Reklama

Reklama

Dovbuš

  • Ukrajina Dovbuš (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Dobrodružný akční historický velkofilm Dovbuš nás převede na počátek 18. století do temných časů karpatských zemí. K vykonávání vůle a rozkazů panovníka slouží zvláštní vojenský oddíl tzv. opričnici. V centru snímku stojí opričnik Oleksa Dovbuš, který se odvážným bojem za svobodu svého národa stává lidovým hrdinou. Čím více jeho legenda sílí, tím větším je postrachem bohatých. Hrdina však odolává jak pokusům o dopadení, tak o zabití. Mocipáni tedy vymyslí nový plán, ve kterém využijí Dovbušovy slabiny. Tou je jeho dávná láska... (Donart Film)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (7)

Gwaihir 

všechny recenze uživatele

Klasický příběh muže, který se jal bojoval proti cizí vrchnosti a stal se legendami opředeným hrdinou, ale jenž, navzdory úvodní proklamaci o vyprávění skutečných osudů, mýty nejen příliš nevyvrací, ba naopak ještě očividně vytváří některé další, čímž jen dále zbojníka, který porazil smrt, v určitém směru idealizuje a pravdu mlhou zahaluje, což je trochu škoda. 65 % ()

inutihar 

všechny recenze uživatele

No, je to výrazně lepší než Legenda Karpat, ale to se zas nebylo potřeba tak moc snažit. Spíše než jednolitý děj film působí jako poněkud překombinovaný slepenec scének z dekonstruované dovbušovské mytologie (a film sám ironizuje způsob, jakým legendy o Oleksovi mezi lidmi vznikají), flashbacků a příběhu o pomstě. Akce, které je tam tedy požehnaně a je docela povedená, maskuje to, že se ve filmu jinak až tak moc neděje. Z mého pohledu je problém, že film hodně předpokládá, že Dobvuše a legendy okolo aspoň trochu znáte. Neznalým divákům moc nenapomáhá zorientovat se v postavách, dobovém kontexu nebo v tom, proč je zrovna Dovbuš postava hodná pozornosti. Ale jsem rád, že jsem to viděl a že se to dostalo i do české distribuce, byť jsem asi čekal o něco více. Kinosál na Chodově byl nicméně do posledního místa naplněn Ukrajinci, takže své publikum to určitě má. ()

Reklama

DJ Kritik 

všechny recenze uživatele

Približne podobná historická doba ako náš Jánošík, ale slovenské spracovanie nášho hrdinu ssa s týmto nedá porovnať. / Myslím do od Agnešky Holland z roku 2009/. Tu je vidno hrdosť, cieľ, oddanosť a aj povesti , ktoré boli o ňom rozprávané. ()

david141474 

všechny recenze uživatele

Tenhle film je vlastně první z ukrajinské kinematografie, který jsem kdy viděl, navíc v kině. Viděl jsem ukrajinský seriál, ale film žádnej. Musím říct, že to bylo solidní, ale předešlý film Equalizer 3 byl o něco lepší. Taková akce byla velice solidní. Soundtrack taky nebyl špatnej. Někdy se mi bratři Dovbušové dost míchali, ale postupem času mi bylo víc a víc jasný kterej je kterej. Trocha krve tam byla. Moc nechutností tam nebylo, maximálně ufiknutá noha, ale ten, kdo viděl milion válečných filmů, tak to není nic novýho. Jako já si to užil a bylo to za mě solidní. Herecký výkony byly na solidní úrovni a bojový scény byly opravdu solidní. 8/10 Toto je oficiálně první ukrajinskej film na kterým jsme byl v kině a vlastně i mimo kino. (Velký Špalíček - 1.9.2023) ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama