poster

Amore e morte nel giardino degli dei

 • angličtina

  Love and Death in the Garden of the Gods

Drama / Fantasy

Itálie, 1972, 90 min

Komentáře uživatelů k filmu (6)

 • Kangax
  ****

  Výborné, neprávom polozabudnuté giallo (takmer skvost!), ktoré sa od iných známejších žánrových kúskov odlišuje netradičným, iným štýlom rozprávania príbehu. Opustená vila, ktorá skrýva strašné tajomstvá o svojich obyvaťeloch nevyzerá vôbec hrozivo, ani starý profesor ktorý sa rozhodne priestory prenajať na svoj výskum vtákov sprvu vôbec netuší aké krvavé tajomstvá bude odkrývať. Avšak viac-menej náhodný objav zahodenej (skrytej) magnetofónovej pásky spôsobí veľmi zaujímavé odkrývanie desivého príbehu. Profesorom nájdené nahrávky s rozhovormi krásnej Azurry (Erica Blanc) s rodinným priateľom, psychológom Martinom sú však iba začiatkom odhaľovania zamotaných vzťahov, plných zvrhlej lásky, zrád, a aj sexuálneho a psychického zneužívania, ktoré končia neočakávaným ale logickým krvavým masakrom. Viaceré nečakané zvraty, viacmenej zaujímavá predčasná pointa a veľmi uspokojivý a krvavý záver inak skôr psychologického a pomerne nekrvavého gialla boli pre mňa veľkým prekvapeným. Tomuto giallu svedčia nielen kvalitné herecké výkony ale aj zaujímavá pôsobivá a hudba a úžasná atmosféra, budovaná spomienkovými a snovými scénami a vhodne zvoleným prostredím chátrajuceho parku pri vile. Prakticky nemám čo filmu vytknúť, pre mňa veľké a príjemné prekvapenie v rámci žánru.(18.12.2012)

 • Karlos80
  ***

  Psychologická detektivka, místy melodrama s krásným názvem, jinak se zde našly i menší giallo a gothic elementy. Film po obsahové stránce (stručně: láska, sex, zrada, vražda) nebyl vůbec špatný, celá ta původní myšlenka (filmová páska) a příběh byl rozhodně zajímavý, škoda jen že je to téměř až do konce spíše uspávající a málokdy se něco děje. Krvavé a násilné finále je ale i tak víceméně památné. Film rozhodně stojí vidět už jen díky Erice Blanc a jejímu krásnému tělu a Peterovi Lee Lawrencovi (skvělý výkon, jeho nečekaná proměna v posedlého muže/šílence byla vynikající) a nádherné přírodě. Petr Lee Lawrence - manžel krásné španělské herečky Christiny Galbó, za dva roky po tomto filmu tragicky zemřel, podle informací na IMDb. si vzal život kvůli nádoru na mozku, což se jeví v souvislosti s tímto filmem a především pak z jeho rolí, jako zcela neskutečné, člověku až z toho zamrazí.(1.7.2011)

 • darkrobyk
  ****

  Psychologické drama s přesahem do kriminálního žánru, které však nenaplňuje všechny znaky pro giallo, jen některé. Pěkná kamera snímá výtvarně vyladěné interiéry tak, jak je Italové umí udělat. Umělecký vnitřek vily je v příjemném kontrastu k divoké zahradě, co ji obklopuje. Zahrada však kromě jen zčásti spoutané přírody ukrývá i nejedno tajemství, mezi nimiž jsou třeba magnetofonové pásky se znepokojivým příběhem, ale také železné pasti. Německý ornitolog usazený na čas ve vile tak společně s diváky prožívá dramatický příběh směřující ke katastrofě. Nechybí sny, běh labyrinty prázdných ulic, opuštěné domy, letní atmosféra se závanem smrti, krásná Erika Blancová, nahota, sex, krev a ve finále kopice mrtvol. Celkově spíše za 3*, ale za poslední minuty přidám jednu navíc, jelikož kruh se pěkně krvavě uzavřel.(25.5.2020)

 • Vojtino
  ***

  Krásná hudba, krásné prostředí, velmi zajímavý námět, úžasný název, ale to zpracování? Nevýrazná nuda. Což je velká škoda, protože film měl obrovský potenciál. Vím, že se to s největší pravděpodobností nestane, ale kdyby se dnes natočil remake, mohlo by jít o velmi dobrý kousek.(1.2.2014)

 • vitekpe
  ****

  Mirne netradicne pojato, ale zas takovej ulet bokem to neni. Popsal bych to asi jako "mirne psychologicke giallo". 4+(4.4.2014)

 • kkarx
  ***

  Opuštěné domy a nahrávky jsou vynikajícími prostředky pro vytvoření tajuplné atmosféry a kombinace obojího zde odhaluje perverzní příběh dvou sourozenců (Blanc a Lawrence), kteří propadli incestu. Příběh začíná, když se dívka vdá za klavírního virtuose a její bratr se kvůli tomu dostává na pokraj šílenství. Čili příběh je zdánlivě ve stylu gialla 60. let se třemi postavami a zde s dost úchylným námětem, ve skutečnosti se však zaobírá jen charaktery sourozenců a jejich vztahem. Manžel v podstatě do příběhu nezasahuje, jeho charakter je omezen na to, že je alkoholik a to možnosti příběhu ještě víc osekává. Je tu jedno větší překvapení a konec mnohé jistě také zaskočí. Jak píše Karlos o Peteru Lee Lawrencovi, tak nakonec vše vyjasnila jeho manželka Christina Galbo. Ve skutečnosti si nevzal život, ale zemřel v nemocnici na následky nemoci.(24.5.2020)