Černý Orfeus

• Brazílie Orfeu Negro (více)
Brazílie / Francie / Itálie, 1959, 100 min

Moderní variace na starou antickou legendu o nesmrtelné lásce Orfea a Eurydiky. Režisér Marcel Camus ji přenesl do karnevalového mumraje brazilského velkoměsta Rio de Janeiro, kde má své místo radost ze života, tanec a hudba stejně jako smrt. (oficiální text distributora)

Fajolo

Pre Brazilcov musí byť tento film niečím ako je pre Čechov Prodaná nevěsta - dielo, ktoré definuje ich národnú identitu. Má na to všetky predpoklady: špecifické prostredie, hudbu a atmosféru, aj slušnú dávku romantiky. A napokon tragický záver presne podľa antickej predlohy. ()

Loretta

Samba, karneval, kulisy Rio de Janeira, favela. Klasické antické drama o lásce Orfea a Eurydiky v prostředí moderního velkoměsta je pestrou směsicí barevných kostýmů škol samby, vlnících se těl a dramatických scén, kdy nádherná Eurydika bojuje o svůj život. Silný příběh o nesmrtelné lásce zřejmě může fungovat v jakýchkoli kulisách, v jakékoli době. Na Camusově snímku se mi velmi líbí balanc mezi rozjařenou, veselou komedií na začátku a dramatickou druhou polovinou snímku, která má v některých momentech až spirituální nádech. ()