Irsko, keltská magie

(TV film)
  • Francie Irlande, la magie celte (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Francie, 2018, 90 min (Alternativní 49 min)

Země plná útesů, potoků, posetá jezery a rašeliništi, zmítaná silnými mořskými větry... Jedna z nejúchvatnějších zemí Evropy, ale především jedna z těch nejzáhadnějších. Ostrov vydaný napospas mořským větrům, omývaný Atlantikem a vodami Keltského a Irského moře. Krásu ostrova lze najít v členitém pobřežím, dramatických útesech, potocích, jezerech i rašeliništích. Irsko je ale hlavně země plná velkolepých příběhů. Její keltské mýty a legendy utvářely její kulturu i naši představivost. Nad zemí, o rozloze přes 70 tisíc kilometrů čtverečních, se stále vznáší nádech tajemství. To se odráží v tradicích, víře, lidové hudbě. I to je dědictví tisícileté historie mimořádná země, kde se podle legend dodnes ukrývají ve skalách a v jeskyních obři a víly. (Česká televize)

Marze

Pohled na Iry jako na povercivy narod presto, ze jsou prevazne katolici s mnoha pohanskymi zvyky. Posunout dalnici o kus dal kvuli stromu, jehoz pokaceni by prineslo nestesti je vynikajici trik. Nejznamejsi irsky narodni park vypada z tech nekolika zaberu jako bezlesa horska poust s par stromy v udoli,kde nemaji recepce ovce a kone. ()

ostravak30

Pro mě je Irsko jedna z nejnádhernějších zemí světa. Miluju irskou hudbu, irskou whisky a irskou přírodu. A když se k tomu přidají jejich tradice a druidové, není prakticky o čem. Snad se tam jednou podívám. Dokument právě z těchto prvků vychází. Představí nám nádherné zelené pláně, ale též drsná pobřeží a tradiční rituály. Jen proto, že si pětku schovávám na opravdu výjimečná díla ji nedám, jinak se jedná o celkem běžný cestovatelský dokument, ale vskutku pozoruhodný a je to pastva pro oči. Za mě je veliká škoda, že Česká televize odvysílala zkrácenou verzi. ()