Kuciak: Vražda novináře

• angličtina The Killing of a Journalist (více)
Dánsko / Česko / USA, 2022, 102 min

Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument Kuciak: Vražda novináře rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace a také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny i s obhájcem hlavního obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera. Unikátní policejní záběry a materiály vrhají na celý případ nové světlo. (Bontonfilm)

Muel

| Final Cut for Real | Výborný dokument, ktorý vám povie a ukáže doslova a do písmena v podstate všetko, čo sa tohto smutného prípadu týka. Strašne veľa informácií, ale divák sa necíti, že by nestíhal, práve naopak si myslím, že priama úmera informácií a tempa dokumentu bola tak akurát. Ukážka z videozáznamu z miesta činu so strelcom mi spravila husinu až na prdeli, neskutočné. Textové správy, výpovede právnikov a dokonca aj toho od Kočnera, prišlo mi to sympatické, že aj druhá strana sa dostala k slovu. Vysoko kvalitná, ale hrôzostrašná vec. "Najmocnejšou mafiou na Slovensku bola vlastne polícia." Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Goldbeater

I když si člověk může myslet, že celý ten příběh dobře zná z médií, dokument Kuciak: Vražda novináře velmi zručně dává zásadní informace do komplexních souvislostí a úhledně je společně s mnoha překvapeními překládá divákovi, jemuž poté nezbývá než kroutit hlavou nad tím, jak moc „fucked up“ celá ta situace na Slovensku opravdu byla (potažmo stále je; bude). A je dobré si to připomínat, udržovat o tom aktivní konverzaci a nezavírat před tím oči. Co k tomu dodat? Byla to fakt síla. [KVIFF 2022] ()

siloalampa

Žijeme v nekonečnej pavučine a sme v nej prepletený navzájom. Spravodlivosť raz príde, no nemusí tu a teraz. Čo želáš inému, tebe sa stane, čo si želáš sám, má už niekto iný... Slovensko je malé, preto je tak priehľadné. "Kameňom" hádžeme všetci často a rady, konáme hrozné veci a sme ako ľudstvo nepoučiteľní a predurčení k vyhynutiu. Politika je len prehistorický súboj o moc. Hra bohatých s naivitou chudobných. Česť výnimkám, ktoré dnes už neexistujú, lebo by sa po nich zľahla zem skôr, akoby niečo mohli znamenať. Skôr, či neskôr si však každý z nás skočí na svoju návnadu, sme predsa v pavučine. Držím NÁM palce. ()

jedna_vrana

Gregorovce sú len pár kilometrov a tak sme tento rok navšívili „Koncert pre Jána a Martinu.“ Prvým faktom je, že bol už piaty. Druhým, že sa nekoná v deň výročia ich smrti, ale plánovanej svadby. Najviac sa ma dotklo svedectvo pani Kušnírovej. Keď na sociálnych sieťach zverejnili dátum tohto ročníka, nejaká žena jej napísala do komentára, že by už mala prestať s tým medializovaním, veď nie je jediná, kto prišiel o niekoho blízkeho. „Veď aj mne zomrel len 40-ročný manžel a neroznášam to po všetkých médiách.“ P. Kušnírová na to reagovala, že ona ale musí žiť s tým, že niekto jej milovanú dcéru zavraždil a že posledné, čo v svojom živote videla, bol pohľad do hlavne zbrane. Cynické, obludné, dokument musí zasiahnuť každého rodiča (i nerodiča, ak je človekom). Nedostatok človečenstva totiž hľadí z mnohých tvárí v dokumente. Ktorý ani nemohol vzniknúť na Slovensku. A septembrové voľby ukážu, či sa pamäť Slovákov opäť nestáva pamäťou meňavky. ()

fashion

No skorumpovaná Slovač, prehnitý štát. Za peniaze zapreme aj brata,čistá hanba, lenže takto to tu funguje. Mama Martiny je môj človek, jej snaha, aby svine, ktoré patria za mreže tam aj skončili. Celé je to o ľuďoch, o systéme,ktorý si vytvorili. Úplné súhlasím s vyjadrením, že Slovensku moc a peniaze do rúk nepatria. Je to mafiánsky štát. Neviem, kde sa berú tie opice,čo máme v politike, ale zrušila by som to ihneď. Polícia to je trapas a hanba Slovenska, to tu už dávno vieme, kontakty robia svoje. ()

• Alena Zsuzsová byla v dokumentu přirovnána k Mariánu Kočnerovi jako jeho zrcadlo z pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků (1937), jelikož ho neustále chválila, tak jako v pohádce zrcadlo neustále chválilo královnu. (griph)
  • Na českou premiéru filmu přijel režisér Matt Sarnecki 23. března 2023 osobně do pražského Kina Lucerna. (Moco)

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

01.03.2023

Jeden svět zveřejnil filmový program, který v březnu představí v kinech. Festival letos uvede 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a… (více)

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

09.07.2022

Největší filmový svátek v Česku se po devíti dnech uchýlil ke svému konci. V sobotu večer proběhlo ve Velkém sále hotelu Thermal slavností zakončení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v… (více)