China - Überwachungsstaat oder Zukunftslabor?

(TV film)
  • angličtina China: Surveillance State or Way of the Future? (více)
všechny plakáty

Čína buduje kontrolný digitálny systém, ktorý vo svete nemá obdobu. Štát dohliada s pomocou najmodernejších technológií na život v celej krajine. Kritici označujú tento dozorný systém za orwellovskú hororovú víziu. V takzvanom „mozgu“ tohto systému sedia v Šanghaji kontrolóri pred obrovskými obrazovkami a spoliehajú sa pritom na zábery tisícok kamier: kto sedí za volantom auta opitý? Kto nenosí rúško? Ako ďaleko zašla táto schopnosť štátu dohliadať na život v krajine? Jeden čínsky umelec podrobil túto schopnosť experimentu... (RTVS)

Dragoni

Čínská Orwellovská utopie, kde je potřeba mít vše pod kontrolou, včetně vlastních občanů. Monitorování a následná genocida Uyghurů, ale i ostatních národnostních menšin, je na denním pořádku. Pomocí použití moderních technologií, cíleně proti pronásledovaným národnostním menšinám, pozvedá komunistická strana tento problém na novou úroveň. ()

Arsenal83

Toto si Orwell nevedel ani predstaviť, keď predstavoval svoj systém možnej budúcnosti, hoci jeho dielo je brutálne nadčasové. Systém totálnej kontroly vládou a jej technológiami. Až som prekvapený, že taký dokument odvysielala RTVS, hoci samozrejme je to len mierené na totalitnú Čínu, kde v táboroch, ktoré vraj neexistujú, zmizlo už milión ľudí. Kvapka v mori, to si v Číne nikto ani nevšimne. Ale netreba zabúdať, že týmto štýlom sa chcú inšpirovať aj takzvaní demokrati v Európe a tí zlí hoaxeri a dezinformátori na to už dlhodobo upozorňujú. Výrok starého páprdu a ksichtového predkožkára Klausa Schwaba hovorí za všetko. On sám povedal, že sa inšpiruje Čínou ako dokázala zvládnuť covid. A čo sa dialo počas covidu v Číne? Totálna šikana, kontrola ľudí aj v ich príbytkoch. Ak sa týmto inšpiruje šváb Schwab a k nemu na školenia chodia svetoví lídri, nečudujme sa, aké zákony plánuje zavádzať EÚ. Pod rúškom green dealu, predtým covid pasov, ekoteririzmu, šialenými reguláciami. Čínske riešenie je Bruselu blízke. A všetko sa to bude diať pod závojom slobody a ochrany, pod rúškom zodpovednosti. Buď zodpovedný a dostaneš body navyše. Kedysi to dávali v Čiernom zrkadle – epizóda Nosedive. Odrazu pomaly realita. ()

Autogram

Plná kontrola nad súkromím svojich ľudí Číne nestačí, takže to cez TikTok rozširujú na celý svet. A ľudia si to dobrovoľne nechajú a ani im to nepríde čudné. Čo sa ale deje priamo v Číne, je pre nás nepredstaviteľné, a to z toho dokument ukazuje len malú časť. ––––  Dopustíme, aby Čína formovala našu budúcnosť, alebo chceme spolurozhodovať s našimi hodnotami? ()

Danikaa

Desivý dokument, ale je jasné že o toto sa snažia mocní tohto sveta. Až na to, že Čína bude asi prvá, ktorá získa absolútnu kontrolu a tým aj poslušnosť svojich obyvateľov. A v tesnom závese za ňou budú nasledovať ďalšie štáty. ()

agassi68

Číňania sa nerozpakujú a ako správna komunistická diktatúra chcú mať všetko pod kontrolou. Pri covide mi to až tak neprekáža, keďže by pochytali rôznych anarchistov, dezolátov a podobných nezodpovedných týpkov alebo ignorantských netriedičov odpadu no tam sa to nekončí. Oni chcú vedieť o vás všetko a tam s tým začínam mať problém.. ()

Tipko

Systém kontroly ľudí je nielen v Číne, ale aj všade inde po svete. Technika sa môže ľahko zneužiť na absolútnu kontrolu a zneškodnenie "nepohodlných" ľudí proti totalitnému systému. ()