí proti imperialistickému tyranovi. Strana dobra má udatné, charismatické a inteligentní generály, z nichž nejméně jeden poroučí větru-dešti, zatímco strana zla disponuje pouze idioty (podle známé rovnice: čím větší padouch, tím větší dement). Typická válečná akce tedy vypadá tak, že hrdinné komunistické lučištnice na koních prchají před armádou kapitalistů, pronásledujících chrabré střelkyně po jejich "ukrutně lstivé" provokaci. Lučištnice se vnoří do lokální písečné bouře (neprůhledná clona asi 50 metrů široká), za kterou se příhodně skrývá slabší komunistická armáda ve strategicky dokonalé formaci Labyrint. Nepřátelé bez váhání vjedou do labyrintu, kde se vzájemně ztratí a jsou rozděleni na menší skupiny. Jak věrohodné! Proti těmto zmateným jednotkám sevřeným mezi štíty poté po jednom vjíždějí komunističtí bossové, nejvyšší generálové, přičemž každý z nich sám pobije nejméně 50 bezmocných imperialistů a srazí holýma rukama do bezvědomí alespoň dva-tři koně. Samozřejmě se při té příležitosti najde čas i na tradiční čínskou leteckou akrobacii... pořád nechápu, proč Čína nesbírá medaile v takových atletických disciplínách, jako je skok do dálky (písková doskočiště by bylo nutné protáhnout alespoň o 25 metrů), do výšky nebo o tyči (oproti reprezentantům ostatních národů by mohli do výšky šesti metrů -nebo i dvakrát tolik- skákat bez tyče). Potřebuje oslabené vojsko šípy? Pošleme tedy proti zlému nepříteli lodě, ověšíme je slaměnými balíky, v každé bárce bude nějaký šikmooký frikulín s úsměvem srkat té, zatímco dementní kapitalista místo pár zápalných střel vyplýtvá kompletní munici a s miliardou šípů nechá komunistické lodě zase v klidu odplout. Plánujeme konečně použít zápalné šípy, ale nevyhovuje nám směr větru? Žádný problém pro čínské komunisty, kterým geniální poradce, cosi mezi Merlinem a Karlou Mráčkovou, jediným pohledem na nebe vyvěští/zařídí otočení větru v příhodné chvíli. Pravda, trochu tomu napomůže manželka vrchního generála, když se vydá do nepřátelského tábora zasvětit arcipadoucha do správné přípravy a popíjení čaje, čímž lstivě odvrátí jeho pozornost od nastávající bitvy. Výčtem veškerých absurdit bych promarnila zbytek dne: zkrátka - jako parodie na historické a válečné filmy funguje "Krvavé pobřeží" výborně, nasmála jsem se převelice. Děkuji uživatelům jako Canakja, Naslund a nemnoha dalším, že ve mně uchovali jiskřičky naděje ve zdravý rozum a vkus uživatelů CSFD (spokojené prepubertální diváky omlouvá jejich mládí, ožralé a zfetované jejich intoxikace). Dávám 40% za výpravnost (velké prachy jsou na tom vidět), hezké exteriéry a hojně odpalované nálože smíchu. ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Vizuální orgie, bitvy podobné těm, které známé z trilogie Pán prstenů, sofistikované odkazy na čínskou kulturu (čajové obřady, láska k hudbě, ale hlavně na legendární válečnický spis Umění války). Škoda jen, že si jsou všichni ti kluci čínští, tak moc podobní, přiznávám, že jsem se občas v té bitevní vřavě ztrácel, zkrátka jsem netušil, která strana je která, to je ale můj problém, ne režisérův. Přesto všechno to dnes necháme na čtyřech hvězdičkách. 75% ()

Reklama

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Videl som oba pôvodné filmy a tak ma tento drasticky zostrihaný dvojhodinový výcuc dosť sral. Oba filmy mali vyše dvojhodinovú stopáž, takže je to skrátenie o polovicu. Všetko je kratšie, všetko dáva menší zmysel (podobne ako pri kino verzii Kráľovstva nebeského) a epickosť celého diela je menšia. Film je to kvalitný aj takto, ale pre vačší zážitok vyhľadajte pôvodnú dvojdielnu verziu. ()

Yardak 

všechny recenze uživatele

John Woo ukázal, že je zpět ve skvělé formě a natočil naprosto úžasný historický megafilm. Přes výborně natočené souboje, krásné obrazy přírody, vojenské taktizování, po speciální efekty a dobré výkony hlavních herců je to film, který mě oslovil na plné čáře. Už se těším na asijskou verzi, která je dvakrát tak delší :-). 90 %. ()

Okara 

všechny recenze uživatele

Pro mě aktuálně nejlepší čínský historický velkofilm pyšnící se nejen jednou z nejlépe zpracovaných nočních bitev, ale i woovou precizní režií doplněnou o dokonalou kameru a impozantní speciální efekty. Nové válečné strategie a časté souboje bojeschopných generálů, při kterých se tají dech začleněny do průměrného příběhu, připomínajícího asijskou obdobu Trójy v pozadí s mírumilovnou hudbou (místy připomínající OST Catch me if you can). Také možná škoda úplného zakončení, ale jinak dechberoucí zážitek, a to nejen pro nadšence historických velkofilmů. 90% ()

Galerie (83)

Zajímavosti (9)

  • Okrem kontinentálnej Číny prebiehalo natáčanie snímky aj na ostrovnom Tajwane. (MikaelSVK)
  • Jde o nejdražší čínský film všech dob. Stál kolem 50 milionů dolarů a předstihl tak i Kletbu zlatého květu z roku 2006 (45 milionů dolarů). (jonyyy)
  • Natáčení trvalo přes 200 dnů, závěrečná scéna se připravovala více než rok a bylo pro ni postaveno osmnáct funkčních lodí. (vendy63)

Související novinky

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

26.12.2010

V květnu odstartuje Christopher Nolan natáčení The Dark Knight Rises a jeden by čekal, že Christian Bale se v klidu připravuje na návrat do Batmanova kostýmu a v další sebevražedné tělesné proměně… (více)

Království zabijáků Johna Woo

Království zabijáků Johna Woo

15.06.2010

Po megaprojektu Krvavé pobřeží a krachu velkofilmu z dob čínské revoluce 1949 se John Woo odmlčel. Najednou je tady ale s filmem, který nejen produkoval (spolu se svým dlouholetým parťákem Terencem… (více)

Reklama

Reklama