Válečné drama statečných ruských vojáků, kteří odolávají obléhání Stalingradu německou armádu. Film vypráví o jediné bitvě Velké vlastenecké války (1941-1945) na Volze. Ústřední příběh sleduje osud sovětských vojáků a důstojníků jedné dělostřelecké baterie, která za cenu heroického úsilí a jejich vlastních životů brání nepřátelským tankům, aby prošly. (oficiální text distributora)

see_sawandrew

I v době tvrdé Brežněvovy normalizace vznikl tu a tam film, který stojí za pozornost. Hořící sníh je jedním z nich. Podobně jako Na západní frontě klid zobrazuje, jak takový klid vypadal. Tentokrát jde o jednu z mnoha veledůležitých lokálních bitev poblíž Stalingradu, kde se za obrovských ztrát přesýpaly hodiny mnoho měsíců. Hořící sníh je klasický válečný snímek, který je sice v určitých momentech poplatný své době, avšak s několika obrovskými výhodami, které ho dělají skvělým. Jednak je to tíživá atmosféra ruské zimy, nedostatku jídla a pití, a všudypřítomné smrti, které se postavy v žádném případě nevyhnou. Další výhoda filmu je potlačení emocionální expresivity (láska, sklíčenost, odvaha) - tolik typické pro ostatní velké válečné filmy - místo toho se film soustředí na samotnou situaci, která nebohé postavy vykresluje mnohem reálněji než extrémní patos (ruský patos je zde minimalizovaný na přirozenou mez). A konečně - je zde stejně jako v Čuchrajově Čistém nebi znázorněno, jak trapné pro obě strany je předávání vyznamenání. Bitva samotná je zároveň skvěle natočena, snímání krajiny a velké celky začleňují postavy do bitevní vřavy, a tak konvenční střet skutečně funguje, jak má, narozdíl od nudných choreografií Ozerových bitev. Působivý snímek. 80% ()

xaver

Velmi dobře natočený snímek z bitvy o Stalingrad, která předzamenala obrat ve válce a přivodila Němcům po pořážce u Moskvy další krutou porážku, ze které se už ale nevzpamatovali. U Stalingradu Němci přišli, díky paranoidnímu Hitlerovi, který viděl ve všech snahách neměckých generálů o ústup pouze zradu, o celou šestou armádu, téměř čtvrt milionů můžů, z nichž více než polovina zahynula krutou smrtí a konce války se v zajetí dočkala jen malá část. O bitvě o Stalingrad byla natočena spousta snímků, ale tento patří k nejlepším. ()

Slimak

Potešilo mě, že tento film, je oproti příbuzným filmům absolutně netendeční a v jistých situacích velmi naturalistický. ()

Vesecký

Film na motivy novely Jurije Bondareva je vlastně o bitvě, kde po celou dobu Rudá armáda prohrávala. Na 70. léta odvážné téma a odvážně nafilmované. Člověk se dost ztrácí v ději i postavách, uniformita anonymizuje. Na filmu je cenná jistě kamera, režie, ale především to, že neheroizuje jednotlivé hrdiny, jsou to lidé z masa a kostí, kteří mají před střetnutím s nepřítelem strach. Podobně i postava generála, jakkoliv je zpočátku přísný až nelidský, ukazuje, že má i srdce, když se rmoutí nad smrtí svého politické zástupce. Přesto jsem se u filmu dost nudil, ačkoliv film není nijak dlouhý, neuměl bych jeho děj ani záhy po shlédnutí vypravovat. ()

KoleckoR

Film o malé, ale neméně významné, epizodě v bitvě o Stalingrad. Na 72 rok je to dobře zvládnuté, povedená tanková bitva a ani se tam moc neplete politika, spíš se snaží ukázat pár lidí a jejich psychiku. Naopak scénář dost pokulhává a některé dialogy jsou jenom proto, aby byly. Kdyby raději mlčeli, udělali by líp. ()

drankeryth

Komsomolci sup do prednej linie a brante svoju poziciu az do posledneho muza. Taky bol rozkaz od toho generala a cuduj sa svete oni sa ubranili a hrstka prezivsich dostala blbe medaile a chutnucku vodku do paprc:) Vo filme je jedna dlha bojova scena, kde nemecke tanky utocia na sovietskych vojakov, ktori sa len brania delami a granatmi. Boje boli premyslene a na tu dobu aj dobre spracovane. A to zimne prostredie to len skraslilo:) ()

