Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární

Recenze (1 340)

plakát

Sir Alex Ferguson: Never Give In (2021)

Alex Ferguson je opravdový (rudý) ďábel, proto ho bůh do svého ráje ještě nechtěl a vyhradil mu tu na zemi, mezi námi obyčejnými smrtelníky, další čas (přestože šance na přežití po krvácení do mozku byly pouze 20 % (což je pořád víc, než že Arsenal vyhraje ligu)). Dokument, ze kterého budou mít hlavně fans United husí kůži, dokument, jenž jim připomene, jak moc výjimečnému klubu fandí (což je něco, co nám fans City nebo Chelsea závidí, ač to nepřiznají). A právě na této výjimečnosti se největším dílem podílem Sir Alex Ferguson, fotbalový manažer, který změnil svět fotbalu jednou provždy. "Football, bloody hell."

plakát

Audience u královny (2021) (divadelní záznam)

Divadelní hra, kterou v našem prostředí ocení asi opravdu jenom ti, co se o Velkou Británii, resp. o anglickou královnu zajímají. O to větší respekt české produkci, že toto představení zařadilo do svého programu. Iva Janžurová si hru ukradla pro sebe přesně tím způsobem, jak se asi očekávalo a jak to má být. Ale ani zbytek ansáblu o moc nezaostává. Kulisy a hudba pak trefně doplňují toto nadprůměrně kvalitní divadelní představení.

Gregory's Girl (1980)

Příjemná skotská komedie, žádné střeštěnosti, žádné fekální vtípky, žádné blitky, ani nic podobného, co by se odehrávalo v podobné teen-age komedii emerické produkce. Skoťáci to vzali za jinej konec, ukazují strasti a slasti středoškolského života, tak, jak jsme si to v těch jalových telecích letech prožili asi všichni :) Plus sympatičtí hlavní hrdinové, plus (a hlavně) ten fookin bloody cool scottish accent.

Četník a četnice (1982)

S Četníkem, jeho sérií, je to jednoduché- první dva díly výtečné, další dva skvělé, poslední dva průměrné. Tak jako tak, celé to táhne hlavně Louis de Funés, který si film ukradl i tentokráte, na ty nekonečně dlouhé nohy četnic nehledě :-) Lepší než jsem očekával (za mě lepší než Mimozemšťané), pohodová letní komedie, u které se člověk musí hlavně pousmát nad tím, jak moc nekorektní to z dnešního pohledu je- #MeToo nebo BLM to radši nepouštějte, nebo zas vyjdou do ulic, v lepším případě spáchají seppuku...

plakát

České fotbalové legendy (2021) (TV seriál)

Standardní českotelevizní dokumentární série, kde obliba toho kterého dílu jde samozřejmě přímo úměrně tomu, jak kterého fotbalistu máte rádi. Já jsem na této generaci vyrostl, mám s nima několik fajn vzpomínek (samozřejmě vede Euro 2004), takže hodnotím nadprůměrně. Jen tu reklamu na VW si mohli odpustit, pač to závěrečné poděkování na sílu je spíše trapné než dojemné. Ale jinak cajk, tahle generace fotbalistů se svých následovníků jen tak nedočká.

plakát

Skotsko, drsná krajina s mystickou duší (2020) (TV film)

Standardní dokument o této krásné zemi, při jehož sledování jsem lehce zamáčkl slzu nad tím, že už je zřejmě jen otázkou času, kdy se Skotové trhnou od Velké Británie, aby zažívali léta blahobytu jako součást spásné Evropské unie... No nic, záběry na Edinburgh ve mě probouzely krásné vzpomínky na toto město měst, záběry na všechny ty jejich ostrovy, hrady, hory ad. zase myšlenky na to, že si dnešní Skotové tolik krásy snad ani nezaslouží. (Záběry na Glasgow, z jistých důvodů z poslední doby, raději vynecháme :-).

Neklidní rodáci (1985)

Pokud máte rádi Skotsko, skotský humor, skotský akcent, skotskou whisky, pokud máte rádi Edinburgh, budete mít rádi i tenhle film. Pokud nemáte rádi Skotsko, skotský humor, skotský akcent, skotskou whisky, pokud nemáte rádi Edinburgh... hádejte :-)

Havel (2020)

Havel není špatný film, je jen bohužel děsně plochý, povrchní, bez emocí, navíc vyznívá děsně televizně, jako epizoda z nějakého historického seriálu, co by běžel v neděli večer na ČT1. Kladem jsou určitě herci, byť Martin Hofmann má ve zvyku děsně přehrávat, k tomu Lanďákovi se to docela hodilo. Osobnost, jakou Václav Havel bezpochyby byl, by si zasloužila lepší film, ale tak třeba někdy příště.

Vlkochodci (2020)

Tak i do třetice to těm Irům šikovným vyšlo. Po skvělém Brendan a tajemství Kellsu a ještě lepším Píseň moře je i jejich třetí film lahůdkou pro všechny vaše smysly. Žádná retardovaná pixarovka, žádná kýčovitá disneyovka, tohle je krásný pohádkový fantasy příběh okořeněný folklorem a hlavně podepřen skvělým scénářem. Nádherná animace a zasněná hudba (opět výtečný Bruno Coulais, tentokráte podpořen skvělou irskou kapelou Kíla) už je v případě těchto snímků jistota. A mně už docházejí superlativy (Ještě ten dabing! Ten přízvuk. Ten přízvuk!). Zkrátka další úžasný filmový zážitek, už teď se těším, až tahle banda přijde se svým dalším kouskem.

plakát

All or Nothing: Tottenham Hotspur (2020) (TV seriál)

(Komentář a hodnocení po prvním díle). Do půlky nuda, od okamžiku, kdy tam nakráčí Special One, konečně sranda. Asi o trochu lepší než série o ManCity, určitě o dost horší než série o Sunderlandu (ale u něj to bylo dáno těmi turbulentními událostmi). Divím se, že ještě nenatočili sérii o ManUnited, tedy o klubu, který nejen v Anglii rezonuje ze všech fotbalových klubů nejvíc. Je to docela zábava, dívat se, jak takový velkoklub funguje, ale stejně se nemůžu zbavit pocitu, že jsou všechny tyhle série točený hlavně pro americkýho diváka, se všema těma uměle našroubovanýma dramatickýma záběrama a kecama, co jsou spíš k smíchu (btw doprovodný komentář od Toma Hardyho se k tomu vůbec nehodil).