Reklama

Reklama

Jen řeka teče

  • Čína He bian de cuo wu (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Devadesátá léta, město Banpo, čínský venkov. U řeky je nalezeno ženské tělo. Vyšetřování vraždy vede Ma Zhe, šéf kriminální policie, a velmi brzy zatýká domnělého pachatele. Jeho nadřízení se rychle chtějí pochlubit svým úspěchem, několik indicií ale přiměje Ma Zhea, aby se hlouběji ponořil do tajemného jednání svých spoluobčanů. Režisér Wei Shujun si osobitým a jízlivým způsobem pohrává s detektivním žánrem. (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (8)

0x141627D3D 

všechny recenze uživatele

Vyborna atmosfera, na prvy pohlad zaujimay pribeh ktoreho koniec tak nejak nedava zmysel. Nieco tomu chybalo ale za tu atmosferu to naozaj stalo. ()

orangee 

všechny recenze uživatele

Hodnocení tohoto filmu je pro mě vcelku perlička. Čínských filmů se nám příliš nedostává, o to víc jsem byla zvědavá, především na crimi příběh. Zprvu velice příjemná detektivka se skvělou kamerou, fajne hudbou a vcelku zajímavou zápletkou sériového vraha, která bohužel nikam negraduje a namísto toho upadá až se převrátí v menší rodinné drama s těhotnou manželkou a pitím alkoholu s divnými stavy hlavy hlavního vyšetřovatele. Dílo končí velmi zmatečně, zničeho nic hrc frc a je oceněn, proč by to někdo jednoznačně vysvetlil, že? Nesrozumitelné, nepochopené.. ()

Reklama

JitkaCardova 

všechny recenze uživatele

Film rozhodně umí vytvořit přesvědčivou atmosféru, a to nejen vizuálně, ale i psychologicky, jenže nakonec je (po jednom shlédnutí, ale víc jich tomu zas nedám) těžko rozhodnout, nakolik nespolehlivý je hlavní hrdina, a nakolik film. Spoiler Warning! Během druhého kola vyšetřování vraždy (a vražd a sebevražd, které následují) se noříme hlouběji, leč tentokrát se znejisťuje spolehlivost vyšetřovatele a přestává být zřejmé, co lze ze sledovaných stop skutečně vyvodit či co z viděného se opravdu stalo, a co jsou jen hry, které s vyšetřovatelem vede jeho vlastní zatemnělá mysl a fantazie... víme, že nemá spolehlivou paměť, nepamatuje si, zda v minulosti dostal vyznamenání, nebo ne, ale víme, že hodně pil a stále pije a má to vliv na jeho vnímavost... víme o chybějících kouscích puzzle, které pak v obraze ale jsou, o přebývajících nábojích v pistoli, o spatřování "blázna" v místech, kde nebyl/byl/byl někdo jiný?... *** Důležitým konstrukčním prvkem příběhu/filmu je okolnost, že vyšetřovateli vybudují kancelář a další vyšetřovací prostory ve starém kině, k dispozici je i divadelní podium a hlediště, takže do filmu i příběhu postupně začínají pronikat filmové konstrukční i projekční nástroje... Ma Zhe si promítá diapozitivy, později vidí jednotlivé zločiny jako filmové scény, či scény z natáčení, kde on sám je v pozici kohosi jako režiséra, či někoho, kdo to možná zinscenoval, kanceláře podřízených jsou na jevišti atd. Nakolik si do faktů z vyšetřování navíc projikuje, vmontovává, snové či fantazijní skutečnosti? Nakolik se nechává unášet a nakolik to hovoří o jeho temné stránce či podvědomí nakloněném násilí či zlu - ale mnohem spíše destrukci či sebedestrukci (zabil jsem blázna, teď už jen zbývá, abyste nechali zabít mě a bude to vyřešeno - snaha zbavit se svého dítěte - sebevražedný pokus v řece... poslední scéna koupání, kde klade hračky podobně jako blázen prve kameny na kabát na vodní hladině...)? ***  Každopádně vtahující film, jen není jasné, nakolik jsou háčky v něm spojitelné do konzistentní interpretace, z níž by vyplynulo, co vše je konstrukcí nalomené mysli vyšetřovatele a co se skutečně stalo - a nakolik se tím film nezabývá a chce jen mnohem méně složitě všechny zmást nejasným prolínáním... (Edison, Be2Can, s ORL)*~ ()

Joudec 

všechny recenze uživatele

Temná, deštivá kriminálka vsazená do doby čínské politiky jednoho dítěte. Děj působí neuspořádaně, jako skládačka plná děr a nejasných návazností. Hlavní postava má očividně problémy s pamětí a vnímáním reality, proto se divákovy obtížně rozlišuje dění opravdových událostí od iluzí a představ. Originální, silně atmosférický film. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Človek nemá príliš veľa skúseností s Čínskou výrobou, ak teda neberieme do úvahy handry ako "Adiodos", "Reabook" či "Nikf". K snímku som sa dostal na základe tagov, keďže sa jedná o námet sériového vraha. Nuž, čo dodať, je to skrátka iné. Nemá to takú klasickú temnú atmosféru, ako v prípade tradičného krimi-thrilleru, v ktorom si človek hryzie nechty či zakrýva tvár paplónom. Je to skôr konverzačka, ktorá plynie veľmi pomaly, dej sa snaží byť "akože" nečitateľný, no bohužiaľ, nemá to žiadne grády ani temnú stránku, čo je v prípade obdobných námetov proste trestuhodné. Ale tak, ako exkurzia "do neznáma" to celkom ujde. Priemer na hrane.  ()

Galerie (73)

Zajímavosti (1)

  • Film byl převážně točen na 16mm film. (Joudec)

Související novinky

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

03.10.2023

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se mezi 4. a 11. říjnem a do programu ji zařadí 28… (více)

Reklama

Reklama