Bitva o Alžír

Franco Solinas

Marcello Gatti

Yacef Saadi

Scénografie:

Sergio Canevari (scénografie, set dekoratér)

S dokumentárnou precíznosťou pohľad na udalosti krvavých rokov, ktoré predchádzali vzniku Alžíru. Oceňujem hlavne snahu o realistické stvárnenie taktiky partizánskeho boja povstalcov, ktoré dokonca miestami budilo dojem ako keby išlo o autentické zábery. Na druhú stranu si ma však snímok nedokázal nijako pocitovo pripútať ani vo mne vzbudiť nejaký bližší záujem či už o postavy alebo o tieto smutné udalosti. Tiež niektoré akčnejšie scény sa mi zdali pomerne výrazne naivne-amatérsky zahrané. Za najväčší prínos snímku považujem jeho veľkú bohatosť na informácie a myšlienky, ktoré v súčasnosti naberajú na význame (napr. ohľadom multikulti spoločnosti), a s ktorými si už každý divák musí naložiť po svojom. 70/100(23.3.2016)

O čtyřicet let starší ideový předchůdce Baader Meinhof Komplexu, jež je hluboko zaryt v klasické imdb250 nejlepších filmů všech dob, je zajímavým úkazem. Už jenom tím, že snímek o sváru mezi kolonialistickou Francií a nesvobodným Alžírem natočil Ital a také tím, v jakém krátkém intervalu po samotné revoluci film vznikl. I když mi v konečném důsledku přišel snímek zbytečně dlouhý a bez nosných postav, uznávám, že s ohledem na vznik v šedesátých letech je to dílo působivé, které se zaryje pod kůži i těm, kteří neměli o podrobnostech k nějaké alžírské revoluci ani potuchy. 65 %(26.3.2012)

Velmi přesvědčivý, až skoro dokumentárně zpracovaný film, o vzniku samostatného Alžíru. Na filmu je strašně moc vidět, jak obě strany konfliktu používají stejné argumenty, kterými omlouvají ztráty na životech běžných obyvatel, jak je silná touha po pomstě a jak násilí produkuje zase jen násilí. Dialog se zaměňuje za kladení podmínek a daleko více než o zájmy lidí, jde o zájmy politické a osobní ambice. Je to velmi nelítostný film, který rozhodně stojí za shlédnutí.(20.7.2014)

Fantasticky natoceny filmovy skvost o boji za nezavislost Alzirska. Vyborna Ennio M. zneklidnujici hudba a nemilosrdne zrcadlo oboum stranam. Jedne tedy vice, zabery obliceju obeti explozi vsak pusobi velmi silne, je z nich citi ucta k obetem i pres zjevnou naklonnost k jedne ze stran. Jeden z nejsilnejsich momentu celeho filmu. Stejne tak je zajimave vykreselena postava Mathieu, velmi pusobive drama, povinnost fanouska dobreho filmu...(22.6.2012)

Skvělý film o revolučním boji Alžířanů proti francouzské koloniální nadvládě koncem 50. let minulého století. Vše důležité o organizování a začátku revoluce, o jejím průběhu i konci. "Nejtěžší práce nás čeká, až revoluci vyhrajeme", říká jeden z alžírských vůdců na začátku bojů. A měl jistě pravdu. Moc se mi líbilo i podrobné zobrazení strategie "systému". Byla velmi propracovaná, disponovala neomezenými možnostmi, byla takřka dokonalá a stejně ... Dokumentární podoba filmu mi nevadila, protože jeho kvalitu vidím jinde. Podobných filmů se moc netočí.(20.5.2017)

• - Jediný film v celé historii Oscarů, který byl nominován ve dvou po sobě nenásledujících letech. Konkrétně za roce 1966 získal nominaci na nejlepší zahraniční snímek a za rok 1968 dodatečně ještě dvě nominace. Za scénář a režii. (DaViD´82)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na autentických miestach v hlavnom meste Alžír, predovšetkým však v časti Casbah. (MikaelSVK)

• - Režisér Pontecorvo získal na film dotaci i od alžírské vlády. (Hans.)