Reklama

Reklama

Guizi lai le

  • Čína 鬼子来了 (více)
Drama / Válečný / Komedie
Čína, 2000, 139 min (Special Edition: 162 min)

Obsahy(1)

Příběh se odehrává roku 1944 za japonské okupační přítomnosti v Číně v jedné zapadlé horské vesničce s blízkou posádkou japonské armády. Čínští vesničané nejsou stavem věcí příliš nadšeni a jen neradi odvádějí podíl ze své úrody, nicméně nijak se viditelně nebouří. Až jednoho dne se objeví neznámý maskovaný muž a přinutí několik vyděšených vesničanů, aby mu na pár dní ohlídali dva japonské zajatce. Tajemný "I" se ale nevrací a vesničané si již nevědí rady. Nakonec se odhodlají k zoufalému činu. (vandalka)

(více)

Recenze (12)

Maq 

všechny recenze uživatele

Nepodařilo se mi sehnat české titulky, ale i s anglickými jsem se znamenitě bavil trefnými a černo-humornými dialogy vesničanů v kuriózní situaci. Opravdu to dlouho vypadalo na bystrou konverzační komedii. Jenže je to drama z války a prostředí notně absurdních, a tak rozuzlení sotva může být rozumné. To se dalo čekat, ale nebyl jsem připravený na mistrovské vypointování příběhu až do absurdity mrazivě reálné. --- Tenhle film mě nutí přehodnotit můj názor na čínskou kulturní komunitu. Zřejmě jsou tam všemu navzdory lidé schopní vyzrálé umělecké výpovědi. Vlastně bych tím neměl být překvapený; znám Rusy, a přes všechno barbarství nemají o vynikající umělce nouzi. Jenže je tu ještě jiný problém: román nebo symfonii můžete napsat doma s minimálními náklady a dílo je na světě. K filmu potřebujete štáb, spoustu peněz a vrchnostenskou bumážku. Jeden génius prostě film neudělá. V tomto případě byly ve věci zahraniční peníze, ale bližší okolnosti vzniku díla se mi z dostupných zdrojů nepodařilo vypátrat. A tedy mi nezbývá než žasnout, jak se z moře triviálních asijských filmů zčistajasna vynoří takový klenot... Edit: Film byl v Číně zakázán. Prý vadilo, že se Číňané přátelí s okupanty a vypadají jako hlupáci. Jak charakteristické! Člověk který nedokáže zavraždit zajatce ... hlupák ... ()

corona 

všechny recenze uživatele

Silný film, pri ktorom som mala občas slzy na krajíčku. Koniec mi však, ako človeku zvyknutému na americko-európsku produkciu úplne zobral dych (trocha som to aj čakala, veď japonská armáda sa počas II. svet. dopúšťala hrozných zverstiev). Najskôr sledujete život dedinčanov, jednotlivé postavičky si obľúbite a potom ... ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Velmi složitý příběh, nicméně v každém okamžiku ovládaný pevnou rukou režiséra, který se zdařile pokouší sdělit, jak tupá, nelogická a nelidská je válka s celou její vojenskou ctí, národním uvědoměním a kdejakými dalšími šididly, které ve výsledku udělají z normálních lidí stvůry neschopné soucitu a myšlení. Černobílý kabát vyprávění velice sluší. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Takéto filmy bežne na DVD nevychádzajú a nenatrafíte na nich ani v bežnej ponuke komerčných televíznych staníc. Práve preto ďakujem, že existuje klub náročnejšieho diváka, či už na STV2 alebo ČT2. V čase vojny sa čínskym dedinčanom dostanú do rúk dvaja japonský zajatci, ktorých by si mal, pre nich niekto neznámy, onedlho vyzdvihnúť. Lenže nikto neprichádza... Film je hlavne v prvej polovici dosť komorný, pretože mnoho scén sa odohráva v miestnostiach čínskych chatrčí. Druhá polovica je už oveľa zaujímavejšia, hlavne z dôvodu, že sa riešia otázky typu: čo ďalej?.... " Zabijeme ich ?, "Kto to urobí?"... . Masaker na dedinskej hostine patrí k vrcholom filmu, rovnako ako samotný záver, ktorý je naozaj silný a dáva celému filmu až biblický rozmer. Celý film je čiernobiely a farba sa objaví iba na päť sekúnd v samom závere. Je to pohľad očí, z ktorých sa rýchlo vytráca život. Aký skvelý príbeh tvorcovia spracovali, vám pravdepodobne dôjde až v samom závere a aj preto mám pocit, že by to v prvej polovici chcelo trošku prestrihať a dať väčší priestor postavám, ktoré sa stretli v osudovom závere.... . Skvelý príbeh, dobrý film. 80%. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

V priebehu týždňa som zhliadol dva čínske filmy, Stvorení pre lásku (presnejšie hongkongský) a Diabli na prahu. Oba boli nakrútené v roku 2000, obom som rozumel asi tak, ako keby boli vysielané v pôvodnom znení bez titulkov a môj komentár k prvému by som mohol bezproblémovo skopírovať aj k diablom. Jednoducho nechápem. Veď japonské filmy absolvujem bez ťažkostí, mnohé z nich obľubujem a dva mám v Top 100. A čínske ani ťuk. Nechcem agresívne vyhlasovať, že väčšina z 33 hodnotiteľov diablov je z nejakej spoločnosti česko-slovensko-čínskeho priateľstva, iba nechápem. A moje nepochopenie má hodnotu dvoch hviezdičiek, aj keď som s nimi osamotený. Veď niekto musí začať. ()

Zajímavosti (1)

  • Po premiéře na filmovém festivalu v Cannes v roce 2000, kde získal cenu Grand Prix, byl film v Číně zakázán. (KlonyIlony)

Reklama

Reklama