MickeyStuma

Obrana Stalingradu byla ztvárněna nesčetněkrát. Kvalitně, děsuplně, ideologicky. Tento snímek patří mezi ty kvalitní. Realistické bitvy byli již dávno samozřejmostí. Megalomanská výprava a velké množství vyobrazených vojáků je to, co na takových filmech vždy uchvacovalo. Vždy to vypadalo jako přímé dobové záběry. Tady však šlo i o vojáka. O jeho pocity s oné hrůzy, o jeho psychiku, o jeho poslání. Jedinou slabinou jsou poněkud ponuré dialogy. A nebo opravdu takhle sověti mluvili? Každopádně některé sovětské válečné filmy měli ohromný potenciál vyobrazit onu hrůzu na bojišti. Za jakých (zde velmi mrazivých) podmínek se muselo bojovat. Tento vydařený snímek by měl patřit mezi (v uvozovkách) ty ceněné. ()

Pořez

Jako malému militaristovi se mi to líbilo. A teď, když na to vzpomenu, musím uznat, že tenhle film mnohem víc vypráví o bolesti, než by agitoval. ()

DENIROSIS

Docela slušný Sovětský válečný film,poznamenaný svou dobou.Dialogy jsou místy dost nepřirozené a chování vrchnosti k obyčejným vojákům je zobrazeno dost zkresleně.Jako dítě jsem ho dost baštil. ()

tatopulos

Slabota, nemůže konkurovat Ozerovu Osvobození, Stalingradu ani Boji o Moskvu. Válečná výprava nic moc, psychologie postav je ve vzduchoprázdnu. Zaujal mě rozporuplný velitel. Začátek filmu byl jako z mateřské školky- "já umím hrát na harmoniku a na co ty ?" ()

Branicky

Film s typickými znaky sovětských válečných snímků. Popisuje jeden přímý střet dělostřelců a útočících tanků na jedné obranné linii. Tento námět je v sovětských filmech používán často. Z postav rozhodně zaujme polytruk, kterého všichni milují, a který do děje na frontě vnáší lidskost a soucit s prostými vojáky - ve srovnání s příklady z reálné historie to působí velmi velmi ironicky až cynicky. Kladnou stránkou je docela dobrá výprava filmu odrážející se v dobrých bojových scénách a použití množství techniky. Všiml si ještě někdo, že německým tankům se neotáčely věže? ()

da.rk

Nevím proč všechny německé tanky jsou vydávány za tigery. V té době ani nebyly ještě bojově nasazeny. Jinak spousty patosu a věty typu "jediný odchod z pozice je možný jen jako mrtvý"...........a tak je zastavili. ()

robfi

slusny film, uveritelny, za ty prachy. Kdyby tam nebyla ta kravka Tanja a nemecke tigery nemely podvozek t34, bylo by to uplne delikatni. Vzhledem k dobe vzniku kazdopadne docela nadprumer. ()

Michalov22

Klasický sovětský válečný film, který má občas nepodstatné a nelogické dialogy, ale je zde dost dobře vykreslena ruská zima, válečné boje a ukázka typického postoje sovětských generálů - "jediné opuštění pozice je, když zemřete". Tento film patří určitě k nejlepším sovětským válečným filmům. ()

Kajuga

Hezký film. Velmi věrný knížce. Možná až skoro zbytečně. Sice popisuje část bitvy o Stalingrad, ale málo známou část (tj. obrana před protiútokem: pokusem otevřít kotel. ()

Udet

..další z rádoby velkolepých bolševických agitek aneb pohádka o tom jak hrstka ruských gerojů s pár děly zastavila tankovou divizi.. ..má to atmosféru, spád, není to vlastně udělané špatně, jen kdyby.. ..nebylo toho samozřejmého příšerného přehánění.. .kdyby ivani bojovali opravdu tak jak se diváky snažili krmit tvůrci těchhle bolševických skvostů, tak by určitě před Wehrmachtem nemuseli zdrhat až k Volze.. ()